Микола Васильович Гоголь видатний українець - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Микола Васильович Гоголь видатний українець - сторінка №1/1
Автор уроку: Невмержицька О. Ф., вчитель зар. літ. СЗШ № 210 м. Києва

Урок № 28

Клас 7

Тема: Микола Васильович Гоголь – видатний українець



Мета: ознайомити учнів з відомостями про життя та творчість М. В. Гоголя, показати його зв’язок з Україною, вплив української культури та фольклору на творчість письменника, розкрити історію створення повісті «Тарас Бульба»;

розвивати усне мовлення, творче мислення, вміння аналізу і синтезу, вміння висловлювати власну думку, акторські здібності, навички виразного читання й читання в особах; виховувати любов до історії рідного краю, його культури, сприяти формуванню патріотичної позиції школярів

Обладнання: комп’ютерна презентація; роздатковий матеріал (карточки з цитатами з листів М. В. Гоголя), тексти повісті "Тарас Бульба".

Хід уроку



I. Налаштування на тему уроку.

Прослуховування пісні "Ой на горі та й женці жнуть"(слайд №1)

II. Оголошення теми, мети та завдань уроку

1. Вступне слово вчителя. (слайд №1)

Доброго дня, шановне товариство. Я знаю, що всі ви ще неповнолітні і тому не маєте права голосувати. Але сьогодні в вас з’явиться така можливість: в кінці уроку ми відповімо на питання: «Чи можна вважати талановитого російського письменника М. В. Гоголя видатним українцем?» (слайд №1проблемне питання)



III. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу

Щоб скласти свою думку з цього приводу нам потрібно ознайомитись з історичними документами 19 століття - листами самого М. В. Гоголя. Нам завжди цікаво знати, що сам письменник думав з того чи іншого приводу? Цитати з листів допоможуть нам відповісти на деякі питання на уроці.



IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя. (слайд №2) Усе життя Гоголя можна назвати дорогою. Лише в дорозі він заспокоювався, відчував натхнення, приплив нових сил. Дороги Гоголя вели до Москви і Петербурга, Рима і Парижа, Гамбурга і Єрусалима. Однак усі шляхи письменника починалися з одного місця - з його Василівки, що на Полтавщині, з його України. Звідси він вирушав у свої мандри, сюди завжди повертався думкою і душею. Без України не було б Гоголя, не було б його «Вечорів на хуторі біля Диканьки», повісті «Тарас Бульба», збірки «Миргород» та інших творів. Однак дослідники й досі сперечаються, який же письменник Гоголь - російський чи український? У його творчості багато українських мотивів, але писав він російською. Так хто ж він: малоросіянин чи росіянин? (слайд №3) Зачитайте цитату.

Учні: З листа Гоголя: "Скажу вам одне слово щодо того, яка в мене душа... "

Слово вчителя. Якщо сам Микола Гоголь не міг дати відповідь на це питання, то чи наша справа ділити його душу? Він ввібрав досягнення двох культур і сам став прикладом чудового «поповнення» українського і російського.

Запис теми уроку і завдання (слайд №4)

2. Заочна екскурсія гоголівськими місцями.

Микола Васильович Гоголь народився 1 квітня 1809 р. у с. Великі Сорочинці., куди приїхала його мати до лікаря Трохимовського, оскільки дуже хвилювалася за майбутню дитину (перед цим вона вже втратила кількох дітей). Стоячи перед образом Святого Миколи Чудотворця вона вимолила цю дитину, того й назвали його Миколою. (слайд№5) Дитячі роки письменника пройшли у Василівці - родовому маєтку Гоголів. Садиба названа по імені батька Гоголя - Василя Опанасовича. Зараз село, де раніше жили Гоголі, називається Гоголеве, але дім митця стоїть на тому ж місці, відбудований за малюнками й кресленнями самого письменника. Тут зараз знаходиться музей-заповідник М. В. Гоголя. Гоголь походив з старовинного дворянського роду. Його предки відзначалися надзвичайною обдарованістю. Дід закінчив київську духовну академію, бабуся мала здібності до малювання, батько цікавився театром, організовував домашні вистави. Дім Гоголів був відкритий для народних пісень, народної культури, народних співців. Придивіться до малюнку. Кого слухає Гоголь? Таке оточення мало значний вплив на формування творчої натури Гоголя.

Із Василівки шлях привів Гоголя до Полтави, де він навчався у повітовому училищі разом із братом Іваном. (слайд №6) Сюди Гоголь буде повертатися ще не раз. Він приїде в це місто вже прославленим автором «Вечорів …». В Полтаві й зараз залишився дух Гоголя.

Підготовлений учень читає вірш Чичибабіна "Как утешительно тиха..."

Слово вчителя. Із Полтави дорога вела до Ніжина, де Гоголь навчався в гімназії з 1821 р. до 1828 р. (слайд №7) Саме в Ніжині сформувалися таланти Гоголя. Він вчився живопису, гри на скрипці, брав участь у гімназійних театральних постановках. Усі в гімназії були в захваті від його комедійного таланту. Особливо йому вдавалися ролі старих жінок. Там він почав писати.

Після завершення гімназії Гоголь оселився у Петербурзі, знайшовши місце дрібного чиновника. (слайд №8) Але основним захопленням Гоголя стало письменництво, він береться за перо, шукає теми своїх оповідань. І тут Гоголю знов допомагає його батьківщина. З яким проханням звертається Гоголь у своїх листах до матері? (слайд №9)



Учні: З листа Гоголя: "Дорога моя матінко! ..."

Слово вчителя. Як ви гадаєте, навіщо Гоголю були потрібні такі подробиці, про що він задумав писати?

Діти відповідають.

Слово вчителя. У 1830 р. вийшли у світ «Вечори на хуторі біля Диканьки», які одразу принесли славу Гоголю. (слайд № 10)

Він увійшов в коло відомих літераторів, познайомився з Пушкіним, Жуковським.

(слайд № 11) Пушкін цінував щирість натури Гоголя і іноді навіть дарував йому сюжети ,з яких виросли «Ревізор» і «Мертві душі». В Петербурзьких салонах книги Гоголя викликають величезне захоплення ? В високу салонну поезію ввірвався живий вітер просторого (слайд №12), яскравого, ніжного, запашного, безмежного, різнокольорового українського степу.

3. Завдання по тексту. Знайдіть в тексті 2 розділу опис степу. Які кольори і звуки допомагають нам побачити і почути красу степу.

В який час доби переважають зорові образи, а в який – слухові?

Що означає степ для Остапа і Андрія?

Відповіді учнів.

Слово вчителя. Творчі пошуки продовжувались.( слайд № 13) Чому Гоголь вирішив звернутись до історії?

Учні: З листа Гоголя: "Тепер я узявся за історію нашої єдиної, бідної Украйни..."

Слово вчителя: А навіщо йому була історія, він цікавився нею як вчений?

Учні: Напевно, збирався писати новий художній твір

4.Теорія літератури

Слово вчителя: В чому відмінність між істориком і художником? (слайд №14)

Учні: Поєднання історичних фактів з художньою вигадкою, історичних осіб з вигаданими персонажами, історію показано через долі окремих осіб.

Слово вчителя: Який історичний твір ми вивчали з вами в цьому році? Пригадайте його жанр?

Учні: Скотт «Айвенго». Роман

Слово вчителя: А ми сьогодні познайомимося з історичною повістю «Тарас Бульба» ( слайд №15) Гоголь створював свою повість, коли у Василівці й близьких до неї хуторах і селах ще ходили легенди про козаків. В ній втілилась мрія письменника про прекрасне, гармонійне життя здорових, красивих і вільний людей ( слайд № 16). Дійсність не мала з нею нічого спільного. В повісті письменник висловив не лише ставлення до минулого, а й своє розуміння батьківщини, волі, людської гідності, змісту буття. У минулому Гоголь знаходить те, чого марно шукає в сучасності і сучасниках: волелюбність, відданість батьківщині. Що ми можемо пригадати з історії про Запорізьку Січ? (слайд № 17) Чому вона так називалася? ( знаходилась за порогами Дніпра, острів Хортиця було відсічено і до нього не було ніякого приступу).

Кого називали козаками? Кого ви знаєте з січових отаманів? ( слайд № 18)

Як виглядала Січ? ( слайд № 19) Яку споруду ви бачите в центрі Січі?

А що вам відомо про устрій січового війська?



Слово вчителя. Чи існувала така історична особа, як Тарас Бульба?

Учні. Ні

Слово вчителя. Чи важлива історична правда в художньому творі? А що головне? Правда характеру, атмосфера тих часів, а відтворити її зовсім не просто. Повість витримала 2 редакції. (вийшла в зб. "Миргород" у 1835 році, потім її було значно перероблено, 2 видання у 1842 році. Гоголь вносив деякі зміни до повісті, готуючи зібрання св. творів до друку у 1851 році. Тобто, праця над текстом продовжувалась майже все життя письменника. І не марно: герої вийшли живими людьми, читач вірить в їх існування, вірить кожному слову автора і захоплюється сюжетом з перших рядків твору. Переконаймося в цьому. Прочитайте початок повісті: діалог Тараса з синами.

5. Експромт-вистава. "Акторам" роздаються тексти реплік и даються 2 хв. на ознайомленння з ними. Після цього "трупа" представляє на суд глядачів експромт-виставу. ( слайд № 20)

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Тестові завдання ( слайди № 21-31)

2.Творча робота - аналіз картини Рєпіна. ( слайд №32)

Слово вчителя. Спробуємо вгадати назву картини. Хто головні персонажі? Хто вони за соціальним становищем?

Учні. Верхівка запорізького війска - кошовий отаман, єсаул, писар.

Слово вчителя. Які в них обличчя?

Учні. Зосереджені, видно, що вони зайняті ділом.

Слово вчителя. Що вони пишуть? Кому? Які в них емоції?

Учні. Сміх -основний мотив картини. Козаки сміються ,мабуть, знущаючись з ворогів, їх сміх – це бойовий виклик. (Учні роблять висновок про назву картини )

Слово вчителя. Картина - гимн патріотизму й волелюбності народу. Вона ніби співзвучна словам Тараса Бульби з повісті :"Нема зв’язку святішого за товариство!...» Тут звучить гірка, але справедлива думка, що дуже актуальна й для нашого часу. ( слайд № 33)Тарас викриває жагу накопичування, зраду рідній культурі: " Знаю, підло повелося тепер в землі нашій..." Тут автор показує нам ідеал держави. Вже тут він дає поняття соборності, за яку так бореться зараз Україна. Знайдіть в листах звернення до співвітчизників ( слайд № 34)

Учні. З листа Гоголя: "Співвітчизники!..."

VI. Домашнє завдання.

Розшифрувати виписані з слайдів слова, що підтверджують національний колорит повісті “Тарас Бульба” (ст. 112, 141) ( слайд № 35)



VII. Висновки

1. Заключне слово вчителя. Твори Гоголя перекладено на різні мови, вони користуються широкою популярністю за кордоном. Президентом України нещодавно підписано указ про підготовку до святкування 200-річного ювілею

М. В. Гоголя у 2009 році. (слайд № 36) І це буде подія всесвітнього рівня. В чому ж загадка такої популярності? Твори цього письменника доходять до самого серця і викликають в ньому високі почуття, вони пробуджують у людині людину. Його повість «Тарас Бульба» нагадує нам ще й про те, що ми - нащадки давнього козацького роду і маємо бути вірними синами України, яким був і сам Гоголь, наш геніальний співвітчизник. Отже, повернемося до запитання на початку уроку

( слайд № 37) Творчість Гоголя – здобуток світової літератури, тому що велика людина завжди залишається великою, до якої б нації вона не належала.

Спасибі за урок. Хотілось би відмітити артистизм…, ерудицію…, виразність читання…, зацікавленість всіх присутніх. Бажаю вам успіхів і нових відкриттів.



Прослуховування пісні "Ой на горі та й женці жнуть"(слайд №37)

Література:

1. Гоголь . Н. В. Тарас Бульба // Собрание сочинений в девяти томах. Т. 2. М.: "Русская книга", 1994.

2. Мацапура В. І. Запорожская Сечь в художественной интерпретации Гоголя ("Тарас Бульба") // Всесвітня літ.-ра та культ. в навч. закладах України. - 2000. - №9. - с. 46-51.

3. Письма Гоголя // Известия Отделения русского языка и словесности Императорской Академии наук. — СПб., 1900. — Т. V. Кн. 1. — С. 263—274.

4. www.school-city.



5. www.1september.ru