Молодь і поступ біології - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Молодь і поступ біології - сторінка №1/1

Матер. VI Міжнар. наук. конфер. "Молодь і поступ біології", Львів, 21–24 вересня 2010 р.

І.П. Горяча1, Т.С. Дюбко1, Г.Ф. Жегунов2,

В.Д. Зінченко1, О.Б.Бондаренко3

Застосування препарату АСД-2 при кріоконсервуванні еритроцитів тварин1 Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України,

вул. Переяславська, 23, м. Харків, 65015, Україна;

2 Харківська державна зооветеринарна академія, вул.Академічна, 1,

сел.. Мала Данилівка, Дергачівський р-н , Харківська обл., 62341, Україна;

3Інститут радіофізики і електроніики ім. А.Я. Усикова НАН України,

вул. Акад. Проскури, 12, Харків; 61085, Україна;

E-mail: irinagoryachaya@rambler.ru

Технології низькотемпературного консервування клітин, які існують в нинішній час, у більшості випадків пов’язані із застосуванням кріопротекторів. Кріопротектори являють собою речовини колігативної дії, вони впливають на характер кристалоутворення льоду в суспензіях клітин, які заморожуються, впливають на трансмембранні потоки позаклітинних розчинів, розбавляють гіперконцентровані розчини, що виникають у процесі кристалоутворення основної маси води. Останнім часом у світі увагу кріобіологів притягують методи захисту клітин неколігативної дії, які здатні сприяти підвищенню кріорезистентності клітин і стійкості теплокровних тварин до холоду, а також підвищенню ефективності їх відновлення після охолодження. Захисні речовини некріопротекторної дії реалізують свій захисний ефект додатково до ефекту кріопротекторів.

Метою даної роботи стало вивчення дії тканинного препарату антисептика-стимулятора Дорогова, фракція 2 (АСД-2) на збереження еритроцитів тварин (бугая і коня), які консервуються під захистом відомих кріопротекторів.

Встановлено що, препарат АСД-2 взаємодіє з мембранами еритроцитів тварин, які досліджувались. При цьому в концентрації до 50 об. % він не порушує цілісність мембран еритроцитів при кімнатній температурі, що було виявлено по відсутності спонтанного гемолізу. Однак, при заморожуванні-відігріванні без кріопротекторів препарат АСД-2 не лише не захищає клітини від пошкодження, але і підсилює його, що також говорить на користь безпосередньої взаємодії АСД-2 з мембранами.Поєднання АСД-2 з низькомолекулярними кріопротекторами (гліцерином, 1,2-пропандіолом і диметілсульфоксидом (ДМСО)) сприяє підвищенню збереженості клітин після заморожування-відігрівання порівняно з заморожуванням без АСД-2. Показано, що при використанні режиму “швидкого” заморожування більш ефективним, як кріопротектор, є ДМСО, а при використанні режиму “повільного” заморожування більш ефективним виявляється гліцерин.

Препарат АСД-2, на нашу думку, захищає мембрани клітин від пошкодження при обох режимах, які застосовувались.