Надвірнянська центральна районна бібліотека Відділ краєзнавчої літератури Коли на сцені «Перевесло…» до 25-річчя з часу створення на - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
Надвірнянська центральна районна бібліотека Відділ інформаційних... 1 216.3kb.
Літературний вечір (до 95-річчя від дня народження О. Гончара, українського... 1 126.71kb.
Інформація «Про розвиток бібліотечної справи та організації бібліотечного... 1 50.97kb.
Відділ культури і туризму Кілійської районної державної адміністрації... 1 70.38kb.
Відділ культури і туризму Кілійської районної державної адміністрації... 1 161.98kb.
Ювілей «Струмочка» 25 травня 2013 року Зразковому фольклорно-етнографічному... 1 13.6kb.
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка 1 237.29kb.
«Акт Злуки – історичний символ об’єднання України» 1 32.61kb.
Хорольська центральна районна бібліотека Методично-бібліографічний... 2 466.28kb.
Відділ культури і туризму Кілійської районної державної адміністрації... 1 94.94kb.
Відділ культури і туризму Кілійської районної державної адміністрації... 1 43.3kb.
Рішенням Правління пат «терра банк» 1 40.47kb.
Таращанський 1 219.63kb.

Надвірнянська центральна районна бібліотека Відділ краєзнавчої літератури Коли на - сторінка №1/1

Надвірнянська центральна районна бібліотека

Відділ краєзнавчої літератури

Коли на сцені «Перевесло…»

(до 25-річчя з часу створення народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Перевесло» c. Фитьків)

Пам’ятка користувачуc:\documents and settings\admin\рабочий стол\перевесло буклет\016010-01.jpg

Надвірна


2013

Коли на сцені «Перевесло…»: до 25-річчя з часу створення народного фольклорно-етнографічного колективу «Перевесло» с. Фитьків: пам’ятка користувачу/ Надвірнянська ЦРБ; уклад. М. Гринюк; відп. за вип. М. Кушнерчук. - Надвірна, 2013.- 15 с.

Укладач: М. Гринюк – бібліограф відділу краєзнавчої літератури;

Відповідальна за випуск: М. Кушнерчук – директор ЦБС

Тираж: 50 прим.

ДОРОГІ МОЇ ПЕРЕВЕСЛЕВЦІ !

Якщо посіяти зерно в добру землю, з нього виросте пагінець. який перейде в міцне стебло і наллє великий колос.

З того міцного стебла і колосу можна сплести міцне перевесло.

Саме так. Ви сплели те перевесло, що переросло у міцний творчий колектив. Цілий день, працюючи на колгоспному полі, потім теплими літніми вечорами, а інколи і ночами, Ви плели перевесло відродження народних звичаїв і традицій. Саме Вам аплодували представники української діаспори при святкуванні 100-річчя її заснування. Завдячуючи Вам в ефірі українського телебачення ще в часи тоталітарного режиму прозвучали українські колядки де прославлявся не Рік Новий, а народження Божого Дитяти, яке благословило Вас на подальший творчий шлях.

Не можна забути двотижневого аншлагу різдвяних колядок у музично-драматичному театрі ім. І.Франка, де Ви виступали разом із заслуженими і народними артистами України, які аплодували Вам стоячи, а КГБІсти не знали, що робити.

Ви приклали багато зусиль, щоби Україна стала незалежне державою. Ваш агітаційний тур в Одеській області в листопаді 1991 року колись увійде в новітню історію України.

Вас благословив дух Тараса Шевченка, Лесі Українки при поїздках на Канівську гору та місто Новоград-Волинський, а також кардинал Любомир Любачівський, якого Ви вітали в мі Надвірній.

Завдячуючи Вам вирішилось багато питань соціально-культурного розвитку села. Якщо б не Ви, можливо по сьогоднішній день в селі не було би адмінбудинку сільської ради, пішохідного переходу до присілка Заріка, а можливо, і самого села.

Ви прекрасні, творчі. Вас знає Україна, Польща, Росія і можна сказати, весь світ, де живе український дух, українська культура.

Прийміть найщиріші вітання з нагоди ювілею колективу.

Пом’яніть всіх, хто не дожив до цієї ювілейної дати.

А всім Вам міцного здоров'я, щастя, сімейного затишку, творчих злетів, Божого благословення на многії літа.З повагою та любов’ю до Вас В.Дмитрук,

екс сільський голова.

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\07 фото загальне\112.jpg

Надвірнянщина – край з могутнім культурно-мистецьким і духовним потенціалом. Серед мистецьких колективів району особливе місце займає самобутній фольклорно-етнографічний колектив «Перевесло» села Фитьків під орудою Ольги Багрійчук.

«Перевесло» було створено у 1988 році. Це була ініціатива сестер Бакот - Ольги та Оксани та групи небайдужих однодумців: Богдана Гладія, Ганни Росипайло, Юлії Середюк.

Духовний світ сестер Бакот вбирає безліч захоплень: пізнання з мудрих книжкових джерел, бачення глибоких задумів у художніх творах майстрів пензля, залюбування виробами майстрів декоративного мистецтва та найбільше – піснею… У їхньому виконанні пісня начебто скроплена оксамитовою росою щирості Оксани, душевним теплом любові Ольги. Оксана була одним із організаторів створення на селі осередку Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Її глибоко хвилює духовна чистота і незламність українців. Духовні пісні, релігійна обрядовість, глибокі проблеми християнства хвилюють Оксану. В них вона шукає себе і знаходить. Ольгу ж професійно вабить мистецтво. Після закінчення Івано-Франківського музичного училища ім. Д. Січинського, а пізніше Київського інституту культури (з відзнакою), вона знайшла себе як керівник одного із найкращих в області фольклорно-етнографічного гурту «Перевесло».

У сестер Бакот було бажання співати тієї пісні, що в рідному краї співають, над якою працював не один автор, а весь народ. Колектив народжувався погожого весняного дня із старовинними великодніми гаївками. Завирували танці, хороводи, зазвучали пісні, що століттями співали на Великдень українці. З цим обрядом відроджували костюм, що побутував у селі Фитьків. З давно забутих скринь, куфрів виймались бабусині і мамині білі вишиті сорочки, рясні спідниці, самобутні горсетки, разки коралів, яскраві дівочі віночки і квітчасті хустки.

З того часу благословенний Великоднем гурт «Перевесло» дивує глядачів міст і сіл по всій Україні автентичним фольклором Прикарпаття. За кожним виступом на сцені – велика праця всіх учасників, але чи не найбільше снаги керівника колективу Ольги Михайлівни Бакоти. Це вона шукає пісню, танець, записує обряд, щоб, опрацювавши, подати його зі сцени довершеною програмою.c:\documents and settings\admin\рабочий стол\перевесло буклет\004.jpg

Звичайно, це – велика праця, переживання перед виходом на сцену, але за цим – і той жаданий успіх, з яким колектив виступав у м. Миргороді, на концертах в рамках Міжнародного фестивалю фольклору, Міжнародних фестивалях гуцулів в м. Верховині та м. Вижниці. Оспівана поетами вижницька земля була особливо щедрою до учасників колективу, які були оцінені великою медаллю лауреатів. А ще було одинадцять виступів на сцені обласного драмтеатру, де колектив презентував програму «Возвеселімся всі разом нині». З різними програмами колектив брав участь в телетурнірі «Сонячні кларнети», телепрограмі «Щедрий вечір, добрий вечір».

Коли на сцені «Перевесло», вона перетворюється на самобутній український острівець, де володарює не лише душа нації – народна пісня, а й милі серцю обряди, традиції. Милують око колоритні однострої, атрибутика, вражає гідність учасників колективу, з якою вони доносять до глядачів те, що не вмирає у рідному Фитькові.

У репертуарі народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Перевесло» коронними є номери із відтворенням гаївок, обжинок та весільних фрагментів. За 25 років існування колективу було надзвичайно багато виступів як на Прикарпатті, так і поза межами краю: в Новгород-Волинському, Каневі, Львівщині, Одесі, Білгород-Дністровську, Іллічівську, Переяслав-Хмельницькому, Закарпатті, Польщі. Творча дружба поєднує «Перевесло» з фольклорним колективом «Веселі кумоньки» с. Томашовіце, (Польща).

Колектив – лауреат Міжнародних гуцульських фестивалів у Верховині, Вижниці, Рахові, Яремче, Надвірній, других і п’ятих Всесвітніх бойківських фестон у м. Турка Львівської області, міжнародних фольклорних фестивалів у м. Львові. Про високий мистецький рейтинг фитьківчан свідчить і є, що саме у Фитькові стартував Всеукраїнський фестиваль «Мистецтво одного села».

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\перевесло буклет\3.jpg

До речі, до 25-річної біографії «Перевесла» долучилися близько двох сотень учасників, серед яких немало родин: Стефураків, Бакотів, Дмитруків, Поповичів, Гаврищуків, Балацків. На жаль, багато з них відійшли у інші світи: Богдан Гладій, Володимир Левицький, Юрій Магеровський, Василь Попович, Василь Дмитрук, Іван Приймак, Михайло Бакота, Ганна Гричко, Ганна Приймак, Леся Андруняк, Дарка Остап’юк, Марія Бакота, Ганна Андрусяк, Ганна Бакота, Марія Мочарна.

Швидкоплинний 25-річний відтинок часу вніс багато змін у програми, в чисельність колективу і в особисті долі та залишилися незмінними оригінальні атрибути – перевесло, дідухи, косиці, віночки, снопики, знамениті короваї, пташки, ягнятка, павуки і любов до народної пісні, старовинних обрядів, які як святиню передають з покоління в покоління учасники колективу.

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\перевесло буклет\003.jpg

В приміщенні Фитьківської сільської ради виділено кімнату, в якій у 1999 р. створено музей-світлицю «Перевесла». Тут зібрано матеріали з історії створення та існування колективу, зберігаються нагороди, папки з газетними вирізками, фотографії, зразки стародавнього одягу, предмети побуту, атрибутика.

У чому успіх колективу? Звичайно, в самих його учасниках, для яких найбільша цінність – рідна українська пісня, традиції, звичаї. Колектив вирізняє ота глибока автентичність, справжність аж на генному рівні. А ще – напружена творча праця, енергія, завзятість керівника Ольги Багрійчук, яка постійно в творчому пошуку, любить своє село, його традиції, є справжнім лідером колективу. Недаремно п. Ольга в 2007 році нагороджена почесною відзнакою управління культури ОДА «За подвижництво в культурі Прикарпаття», а колектив став першим лауреатом районної премії ім. Надії Попович серед фольклорних колективів у 2002 р.

25 років колективу… Це вже історія. За родом діяльності «Перевесла» цей колектив гідно представляє культуру нашого краю, традиції, фольклорне багатство.Література:

 1. Попович Н. Батьківська криниця: [про «Перевесло»] // Страгора [Текст]: Книга про Надвірнянщину. – Львів: Світло й тінь, 1994. – С. 110-111.

 2. Співак О. Вам до вподоби Краківське весілля? / О.Співак // Народна Воля. – 1998. – 8 груд.

 3. Співак О. Коли розмовляють серця, кордони мовчать / О.Співак // Народна Воля. – 1999. – 21 трав.

 4. Співак О. «І чужому научайтесь, й свого не цурайтеся» / О.Співак // Народна Воля. – 1999. – 25 трав.

 5. Співак О. Угору піднесімо серця / О.Співак // Народна Воля. – 1999. – 1 черв.

 6. Співак О. «Перевесло» представляло Надвірнянщину на Першому Гуцульському фестивалі / О.Співак // Народна Воля. – 1999. – 10 верес.

 7. Це чудове «Перевесло» // Галичина. – 1999. – 18 верес.

 8. Ювілей «Перевесла» // Прикарпатська правда. – 2008. – 28 листоп. – С. 7.

 9. Співак О. Коли на сцені «Перевесло…» / О.Співак // Народна Воля. – 2008. – 12 груд. – С. 5.

 10. Народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Перевесло» с. Фитьків // Мистецька палітра Надвірнянщини [Текст]. – Надвірна: Відділ культури і туризму, 2012. – 29 с.

 11. Пилип’юк І. Одухотворення: [вірш присвячений «Перевеслу»] / І.Пилип’юк // Народна Воля. – 2012. – 12 груд. – С. 5.

 12. «Перевесло» - учасник дев’ятого фестивалю у Надвірній // Гуцульщина: від першого до десятого фестивалю [Текст]. – Верховина, 2000. – С. 16.

 13. Попович Н. Свічі любові [Текст]: поезії / Н.Попович. – Коломия: Вік, 2010. – С. 64, 112, 143.

 14. Дутчак Л. Свято обжинків у Надвірній: [за участю фольклорного колективу «Перевесло» із с. Фитьків] / Л.Дутчак // Народна Воля. – 1995. – 13 верес.

 15. Звіт мистецьких колективів: [за участю «Перевесла»] // Народна Воля. – 1995. – 22 листоп.

 16. Фитьківчани вдячні «Перевеслові» // Галичина. – 2000. – 1 лют.

 17. Назарук Д. Це чудове «Перевесло» / Д.Назарук // Галичина. – 1999. – 18 верес.

 18. Співак О. «Перевесло» / О.Співак // Народна Воля. – 2001. – 23 серп.

 19. Співак О. Столична сцена засвітилась сузір’ям митців Надвірнянщини: [за участю «Перевесла»] / О.Співак // Народна Воля. – 2001. – 12 черв.

 20. Заяць З. У Фитькові на свято Різдва Персвятої Богородиці: [під час районного семінару бібліотечних працівників виступив фолькл. гурт «Перевесло»] / З. Заяць // Народна Воля. – 2001. – 28 верес.

 21. Співак О. «Перевесло», як і Надія Попович родом із Фитькова: [на здобуття районної премії ім. Н.Попович] / О.Співак // Народна Воля. – 2002. – 23 лип.

 22. Яцура І. Край сонячних пісень: [Ользі Бакоті]//Купальська злива [Текст]: альманах творів літературної студії «Бистрінь» Надвірнянщини. – І-Франківськ: Тіповіт, 2002. – С. 232.

 23. Пушкар Б. «Світім свічки любові при житті»: [урочистості з нагоди святкування ювілею Н.Попович за участю колективу «Перевесло»] / Б.Пушкар // Галичина. – 2003. – 10 лип.

 24. Готується Фитьків – пишається Надвірнянщина: [про свято «Мистецтво одного села», в якому активну участь приймав гурт «Перевесло»] // Народна Воля. – 2003. – 28 лют.

 25. Дутчак Л. Звітує Надвірнянщина: [колектив «Перевесло» приймав участь] / Л.Дутчак // Народна Воля. – 2003. – 3 жовт.

 26. Гриджук І. Здавалось, коляда наша зачарувала весь світ: [про творчий звіт області в Києві, в якому приймав участь гурт «Перевесло»] / І.Гриджук // Народна Воля. – 2004. – 5 берез.

 27. Культура Надвірнянщини у світлинах: [є фотографія «Перевесла»] // Народна воля. – 2004. – 19 берез.

 28. Крайній І. Не короваєм єдиним / І.Крайній // Україна молода. – 2004. – 28 квіт.

 29. Співак О. Віншування Українській Мадонні Марії Мочарній: [учасниця гурту «Перевесло»] / О.Співак // Народна Воля. – 2005. – 6 січ.

 30. Питлюк М. Мадонна з «Перевесла» / М.Питлюк // Світ молоді. – 2005. – 13 січ.

 31. Митці – святові: [про відзначення дня Незалежності, в якому активну участь приймав колектив «Перевесло»] // Народна Воля. – 2005. – 2 верес.

 32. Писуляк С. Кожне місто і село…: [про відомих людей з с. Фитьків] / С.Писуляк // Народна Воля. – 2006. – 9 черв.

 33. Писуляк С. Фольклор є духовна посестра історії: [в огляді фольклорно-етнографічних гуртів брав участь і колектив «Перевесло»] / С.Писуляк // Народна Воля. – 2006. – 24 листоп.

 34. Мельник В. Різдв’яний гість – дідух: [найкращі дідухи – у фитьківчанки Ганни Росипайло] / В.Мельник // Галичина. – 2007. – 20 груд.

 35. Мочарна М. «Я сердечно вітаю вас…» [Текст] / упоряд. І.Гриджук. – Надвірна, 2008. – 36 с.

 36. Михальчук М. Перевесло: диптих//Михальчук М. Пояс Оріона [Текст]:поезії / М. Михальчук. – Надвірна, 2011. – С. 60

 37. Співак О. Надвірнянщина: тріумфує мистецтво: [творчий звіт району, присвячений 200-літтю Великого Кобзаря за участю «Перевесла»] / О.Співак // Народна Воля. – 2013. – 7 черв. – С. 1, 4, 12.

 38. Дутчак Л. «Перевесло» колядує уже чверть віку / Л.Дутчак // Народна Воля. – 2013. – 18 січ. – С. 6, 12.

 39. Івасюк В. Колядка і вертеп Спасителя величають: [районний конкурс – огляд вертепів і колядок, де «Перевесло» приймало участь] / В.Івасюк // Народна Воля. – 2013. – 11 січ. – С. 1, 8.

 40. Назарчук Д. Горнусь до тебе, Україно: [про звіт найкращих колективів у Києві, де звітував і фольклорно-етнографічний гурт «Перевесло» з с. Фитькова] / Д.Назарчук // Тижневик Галичини. – 1999. – 25 лют. – С. 1, 5.

 41. Крайній І. Не короваєм єдиним: [за вміння пекти і прикрашати унікальні короваї 84-річну Марію Мочарну шанує вся Надвірнянщина] / І.Крайній // Україна молода. – 2001. – 24 трав. – С. 11.

 42. Народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Перевесло». – Фитьків, 2008.

 43. Це чудове «Перевесло…» // Галичина. – 2001. – 18 верес. – С. 6.

 44. Пушкар Б. В атмосфері Різдва: [творчий звіт майстрів мистецтв і художніх колективів Івано-Франківської області, де звітував народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Перевесло»] / Б.Пушкар. – 2004. – 29 січ. – С. 1, 11.

 45. Заповіт Берегині: [господар свята обжинків – Василь Попович з фольклорно-етнографічного ансамблю «Перевесло»] // Агро. – № 35 (верес.). – С. 1.

 46. Заповіт Берегині: [малі женчики із гурту «Перевесло»] // Агро. – № 35 (верес.). – С. 2: фото.

 47. Заповіт Берегині: [свято обжинків - гурт «Перевесло»] // Агро. – № 35 (верес.). – С. 3: фото.

 48. Заповіт Берегині: [Параска Попович, учасниця гурту «Перевесло»] // Агро. – № 35 (верес.). – С. 4: фото.

 49. Заповіт Берегині // Агро. – № 35 (верес.). – С. 6: фото.

 50. Нащадкам Данила Галицького: [урочистості до 1100-річчя колиски української державності – Галича, де виступав гурт «Перевесло»] // Тижневик Галичини. – 1998. – 24 верес. – С. 1.

 51. Звітує Надвірнянщина: [неповторного колоритного забарвлення надав народний аматорський колектив «Перевесло»] // Народна Воля. – 2004. – 23 січ.

 52. Гриджук І. Здавалось, Коляда наша зачарувала весь світ: [творчий звіт у Києві за участю колективу Фітьківського «Перевесла»] / І. Гриджук // Народна Воля. – 2004. – 5 берез. – С. 4.

 53. Ружицька С. Благовість на зажинки: [про свято зажинків розповідає хранителька народних традицій, керівник народного аматорського фольклорно-етнографічного гурту «Перевесло» Ольга Багрійчук із с. Фитьків] / С.Ружицька // Порадник господаря. – 2013. – № 7 (лип.). – С. 16.


Бібліографія:


 1. Це чудове «Перевесло…» (до 10-річчя фольклорно-етнографічного гурту «Перевесло»): пам’ятка користувачу/Надвірнянська ЦРБ. – Надвірна, 1998.

 2. Це чудове «Перевесло…» (до 20-річчя фольклорно-етнографічного гурту «Перевесло»): пам’ятка користувачу/ Надвірнянська ЦРБ.- Надвірна, 2008.

 3. Коли на сцені «Перевесло…» (до 25-річчя з часу створення народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Перевесло»): пам’ятка користувачу/ Надвірнянська ЦРБ.- Надвірна, 2013.

Ілюстрації:

 1. Івасюк В. Колядка і вертеп Спасителя величають: [районний конкурс – огляд вертепів і колядок] / В. Івасюк // Народна Воля. – 2013. – 11 січ. – С. 1, 8: фото.

 2. Мистецька палітра Надвірнянщини [Текст]. – Надвірна, 2012. – С. 12-13: фото.

 3. Казюк Г. Веселкові роси // Страгора [Текст]: книга про Надвірнянщину. – Львів: Світло й тіні, 2004. – С. 112. – 133: фото.

 4. Співак О. Надвірнянщина: тріумфує мистецтво (творчий звіт району, присвячений 200-літтю Великого Кобзаря) / О.Співак // Народна Воля. – 2013. – 7 черв. – С. 12: фото.

 5. Співак О. Коли на сцені «Перевесло» / О.Співак // Народна Воля. – 2008. – 12 груд. – С. 5: фото.

 6. Дутчак Л. «Перевесло» колядує уже чверть віку / Л.Дутчак // Народна Воля. – 2013. – 18 січ. – С. 6-12: фото.

 7. Перевесло запрошує: [про аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Перевесло» с. Фитьків]. – Надвірна, 2008: фото.

 8. Назарчук Д. Горнусь до тебе, Україно!: [фестиваль у Надвірній] / Д.Назарчук // Тижневик Галичини. – 1999. – 25 лют. – С. 5: фото.

 9. Газета Мієшовська. Світлини «Перевесла»:(Польща) – 1999.

 10. Нащадкам Данила Галицького: [урочисте відзначення 1100-річчя колиски української державності – Галича; де виступав гурт «Перевесло»] // Тижневик Галичини. – 1998. – 24 верес. – С. 1: фото.

 11. Петлюк М. Мадонна з «Перевесла»: [пісні родом з Фітькова] / М.Питлюк // Світ молоді. - 2005. – 13 січ. – С. 3: фото.

 12. Це чудове «Перевесло» // Галичина. – 1999. – 18 верес. – С. 6: фото.

 13. Заповіт берегині: [Василь Попович – господар обжинків; Мирослав Казюк, Василь Шовгенюк – хлопчики-косарі; Марія Андрусяк та Марія Стефурак – аматорки; Роксолана Стефурак – активна учасниця свята обжинків; у «Перевеслі» грають народні музики»] // Агро. – 1989. – 1 верес. – С. 8, 4, 1: фото.

Інтернет-ресурси:

Правда.if.ua - "Перевесло" святкує 20 років

www.pravda.if.ua/news-5581.html‎

Народна Воля «Перевесло» колядує уже чверть віку

volya.if.ua/2013/01/pereveslo-kolyaduje-uzhe-chvert-viku/‎

Народні колективи району

www.nadrda.gov.ua › Культура › Мережа закладів культури‎

Етноколектив «Перевесло» до 20-річного ювілею удостоїли ...

www.zik.ua/ua/news/2008/11/21/159056‎

Надвірнянська центральна районна бібліотека l Бібліографія

http://libnadvirna.info/?page_id=4000‎
Вірші, присвячені «Перевеслу»:

Надія Попович.«Заспівайте, будь ласка, про човен»

Заспівайте, будь ласка, про човен,

Що хитається серед води.

Заспівайте про щастя любові,

Про єднання сердець молодих.

Заспівайте і щедро зігрійте

Душу добрим палючим вогнем,

Ніжно-ніжно, як ви лиш умієте,

Воскресіть в серці радісний щем.

Пісня тихо і ясно проллється,

Як прозорий струмочок дзвінкий.

… Заспівайте, най серце озветься

На мелодію щастям п’янким.

Надія Попович. «Пісні торкають струночку живу»
Пісні торкають струночку живу,

Яка у серці не вмовка ніколи.

Прекрасні й добрі в снах і наяву

з дитинства променяться в моїй долоні.

Душа моя відкрита тим пісням,

Як материнським слову і пораді.

Я залюбки їм серденько віддам,

бо щирість в їх мелодіях і радістьІ. Пилипюк. «Одухотворення»

Душа здригнулась, серце защеміло.

Все ніби заново воскресло

Коли я бачив, як святкує

Ювілей свій «Перевесло».

Не лиш чарівний спів гаївок,

Обжинків, весільних хороводів

(я чув і бачив їх реально),

А й дух віків й тисячоліть

Я тут відчув ще віртуально!

Чарівне Олечки «Дзвіночкове намисто»

Спонукало душевні струни трепетати

Й навіть вісімдесяти восьмирічну

«Українську мадонну» в танку кружляти!

Не лише вдячні слова, дарунки, нагороди

Вінцем творчої роботи бачить митець

А зворушені серця рідного народу

Та «Перевеслом» одухотворений край.Михайло Михальчук. «Перевесло»: диптих

1

Коли жнива приходили по веснах,

Стерня торкалась болем босих стіп,

Там матінка сплітала перевесла,

В»язала жниво в немаленький сніп.

І виростали, мов хатинки, кіпки,

Де на ланах гойдались колоски.

Мене вражало те мистецтво жінки,

Той дивний витвір вправної руки.

І зерна зберігались в тій хатині,

Щоби завчасно в полі не зросли,

Щоби хмарки, зібравшись в небі синім,

Не знищили пшеничної краси.

Щоб був і хліб, і випечена булка,

І молодий пшеничний коровай.

Любов до хліба передалась внукам,

Немов молитви щирої слова.

2

Пройшли роки, і серп покинув ниви,

І матінки давно уже нема,

Та часу плуг відорює ті скиби,

Щоб душу не захопила зима.

Щоби любові зернятко воскресло,

Щоб роду струменіло джерело,

Ожило у Фитькові «Перевесло»-

Традицій славних чарівне зело.

І все там є: кохання, праця, пісня,

І ласка мами, і любові щем,

Щоб вихор зла над краєм не пронісся,

Не вимив душі проливним дощем.

Спасибі вам, творці величні духу,

За те, що ви такі, що ви в нас є.

Не знищить криза нас, ані розруха,

Бо ми снагу з криниць народу п’єм.

І. Яцура. «Край сонячних пісень»

Фитьків… Творцем дарована земля,

Засіяна добром, любистком, житом,

Домівка орача і коваля,

Де серце творить вранішню молитву.

Тут хліб рум’янолиций на столі,

І чебрецем духмяним пахне хата,

З далеків океанів журавлів

Чекає, наче долю, сива мати.

Фитьків… Творцем дарована земля,

Священне лоно і мистців, й поетів,

Що серцем міряють Чумацький шлях,

Сплітаючи вінок п’янких сонетів.

Фитьків…Колиска сонячних пісень,

Обійстя барвінкових дивовесен.

Сюди натомлений приходить день

Послухати гаївки «Перевесла».

Тут український дух живе в віках,

І ватра пращурів не вигасає.

Гартується любов на всіх вітрахДо найдорожчого у світі краю.


16

1


15

2


14

3


13

4


12

5


11

6


10

7


9

8