Або людство покінчить з війною, або війна покінчить з людством - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
Державне підприємство „Донецька вугільна енергетична компанія” 2 842.39kb.
Наказ Міністерства економіки України 26. 07. 2010 №922 1 65.56kb.
Третя світова: війна без кордонів і лінії фронту 1 41.98kb.
Наказ Міністерства економіки України 26. 07. 2010 №922 1 54.82kb.
Конспект ключових тем курсу тема предмет, структура та завдання логіки... 1 278.57kb.
Інтродуктивний (Breakthrough або А1), середній (Waystage або А2) 1 65.22kb.
Кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг 1 62.85kb.
Назва: Відділ освіти Франківської райадміністрації Львівської міськради 1 19.69kb.
Рішенням комітету з конкурсних торгів вп аем дп наек "Енергоатом"... 2 427.34kb.
Державний комітет статистики україни експрес-доповідь 1 184.28kb.
1.Є. Філософія може бути лише або матеріалістичною,або ідеалістичною... 1 269.17kb.
Програма соціально-економічного розвитку Селищенської територіальної... 1 83.55kb.
Таращанський 1 219.63kb.

Або людство покінчить з війною, або війна покінчить з людством - сторінка №1/1
Відділ освіти Мелітопольської райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

Конспект уроку з читання на тему:
«Або людство покінчить з війною, або війна покінчить з людством.»

Бабенко Валентини Василівни

вчителя І категорії

Семенівської ЗШ I-IIIст.


Семенівка

2011 р.

Тема. Україна під час Другої світової війни. Велика Вітчизняна війна у фактах, цифрах, датах. Герої Радянського Союзу, які народилися у м. Мелітополі та районі.

Мета. Знайомство з героїчними сторінками історії нашої країни. Повторити, закріпити й узагальнити навчальний матеріал із даної теми, розвинути вміння та навички самостійної роботи з додатковим історичним матеріалом, аналізувати побачену та почуту інформацію. Спонукання інтересу до історії своєї країни. Підвищення інформаційної культури учнів.

Формувати вміння учнів, аналізувати. узагальнювати історичний матеріал. Виховувати в учнів почуття патріотизму, гордості за своїх предків-воїнів Великої Вітчизняної війни, вдячності до тих, хто здобував велику ПЕРЕМОГУ, виховувати повагу до історичного минулого нашої Батьківщини.



Обладнання. Виставка дитячих малюнків на тему «Як я бачу війну»; виставка творів про Велику Вітчизняну війну, запис пісень про війну, картки, світлина пам'ятника воїнам Великої Вітчизняної війни.

Девіз уроку: «Хай буде тричі проклята війна!»

Хід уроку

І. Організаційна частина.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

(Відео вальсу).

Слово вчителя. Це був останній довоєнний вальс, а завтра... була війна.

Як було багато тих героїв,

Чиї невідомі імена.

Навіки їх взяла з собою,

У свій край, невідомий, війна.

Вони билися самовіддано,

Патрон останній берегли,

Їх імена приносить вітром,

Гірким вітром тієї війни.

Часом чуємо, на полі бою,

Через десятки мирних років:

«Прикрий мене! – Прикрию, Коля! »

І  раптом світло спалахне…

А Коля, в цьому тихому полі,

Лежить, не встане ніколи ...

Лише гіркий вітер, нам порою,

Нагадує страшні роки.

Сьогодні мало хто заплаче

Прийшовши до могил тієї війни,

Але це все-таки не означає

Що забули Колю ми.

Ми пам'ятаємо, пам'ятаємо це горе.

Залишилася в пам'яті війна,

І наше рідне поле

Приносить вітром імена.

Які асоціації у вас викликає війне? (На дошці розміщено малюнки учнів про війну. Діти коментують зображене.)



Нам не треба війни
Нам не треба війни, не треба –
Ми за спокій і мир на Землі,
Щоб не коршаки в чистому небі,
А космічні пливли кораблі,
Щоб щасливо зростали діти
І не бачили жаху війни,
Щоб зловісний воєнний вітер
Був розвіяний вітром весни.
Вітром правди і сили людської –
Силу ту не здолати в віках -
Нас даремно лякають війною,
Міць народу - в народних руках!
Нам не треба війни, не треба –
Ми за спокій і мир на Землі.
Щоб не коршаки в чистому небі.
А космічні пливли кораблі.

М. Уманець

Який слід залишила війна в житті людей?

Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів.



Постановка проблемного завдання.

Ветеранам ВВВ

Уже минули ті часи,

коли гула війна.

З усіх країн почуєш ти:

«Ура! Ура! Ура!»

Лиш за свободу ми боролись,

за це ми дякуємо Вам.

Що в час важкий і в час негоди

життя ви врятували нам.

Можливо, ми не розумієм

крізь, що Вам довелось пройти,

але ми зберегти зумієм

той мир, що нам ви принесли.

- Тому ми сьогодні мусимо говорити про їхній подвиг.



IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Готуючись до уроку кожен записався до однієї з груп:

• дослідники-історики,

• дослідники-літератори,

• дослідники-художники.

1. Розповідь дослідників-істориків.

Спробуємо з'ясувати значення слова ВІЙНА.



Учень. У тлумачному словнику слово війна пояснюється як організована збройна боротьба між державами, суспільними станами.

Учитель. Чи зачепила війна ваш дім? Хто з членів ваших родин воював? Чи повернулися ваші рідні додому?

(Розповіді учнів про своїх дідусів та бабусь, в час війни ще дітей, діляться їхніми спогадами про війну, окупацію, демонструють сімейні реліквії - фото, нагороди, листи, речі. що нагадують про ті воєнні дні.)

Хвилиною мовчання вшануємо пам'ять полеглих за нашу Батьківщину.



Статистика Другої світової війни

• В Другій світовій війні брали участь народи 61 держави, тобто понад 80% людства.

• Бойові дії проходили на території 40 країн Європи, Азії та Африки.

• Було мобілізовано понад 110 млн. чоловік.

• Вбито більше ніж 31 мли. військовослужбовців і понад 32 млн. цивільного населення.

• Поранено 36 млн. чоловік.

• Радянський Союз втратив 27 млн. чоловік убитими (далеко не остаточна цифра),

Німеччина — 13,6 млн.,

Китай — понад 10 млн,,

Польща — 6 млн.,

Японія — 2 млн.,

США - 405 тис.,

Англія — 375 тис. тощо.

• В Україні гітлерівці вбили 4 млн. мирних жителів, понад 2,2 мли. примусово вигнали на роботу в Німеччину.



Наслідки другої світової війни

Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 р., а закінчилася 2 вересня 1945 р. і стада найкровопролитнішою в історії людства війною, У Другій світовій війні перемогла антифашистська коаліція народів і держав. Ця перемога мала історичне значення. Це була перемога прогресивних сил людства над фашистською реакцією, над державною системою німецько-нацистської та японсько-мілітаристської тиранії й поневолення народів, над нелюдською ідеологією фашизму. В досягнення перемоги найвагоміший внесок зробили народи й армії передусім СРСР, США, Англії, Франції та Китаю. Важливу роль відіграли інші Об'єднані Надії — члени антигітлерівської коаліції. Вирішальний внесок у перемогу зробив Радянський Союз. Червона Армія розгромила й взяла в полон 507 (з 587) німецьких дивізій і близько 100 дивізій сателітів Німеччини, знищила приблизно 75% її бойової техніки. Понад 10 млн. німецьких солдатів і офіцерів навіки залишилися в радянській землі. Союзники розгромили 176 дивізій гітлерівського рейху та його сателітів.

Фашистські війська так і не здобули Москви, Ленінграда, Сталінграда. Зате Червона Армія штурмом оволоділа Берліном, а перед цим — Бухарестом, Будапештом, Віднем, визволила Варшаву, Прагу тощо. Перемога була досягнута великою кров'ю в найбільшій в історії людства війні.

Розповідь дослідників-літераторів.

Учитель. Які твори художньої літератури присвячено даній темі?

Учень. Темі війни присвячено багато художніх творів, кінофільмів, картин. Часто письменники самі були учасниками воєнних дій. фронтовими кореспондентами, знали про війну не з чиїхось слів, а самі «бачили її в обличчя», бачили як «смерть жерла» людські життя, тому не могли про неї мовчати, адже війна йшла довгі 5 років. Це оповідання О. Довженка «Воля до життя». «На колючому дроті», «Стій, смерть, зупинись!», поема А. Малишка «Прометей», оповідання Г.Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..», картини П. Пікассо «Герніка», Лабенока «Тато» ... ( короткий аналіз творів про ВВв)

Розповідь дослідників-художників.

(Учитель пропонує дослідникам-художникам висловити асоціації, викликані словом війна. Які деталі до її портрету можна дібрати з текстів художніх творів про війну?)

Учні. У слові війна чуються крики, стогони людей, зойки, плач, благальні очі жінок, дітей.

Подіям Другої світової війни присвячено твори художників С. Далі, П. Пікассо «Герніка», В. Лабенока «Тато»... Наші малюнки - застереження війні. В них домінують червоний та чорний кольори - символи смерті та крові.



(Учні коментують зображене на своїх малюнках).

Учні демонструють «портрет» війни як земну кулю, поділену навпіл: одна - зелена та квітуча, сонячна та усміхнена, а інша - у полум'ї, де на чорно-сірих клубках диму виписані червоним кольором цитати з творів О. Довженка та Г. Белля...



Емоційно-психологічна хвилинка.

(Вивішується фотокартки героїв Радянського Союзу, які народилися в м. Мелітополі та районі).

«Творча лабораторія»

Скласти сенкан (короткий вірш) про війну.



Сенкан (складання за правилами коротких «віршів»):

1-й рядок - словникове слово (іменник);

2-й рядок - прикметники (опис);

3-й рядок - дієслово (дія);

4-рядок - речення;

5-рядок - висновок;



Наприклад: 1941-1945роки,

Пекельні, полум'яні, страшні...

Обпалили, спустошили, осиротили...

Хай буде проклята війна!

Біда людська.

V. Підведення підсумків уроку.

Учитель. «Друга світова війна – це планетарне безумство, яка робить із людини звіра...» Поясніть значення цих слів О. Довженка.

Учні роблять висновки про те, що будь-яка екстремальна ситуація потребує від людини витримки, сили волі. Перемагають лише сильні духом. Найціннішим є людське життя, пропаганда війни несе загрозу існуванню людства.

Із року в рік часопис віддаляє 
Своїх нащадків далі від війни. 
Та травень знов і знову нагадає, 
Як із життя ішли його сини. 
Буяють мирно квіти на могилах, 
До сонця красного метелики летять. 
А ті, кому війна зламала крила, 
Священним вічним сном в могилах сплять.
Балада про матір

Постаріла мати за багато років,


А вістей від сина все немає.
Але вона все продовжує чекати,
Бо вірить, бо тому що мати.
І на що сподівається вона?
Багато років, як скінчилася війна.
Багато років, як всі прийшли назад,
Крім мертвих, що в землі лежать.
Скільки їх у те далеке село,
Хлопчиків безвусих, не прийшло.

... Раз на село прислали по весні


Фільм документальний про війну,
Всі прийшли в кіно - і стар, і мал,
Хто пізнав війну і хто не знав,
Перед гіркою пам'яттю людський
Розливалася ненависть рікою.
Важко було це згадувати…

Раптом з екрану син глянув на матір.


Мати впізнала сина в ту ж мить,
І пронісся материнський крик;
- Олексій! Алешенька! Синку! -
Немов син її почути міг.
Він рвонувся з траншеї в бій.
Встала мати прикрити його собою.
Все боялася - раптом він впаде,
Але крізь роки мчав син вперед.
- Олексій! - Кричали земляки.
- Олексій! - Просили, - добіжи! ..
Кадр змінився. Син залишився жити.
Просить мати про сина повторити.
І знову в атаку він біжить.
Живий-здоровий, не поранений, не вбитий.
- Олексій! Алешенька! Синку! -
Немов син її почути міг ...
Дома все їй згадувалося кіно ...
Все чекала, ось-ось зараз у вікно
Посеред тривожної тиші
Постукає син її з війни.

Учитель. Ішли роки. Гоїлися рани,зростали повоєнні покоління - 65 років тому землю нашої держави було звільнено від завойовників. Усе менше залишалося учасників Великої Вітчизняної війни. Честь їм і шана живим! Вічне слава загиблим! Хай не згасає пам'ять про героїв!

- Миру вам, дорогі діти!

Сонячних ранків, блакитного небі довгого віку і душевної щедрості, якої б ви змогли обдарувати усіх, хто хоч серцем торкнувся того страшного слова - «війна».

VI. Оцінювання роботи учнів,

VII. Домашнє завдання.

Підготувати усний твір на тему «Людина на війні».



Засисати місцевий матеріал про участь земляків у Великій Вітчизняній війні. підготувати міні-проект «Мій край у роки війни».

Твір «Моя сім'я в роки Великої Вітчизняної війни».