Наказ № Про підсумки цивільного захисту (цивільної оборони) та завдання на 2013 рік - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
Наказ №8 Про організацію цивільного захисту (цивільної оборони) 1 93.69kb.
Наказ №287 Про підсумки роботи управління освіти з цивільного захисту... 1 97.06kb.
Наказ №10 Про організацію та завдання цивільного захисту (цивільної... 1 64.43kb.
Наказ №342 Про підсумки підготовки цивільного захисту (цивільної... 1 146.19kb.
Наказ №19 Про організацію цивільного захисту (цивільної оборони) 1 84.51kb.
Наказ №4 Про організацію цивільного захисту (цивільної оборони) 1 45.12kb.
Наказ №20 Про організацію цивільного захисту (цивільної оборони) 1 70.87kb.
Наказ №6 Про організацію цивільного захисту (цивільної оборони) 1 116.34kb.
Розпорядження міського голови від 13. 02. 2013 №134-р Про спеціалізовані... 1 66.54kb.
Наказ № Про організацію цивільного захисту (цивільної оборони) 1 104.65kb.
Наказ № Про організацію цивільного захисту (цивільної оборони) 1 203.17kb.
Розпорядження голови обласної державної адміністрації 23. 04. 1 75.85kb.
Таращанський 1 219.63kb.

Наказ № Про підсумки цивільного захисту (цивільної оборони) та завдання на 2013 рік - сторінка №1/1
ХАРКІВСЬКА ХАРЬКОВСКАЯ

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА

І-ІІІ СТУПЕНІВ № 159 І-ІІІ СТУПЕНЕЙ № 159

ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРЬКОВСКОГО

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ГОРОДСКОГО СОВЕТА

ХАРЬКОВСКОЙ ОБЛАСТИ

НАКАЗ

03.01.2013 №


Про підсумки цивільного захисту

(цивільної оборони)

та завдання на 2013 рік

У 2012 році на виконання вимог Закону України ”Про цивільну оборону України”, постанов Кабінету Міністрів України з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, Положення про функціональну підсистему „Освіта і наука України” Єдиної державної системи запобігання та реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 03.09.2009 № 814, розпорядження Харківського міського голови від 23.12.2010 № 3744 “Про основні завдання цивільного захисту (цивільної оборони) міста Харкова на 2012 рік”, наказу голови Адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 31.01.2012 № 14/1 “Про основні завдання цивільного захисту (цивільної оборони) Дзержинського району міста Харкова на 2012 рік”, наказу управління освіти Дзержинської районної в м. Харкові ради від 30.12.2010 № 329 “Про підсумки підготовки цивільного захисту (цивільної оборони) у навчальних закладах Дзержинського району в 2011 році та завдання на 2012 рік”, наказу ХЗОШ №159 від 10.01.2012 № 3 «Про організацію цивільного захисту (цивільної оборони) у 2012році» у навчальному закладі проводилася робота щодо підвищення ефективності функціонування та посилення надійності підрозділу територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій, зниження негативних наслідків надзвичайних ситуацій.

Головні завдання підготовки у сфері цивільного захисту (цивільної оборони) школи в 2011 році в основному виконані. Підготовка населення до дій в умовах надзвичайних ситуацій була організована та проводилась відповідно до вимог Законів України, постанов Кабінету Міністрів України та наказів МНС України з питань цивільного захисту (цивільної оборони).

У школі було розроблено та затверджено план основних заходів підготовки цивільного захисту на 2011 рік, уточнено Плани дій органів управління, сил і структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану.

Основні зусилля у розв’язанні питань ЦЗ (ЦО) спрямовувалися на організацію навчання учнів та постійного складу згідно з чинними програмами ЦЗ (ЦО), навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо.

Підготовка з цивільної оборони учнів проводиться під час вивчення курсів предметів „Основи здоров’я” у 1-9-х класах; та „Захист Вітчизни (відповідно до розділів „Основи цивільного захисту” та „Основи медико-санітарної підготовки”) у 10-11-х класах .

Навчання керівного та особового складу невоєнізованих формувань, працівників проводилося в навчальних групах згідно з Організаційно-методичними рекомендаціями Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Підготовка постійного складу, який не входить до складу формувань, технічного персоналу проводилась за 12-годинною програмою, а керівного складу, особового складу невоєнізованих формувань - за 15-годинною програмою. Проведені заняття фіксуються в окремих журналах обліку занять.

Згідно з наказом голови Адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради управління у 2012 році пройшли підготовку на курсах підвищення кваліфікації керівних кадрів у Державній установі “Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Харківської області:

- начальник штаба ЦЗ (ЦО) - Алексєєва Н.М.;

- командир ланки охорони громадського порядку – Дейнеко В.М..

Перевірка і закріплення учнями та педагогічним колективом теоретичних знань з ЦЗ (ЦО), практичних навичок під час дій у екстремальних умовах здійснюється під час проведення Дня цивільного захисту (цивільної оборони).

Відповідно до графіка проведення днів ЦЗ (ЦО) у період з 19.04.2012 по 23.04.2012 у школі був проведень День цивільного захисту (цивільної оборони). Попередня видано наказ “Про підготовку та проведення Дня ЦЗ (ЦО)”, розроблено та затверджено план підготовки і проведення, після заходу - накази “Про підсумки проведення Дня ЦЗ (ЦО)”. До проведення Дня ЦЗ (ЦО) залучалися батьки учнів, випускники школи – працівники рятувальної служби, підрозділів МНС, офіцери Збройних Сил України, лікарі тощо. Також у навчальному закладі було поновлено куточок ЦЗ (ЦО), підготовлені плакати, листівки, підібрано відповідна методична література, виготовлені засоби індивідуального захисту.

У звітний період кориговано і розроблено План цивільної оборони на мирний час та особливий період, плани та схеми евакуації особового складу, учнів (вихованців), майна у разі виникнення надзвичайних ситуацій. До постійного складу доведено евакуаційні заходи.

У школі створені невоєнізовані формування цивільного захисту (цивільної оборони): ланка пожежегасіння, ланка охорони громадського порядку, санітарний пост, з особовим складом яких постійно проводяться заняття відповідно до розкладу занять. Визначені функціональні обов’язки начальників постів і командирів невоєнізованих формувань.

Матеріально-технічне забезпечення формувань - недостатнє, відсутні прилади хімічного та радіаційного контролю, більшість працівників закладів не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання та шкіри тощо. Також слід вважати недостатнім забезпечення новими методичними посібниками, відеоматеріалами. В основному заняття з особовим складом невоєнізованих формувань та постійним складом закладів освіти проводяться за матеріалами навчальних програм „Основи здоров’я”, розділів „Основи цивільного захисту” та “Основи медико-санітарної підготовки” предмету “Захист Вітчизни”, за конспектами лекцій, прослуханих під час курсової перепідготовки.

У цілому об’єкт ЦЗ (ЦО) до тимчасового функціонування у надзвичайних ситуаціях підготовлений, але не можуть використовуватись як об’єкт сталого використання у надзвичайних ситуаціях. Потребують подальшого вирішення питання щодо оновлення та поповнення матеріально-технічної бази засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки і контролю, військово-технічним майном тощо .

З метою закріплення та розвитку досягнутих позитивних результатів підготовки учнів та працівників навчального закладу до дій при виникненні надзвичайних ситуацій, на виконання розпорядження Харківського міського голови від 23.12.2012 № 6799 “Про основні завдання цивільного захисту (цивільної оборони) міста Харкова на 2012 рік”, наказу Департаменту освіти Харківської міської ради від 26.12.2011 № 200 “Про підсумки роботи Департаменту освіти з цивільного захисту (цивільної оборони) у 2012 році та завдання на 2012 рік”, наказу голови Адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 20.12.2012 № 57 “Про підсумки підготовки цивільного захисту (цивільної оборони) Дзержинського району у 2011 році та завдання на 2012 рік ”, наказу Управління освіти адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 20.12.2012 № 363 “Про підсумки підготовки цивільного захисту (цивільної оборони) у навчальних закладах Дзержинського району в 2012 році та завдання на 2013 рік ”
НАКАЗУЮ :
1. Головним завданням цивільного захисту (цивільної оборони) на 2013 рік вважати підвищення рівня ефективності функціонування підрозділу шкільної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій, зниження негативних наслідків надзвичайних ситуацій.

2. Основні зусилля у ході реалізації головного завдання зосередити на роз'ясненні серед педагогічних працівників, технічно-обслуговуючого персоналу, учнів Положення про функціональну підсистему „Освіта і наука України” Єдиної державної системи запобігання та реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 03.09.2009 № 814, навчанні їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої медичної допомоги.

Упродовж 2013 року

3. Затвердити:

- План основних заходів підготовки ЦЗ (ЦО) ХЗОШ І-ІІІ ступенів №159 на 2013 рік (додаток №1);

- Тематику спеціальної підготовки для керівного складу цивільного захисту (ЦО) (додаток №2);

- Тематику спеціальної підготовки працівників які входять до складу невоєнізованих формувань (додаток №3);

- Тематику спеціальної підготовки робітників і службовців, які не входять до складу невоєнізованих формувань (додатки № 4).

4. Навчання працівників організувати та здійснювати за категоріями:

- особи керівного, командно-начальницького складу ЦЗ (ЦО);

- працівники навчального закладу, які входять до складу невоєнізованих формувань ЦЗ (ЦО);

- працівники навчального закладу, які не ввійшли до складу невоєнізованих формувань ЦЗ (ЦО).

5. Підготовку:

5.1. Здійснювати за місцем роботи та у складі навчальних груп згідно із відповідним планом, а також під час проведення періодичних навчань і тренувань.

5.2. Функціональне навчання осіб, які підлягають навчанню у сфері цивільного захисту (цивільної оборони), здійснювати на обласних та міських курсах цивільної оборони у термін вказаний в додатках №7,8 наказу Управління освіти адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 26.12.2012 № 363 “Про підсумки підготовки цивільного захисту (цивільної оборони) у навчальних закладах Дзержинського району в 2011 році та завдання на 2013 рік ”.

6. Підготовку працівників навчального закладу, які входять до складу невоєнізованих формувань ЦЗ (ЦО), проводити під керівництвом командирів формувань згідно з тематикою обсягом 15 годин. Зміст тем загальної тематики кількістю 9 годин відпрацьовувати під час підготовчого періоду до навчань, тренувань ЦЗ (ЦО). Зміст тем спеціальної тематики розробляти з урахуванням конкретних виробничих умов і відповідних чинних нормативно-правових актів у сфері охорони праці, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання та оперативного реагування на них.

7. Визначити, що метою підготовки формувань є практичне відпрацювання заходів, передбачених планами підготовки до дій за призначенням, спрямовуючи основні зусилля на вирішення завдань, що раптово виникають при лiквiдацiї надзвичайних ситуацій та їх наслідків.

8. До проведення занять з наданням першої медичної допомоги залучати медичних працівників, які працюють у навчальному закладі.

9. Навчання робітників та службовців, які не входять до складу формувань ЦЗ (ЦО) проводити в обсязі 12 годин на планових заняттях у складі навчальних груп у період підготовки до навчань і тренувань з ЦЗ (ЦО). Під час проведення занять особливу увагу приділяти відпрацюванню порядку дій у різних екстремальних ситуаціях як в навчальному закладі, так і в побуті, наданню само- та взаємодопомоги, виконанню комплексу заходів із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій.

10. Додатково для підвищення рівня знань з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій використовувати систему навчання у галузі охорони праці, ввідні, первинні, повторні та цільові інструктажі.

11. Протягом навчального року провести не менше двох тренувань з оповіщення та збору особового складу формувань цивільного захисту (цивільної оборони) об'єкту.

12. Навчальний рік у сфері цивільного захисту (цивільної оборони) розпочати з 11 січня 2013 року.

13. Начальнику штабу ЦЗ (ЦО):

13.1. Планування заходів цивільного захисту (цивільної оборони) завершити до 15.01.2013 року та організувати контроль за навчанням працівників школи з цивільного захисту (цивільної оборони).

13.2. Тримати під особистим контролем вирішення питань забезпечення постійного складу працівників навчального закладу та учнів засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки і контролю, військово-технічним майном.

Протягом 2013 року.

13.3. Підготувати заявку до Управління освіти адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради щодо функціонального навчання працівників школи на курсах державної установи «Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Харківської області» у 2013 році.

До 01.06.2013

13.4. Підготувати плануючі та розпорядчі документи щодо проведення “ Дня цивільного захисту”.

До 22.03.2013


13.5. Підготуватися до проведення огляду-конкурсу на кращу навчально-матеріальну базу ЦЗ (ЦО) серед ЗНЗ району під час проведення "Днів цивільної оборони".
До 20.04.2013

13.6. Підготувати до перевірки документи з підготовки ЦЗ (ЦО) на 2013 навчальний рік.
До 20.01.2013

13.7. Надавати до управління освіти звіти та доповіді встановлених зразків щодо заходів ЦЗ (ЦО).

До 25.06. 2013 , 14.12.2013

14. Педагогічним працівникам та класним керівникам:

14.1. Забезпечити впровадження навчальних планів і програм, затверджених Міністерством освіти і науки України, у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Упродовж навчального року

14.2. Продовжити роботу з удосконалення системи позашкільної роботи з питань безпеки життєдіяльності людини, практикувати проведення в позаурочний час з учнями вікторин, шкільних олімпіад з безпеки життєдіяльності і ЦЗ (ЦО) тощо.

Упродовж навчального року

14.3. Практичне закріплення знань та умінь, отриманих учнями в ході вивчення питань цивільної оборони та безпеки життєдіяльності, відпрацьовувати в ході «Дня цивільного захисту (цивільної оборони)».

Квітень 2013 року

14.4. Активізувати роботу щодо пропаганди заходів і знань, спрямованих на дії дітей та співробітників закладу освіти при виникненні надзвичайних ситуацій, дотримання санітарно – гігієнічних норм, правил пожежної безпеки, поведінки на воді та вживання дарів природи тощо.

Упродовж 2013 року

14.5. Особливу увагу зосередити на відпрацюванні практичних навичок поведінки під час зимового періоду, можливого паводку, підтоплення територій ґрунтовими водами, виникнення епідемій, масових отруєнь тощо.

Упродовж 2013 року

.


 1. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Начальник ЦЗ(ЦО) – директор школи Т.М. Туль


З наказом ознайомлені:

Алексєєва Н.М.

Борозенець В.Ю.

Кашин В.Д.


Додаток № 2

до наказу ХЗОШ №159

від 30.12.2011 № ___
ТЕМАТИКА


занять для підготовки керівного складу цивільного захисту

(цивільної оборони) 1. Мета цивільного захисту та його завдання. Пріоритетні напрямки розвитку системи цивільного захисту. Організація цивільного захисту на об’єктах господарювання.

 2. Організаційна структура ЦЗ (ЦО) підприємства, установи та організації.

 3. Призначення, склад, завдання, принципи створення системи ЦЗ (ЦО), Єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру.

 4. Сутність стійкого функціонування об’єкту господарчої діяльності у надзвичайних ситуаціях техногенного та природного характеру та фактори, що впливають на неї. Дослідження стійкого функціонування у НС.

 5. Основні заходи захисту населення та територій.

 6. Організація ЦЗ (ЦО) на об’єкті. Об’єктова підсистема Єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру. Функціональні обов’язки начальника ЦЗ (ЦО), його заступників і начальників служб ЦЗ (ЦО).

 7. Призначення, завдання і склад комісії з надзвичайних ситуацій об’єкта. Функціональні обов’язки голови та членів органів управління.

 8. Визначення, класифікація і характеристика надзвичайних ситуацій, можливих в регіоні і на об’єкті, які можуть вплинути на його виробничу діяльність.

 9. Організація та планування оперативного реагування при загрозі та виникненні НС. Основи оперативного реагування на НС, сутність завдання та організація. План реагування на НС об’єктового рівня, призначення. Ціль, завдання та вимоги до розробки до змісту розділів та додатків плану, порядок їх затвердження, коригування та введення в дію.

 10. Основи управління, зв’язку і оповіщення з ЦЗ (ЦО) на місцевому і об’єктовому рівні. Інформаційне забезпечення виробничого персоналу.

 11. Організація і проведення евакуаційних заходів при виникненні надзвичайних ситуацій.

 12. Призначення, завдання, склад і порядок комплектування спеціалізованих і невоєнізованих формувань ЦЗ (ЦО) на об’єкті.

 13. Суть, цілі і зміст рятувальних та інших невідкладних робіт при ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Основи життєзабезпечення населення в умовах надзвичайних ситуацій.

 14. Порядок оцінки обстановки при загрозі виникнення надзвичайних ситуацій.

 15. Робота органів управління, формувань ЦЗ (ЦО), структурних підрозділів об’єкта господарювання щодо попередження та зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Робота органів управління у різних режимах функціонування.

 16. Дії органів управління, формувань ЦЗ (ЦО), структурних підрозділів об’єкта при ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.

 17. Характеристика сильнодіючих отруйних речовин, які виробляються (використовуються) на об’єкті, поруч розташованих об’єктах, способи захисту виробничого персоналу від них.

 18. Обов’язки керівного складу ЦЗ (ЦО) при підготовці і проведенні комплексного об’єктового навчання (об’єктового тренування), командно-штабного навчання і тактико-спеціального навчання (тактико-спеціального заняття), учбово-тренувального заняття.

Додаток № 3

до наказу ХЗОШ №159

від 30.12.2011 № ___ТЕМАТИКА


занять для спеціальної підготовки працівників, які входять

до складу невоєнізованих формувань цивільного захисту (цивільної оборони)


Загальна тематика:

1. Закони України “Про Цивільну оборону України”, “Про правові засади цивільного захисту”. Задачі і основні заходи в системі ЦЗ (ЦО). Організаційна структура ЦЗ (ЦО) підприємства, установи та організації.

2. Законодавство України у сфері рятувальної справи. Комплектування та підготовка особового складу формувань. Обов'язки, права, гарантії цивільного захисту та відповідальність рятувальників сил ЦЗ (ЦО).

3. Основні поняття про НС, оповіщення населення про НС. Небезпечні чинники виробничих аварій, їх вплив на екологічну безпеку та безпеку життя і здоров'я людей. Характеристика небезпечних промислових факторів об'єкта.

4. Функціональні обов'язки особового складу невоєнізованих формувань та його дії при приведенні формувань у готовність.

5. Організація захисту особового складу формувань у ході виконання рятувальних та інших невідкладних робіт в умовах радіаційного забруднення місцевості та при аваріях на хімічно небезпечних об'єктах.

6. Радіаційно небезпечний об'єкт. Радіоактивні речовини та їх вимірювання. Прилади радіаційної розвідки та дозиметричного контролю. Норми радіаційної безпеки НРБУ-97. Поводження з радіоактивними відходами. Режими радіаційного захисту.

7. Хімічно небезпечні об'єкти. Небезпечні хімічні речовини, особливості їх впливу на організм людини. Промислові засоби індивідуального захисту органів дихання. Прилади хімічної розвідки для виявлення небезпечних хімічних речовин та бойових отруйних речовин.

8. Організація санітарної обробки особового складу формувань, спеціальна обробка техніки і майна при зараженні радіоактивними, отруйними та бактеріальними засобами.

9. Прийоми надання само - та взаємодопомоги при пораненнях, опіках, кровотечах, переломах. Перша медична та долікарняна допомога при гострих отруєннях небезпечними хімічними речовинами.

10. Взаємодія особового складу формувань з іншими формуваннями ЦЗ (ЦО) при проведенні робіт у районах надзвичайних ситуацій. Участь формувань у заходах життєзабезпечення населення, спрямованих на задоволення мінімуму життєвих потреб громадян, які потерпіли від наслідків надзвичайних ситуацій.

11. Тероризм-загроза суспільству. Захист населення від тероризму.

12. Заходи безпеки при веденні рятувальних та інших невідкладних робіт при ліквідації наслідків стихійного лиха, аварій та катастроф.

Спеціальна тематика:1. Для формувань загального призначення:

1. Розшук та визволення потерпілих з-під завалів будівель, зсувів, снігових лавин. Прийоми та способи рятування людей на верхніх поверхах зруйнованих або палаючих будівель.

2. Завалення нестійких конструкцій, споруд та їх підсилення. Дії формувань з рятування людей із завалених захисних споруд ЦЗ (ЦО).

3. Евакуація людей та майна із зон затоплення (підтоплення), осередків пожеж та забруднених територій радіоактивними, небезпечними хімічними речовинами.

4. Способи транспортування потерпілих. Вантаження потерпілих на транспортні засоби.
2. Для протипожежних формувань:

1. Пожежно-технічне спорядження. Вогнегасні речовини та область їх застосування.

2. Локалізація та гасіння лісових, торф'яних та степових пожеж.

3. Протипожежні профілактичні заходи на об'єкті.

4. Особливості гасіння пожеж на об'єктах господарської діяльності.
3. Для формувань охорони громадського порядку:

1. Умови і порядок введення та припинення дій надзвичайного стану. Заходи, що застосовуються в цих умовах. Гарантії прав громадян і юридичних осіб в умовах надзвичайного стану.

2. Дії формувань при проведенні евакуації населення.

3. Забезпечення громадського порядку, попередження та припинення випадків мародерства, розкрадання матеріальних цінностей при ліквідації наслідків стихійного лиха, аварій та катастроф.

4. Психологія натовпу. Попередження паніки серед населення.
4. Для формувань евакуації:

1. Порядок здійснення евакуаційних заходів.

2. Евакуація людей з районів стихійного лиха, аварій та катастроф.

3. Евакуація людей та вантажів, матеріальних цінностей, обладнання при загрозі стихійного лиха, аварій та катастроф.


5. Для санітарного посту:

1. Медичне спорядження санітарного посту.

2. Перша медична та долікарняна допомога при пораненнях, кровотечах, переломах, опіках, обмороженнях, ураженнях струмом тощо.

3. Перша медична та долікарняна допомога при гострих отруєннях небезпечними хімічними речовинами тощо.

4. Інфекційні захворювання. Характеристика деяких збуджувачів. Дезінфікуючі речовини та розчини. Порядок проведення дезінфекції.
Примітка: Вибір тем спеціальної підготовки визначається начальником ЦЗ (ЦО) об'єкта, виходячи із завдань за призначенням формування та специфіки виробництва.

Додаток № 4

до наказу ХЗОШ №159

від 30.12.2011 № ___ТЕМАТИКА


занять для спеціальної підготовки працівників, які не входять до складу невоєнізованих формувань цивільного захисту (цивільної оборони)
1. Права та обов’язки громадян у сфері захисту населення та територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.

2. Основні поняття про надзвичайні ситуації, оповіщення про надзвичайні ситуації. Дії робітників, службовців та населення при попереджувальному сигналі «Увага всім!» та мовній інформації з ЦЗ (ЦО).

3. Основи організації життєзабезпечення населення у зонах надзвичайних ситуацій та тимчасового відселення.

4. Правила поведінки та дії населення під час землетрусів, затоплень, зсувів, ураганів, лісових пожеж, снігових заносів та ожеледиці.

5. Джерела радіації. Поняття про дози опромінення, рівні забруднення. Побутові дозиметричні прилади та робота з ними. Основні норми поведінки та дії населення при радіаційних аваріях і радіаційному забрудненні місцевості. Режими радіаційного захисту.

6. Рекомендації з гігієни харчування, профілактичних заходів та ведення приватних господарств на територіях з підвищеним рівнем радіації. Дії робітників, службовців та населення при знезараженні територій, будівель, споруд, робочих місць, одягу. Санітарна обробка людей.

7. Небезпечні хімічні речовини, речовини, що використовуються у промисловості. Дії робітників, службовців та населення при аваріях з викидом небезпечних хімічних речовин. Дегазація приміщень, особистих речей, одягу. Невідкладна та перша допомога ураженому.

8. Отрутохімікати, що застосовуються у сільському господарстві. Безпечні умови праці при роботі з ними. Профілактика отруєнь недоброякісними харчовими продуктами та грибами.

9. Інфекційні захворювання. Характеристика деяких збуджувачів. Правила поведінки населення при здійсненні ізоляційно-обмежувальних заходів. Дезінфікуючі речовини та розчини. Порядок проведення дезінфекції.

10. Засоби колективного захисту робітників, службовців, населення. Підвищення захисних властивостей житла.

11. Промислові та підручні засоби захисту органів дихання та шкіри. Медичні засоби індивідуального захисту, правила їх використання.

12. Обов'язки дорослих щодо безпеки та захисту дітей. Виховання у дітей навичок поведінки в екстремальних ситуаціях. Засоби індивідуального захисту дітей.

13. Захист продуктів харчування, фуражу, води від зараження радіоактивними, отруйними речовинами та бактеріальними засобами.

14. Організація захисту сільськогосподарських тварин і рослин від зараження. Обсервація та карантин.

15. Евакуація. Порядок проведення евакуації. Екстрена евакуація та тимчасове виведення населення із зон загрози життю та здоров'ю.

16. Основні причини загибелі постраждалих та типові помилки при наданні першої допомоги. Екстрена допомога при електротравмах, утопленні, небезпечної для життя кровотечі, переломах кісток, травматичного або опікового шоку. Основи догляду за хворим.

17. Пожежо- та вибухонебезпечні предмети на виробництві та у побуті. Рекомендації населенню щодо профілактики та дій при виникненні пожеж. Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів.

18. Морально-психологічна підготовка населення до дій у надзвичайних ситуаціях. Психологія натовпу. Безпека при масових скопищах людей.*19. Тероризм-загроза суспільству. Захист населення від тероризму.

Примітка: Вибір тем для занять визначається керівниками навчальних груп з урахуванням категорій тих, хто навчається, змісту об’єктових планів реагування на НС (планів ліквідації аварійних ситуацій) та 12-годинного обсягу навчання.