Рішення №6/11 15 вересня 2011 року м. Новоселиця Про збереження історичних та культурних цінностей району - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Рішення №6/11 15 вересня 2011 року м. Новоселиця Про збереження історичних та культурних - сторінка №1/1


ПРОЕКТ

УКРАЇНА

НОВОСЕЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА

ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
VІ чергова сесія VІ скликання

РІШЕННЯ № - 6/11

15 вересня 2011 року м. Новоселиця
Про збереження історичних та

культурних цінностей району
Заслухавши та обговоривши доповідь начальника відділу культури і туризму районної державної адміністрації Скоробогача В.В. «Про збереження історичних та культурних цінностей району», співдоповідь голови постійної комісії з питань культури, спорту та туризму Говорняна С.В., враховуючи висновки постійної комісії районної ради з питань культури, спорту та туризму, керуючись частиною 2 статті 43 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада
ВИРІШИЛА :
1.Доповідь начальника відділу культури і туризму районної державної адміністрації Скоробогача В.В. та співдоповідь голови постійної комісії з питань культури, спорту та туризму Говорняна С.В. «Про збереження історичних та культурних цінностей району» взяти до відома.

2.Рекомендувати відділу культури і туризму районної державної адміністрації (Скоробогач В.В.):

-у першому півріччі 2012 року випустити каталог об’єктів культурної спадщини району, збірник наукових статей про них та виготовити і розповсюдити рекламні буклети про пам’ятки історії та культури, садово-паркового мистецтва району;

-до 01 грудня 2012 року разом з обласним Центром культурної спадщини провести заходи щодо визначення географічних координат пам’яток археології;

-постійно в засобах масової інформації публікувати матеріали та інформації щодо стану і охорони пам’яток історії та культури району.

3.Рекомендувати міському і сільським головам:

-поточні і капітальні ремонти пам’яток історії проводити за погодженням з відділом архітектури і містобудування районної державної адміністрації;

-впродовж четвертого кварталу 2011р. та 2012 р. встановити інформаційно-вказівні знаки до основних пам’яток культурної спадщини та охоронні знаки біля пам’яток археології;

-розпаювання земель, на яких знаходяться пам’ятки археології, проводити з обов’язковим укладанням відповідних угод з обласним Центром культурної спадщини.

4.Рекомендувати сільським головам населених пунктів Бояни, Магала, Ванчиківці, Чорнівка до 01 липня 2012 року здійснити заходи щодо включення пам’ятників жертвам сталінських репресій та могили родини Гурмузакі до державного реєстру пам’яток культурної спадщини.

5.Рекомендувати сільським головам населених пунктів Рідківці та Чорнівка до 01 червня 2012 року провести санітарно-вибіркову вирубку сухостоїв і небезпечних дерев в парках, які є пам’ятками садово-паркового мистецтва з обов’язковим погодженням цих робіт з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища Чернівецької області.

6.Відділу архітектури та містобудування районної державної адміністрації (Клочун О.С.) забезпечити постійний контроль за проведенням капітальних і поточних ремонтів та реконструкції пам’яток архітектури району.

7.Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника голови районної державної адміністрації Стаднічука Ю.В., заступника голови районної ради Горбатюка В.Т. та постійну комісію районної ради з питань культури, спорту та туризму (Говорнян С.В.).
Голова районної ради Д.Шова

ІНФОРМАЦІЯ

про стан збереження історичних та культурних цінностей району
У відповідності до Законів України «Про культуру», «Про охорону культурної спадщини», Положення про відділ культури і туризму районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 27.07.2005р. № 340-р, відділ культури і туризму проводить заходи щодо реалізації в районі державної політики у галузі культури, сприяє збереженню та відродженню історичних і культурних цінностей. Відповідно до покладених завдань відділ і його структурні підрозділи створюють умови для збереження та відродження народних традицій, звичаїв, обрядів, художніх промислів, а також здійснює координацію установ та організацій у сфері охорони культурної спадщини, збереження пам’яток історії та культури.

На сьогоднішній день в районі діє Програма розвитку культури Новоселицького району на 2007-2011 роки, якою передбачені міри по збереженню культурних цінностей, популяризації народних традицій. Поряд з цим, у вересні 2010 року рішенням 27 сесії V скликання № 12-27/10 від 09.09.2010р. затверджена Програма увіковічення видатних земляків та збереження історичної пам’яті на 2010-2015 роки.

Зараз у Новоселицькому районі є 113 пам’яток культурної спадщини, із них: пам’ятки історії – 37, археології – 41, архітектури – 31, монументального мистецтва – 4.

Пам’ятки історії включені до Державного реєстру національного культурного надбання. Серед них – пам’ятники та пам’ятні знаки воїнам-землякам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни і знаходяться в населених пунктах району.

Крім того в районі знаходяться пам’ятники воїнам-афганцям. Так, у с. Бояни встановлено пам’ятник Івану Боті, а при в’їзді в с. Подвірне – Леоніду Нагрудному.

У селах Магала, Бояни, Ванчиківці встановлені пам’ятники жертвам сталінських репресій, а в с. Чорнівка на території сільської церкви впорядкована могила та встановлено хрест на честь родини Гурмузакі – істориків та народознавців.

До пам’ятників монументального мистецтва відносяться пам’ятники О. Кобилянської (с. Слобода), М. Ватутіна (с. Костичани), О. Суворову (с. Подвірне), пам’ятник молдавському літописцю та політичному діячу Іону Нікулче – автору «Літопису молдавської країни…».

У 2000р. на центральній площі м. Новоселиця встановлено пам’ятник Т. Шевченко, а в 2003р. – у міському парку погруддя румунському поету М. Емінеску.

На сьогоднішній день проводиться відповідна робота щодо встановлення меморіальних дошок та знаків видатним землякам, яких нині налічується 10. Це, зокрема, Василю Шкілю, Дмитру Карбишеву, Джону Ріду (м. Новоселиця), Івану Боті (с. Бояни), Степану Сабадашу (с. Ванчиківці) та іншим.

Найдавнішою пам’яткою архітектури в районі є Іллінська церква у с. Топорівці, яка була збудована у 1560р. Храм будувався не лише з культовою, але й оборонною метою.

Оригінальним для нашої місцевості є Миколаївська церква с. Маршинці, будівництво якої велося з 1887 по 1914 роки. Ця споруда збудована із червоної цегли по своєрідному «рецепту» маршинецьких будівельників (за переказами основною складовою цегли є курячі яйця).

Давні поселення людей, городища, кургани та курганні могильники є пам’ятниками археології. Так, у селах Балківці, Бояни, Ванчиківці, Довжок, Костичани, Магала та інших знаходяться поселення трипільської культури (4-3тис. до н.е.), а в селах Котелеве, Мамалига, Негринці, Рокитне, Чорнівка – курганні могильники епохи бронзи, ранньозалізного часу та давньоруської культури (2 тис. до н.е., 10ст. н.е.), на землях Подвірне і Стальнівці – Троянів вал (перша половина І тис. н.е.) – археологічна національна пам’ятка.

Новоселиччина багата на природні пам’ятки. До них належить Прутська заплава (села Тарасівці, Ванчиківці, Костичани, Драниця, Мамалига) – державний ландшафтний заказник. Драницький орнітологічний природний заказник є рідкісним місцем гніздування рудої, сірої, білої і малої чапель.

Садово-паркове мистецтво представлено Рідківським і Чорнівським парками. Чорнівський парк закладено у 1948р. на площі 8,5га., де росте 45 видів дерев та кущів, в т.ч. екзотичне дерево гінкго, яке проростало на нашій планеті ще 250-300 млн. років тому.

Рідківський парк засновано у 1890р. Штефановичем на площі 5,0га. Тут є 40 видів дерев, серед яких оцтове дерево, каштан істинний, ялина блакитна, бересклет, ялівець, береза бородавчата.

Геологічними пам’ятками є сталактитова печера «Золушка» (с. Подвірне) та карстова печера «Буковинка» (біля с. Стальнівці).

Нині проведена відповідна робота з паспортизації існуючих пам’яток, створена їх електронна база.

Протягом 2010- початку 2011 років написано 47 наукових статей про пам’ятки історії і культури, які подані до обласної редакції тому Зводу пам’яток історії і культури України. Підготовлено каталог об’єктів культурної спадщини району та збірник наукових статей про них. У районних засобах масової інформації постійно друкуються матеріали про видатних людей району та історико-культурні події.

Значна робота проводиться закладами культури району по збереженню та популяризації народних традицій, звичаїв, обрядів та ремесел.

Станом на 01.08.2011р. в Новоселицькому районі налічується 44 майстри народної творчості. Переважно вони займаються вишивкою на полотні, бісером, ткацтвом, різьбою по дереву, виготовленням національних костюмів.

Під час проведення державних та регіональних свят вироби народних умільців постійно являються окрасою виставок.

Ткацтво, вишивка, кераміка, різьба по дереву, лозоплетіння – ці та інші види народного мистецтва здавна поширені на території нашого району. Вироби народних умільців визначаються жанровою різноманітністю, багатством і досконалістю форм, простотою, практичністю, що поєднується з красою, високою технікою виконання. В них знайшли втілення національні традиції, естетичні смаки жителів району, його погляд на дійсність у різні періоди культурного розвитку.

З цією метою в районі постійно проводяться фольклорно-етнографічне свято «Різдвяні зустрічі» і фестиваль «Мерцішор», в яких постійно приймають участь аматорські колективи району, інших районів області та України.

Ці заходи сприяють пропаганді аматорського національного мистецтва, народних звичаїв, патріотичного виховання молоді.

В бібліотеках району ведеться певна робота краєзнавчого напрямку, мета якого - відродження та збереження духовного надбання, звичаїв та традицій. Клуби за інтересами та кутки народознавства працюють в бібліотеках сіл Рідківці, Топорівці, Форосне, Магала, Мамалига, Маршинці, Балківці, Подвірне, Строїнці, районній бібліотеці та інших.

В районному будинку культури створено відеофільми про народних умільців, відзнято їх вироби, відображено виконання окремими жителями району старовинних пісень, віршів, промовок, казок та інше.

Робота з питань збереження історичної та культурної спадщини як невід’ємна складова діяльності установ культури, носить цілеспрямований та постійний характер.

Поряд з позитивними є ряд існуючих проблем, які потребують вирішення, а саме:

- у селах Стальнівці, Топорівці, Зелений Гай, Жилівка, Шишківці, Котелеве, Подвірне та інших необхідні ремонти пам’ятників та обелісків загиблим воїнам-односельчанам в роки Великої Вітчизняної війни та встановлення біля них огорож;

- сільськими радами сіл Бояни, Магала, Ванчиківці, Чорнівка не проведено заходи щодо включення пам’ятників жертвам сталінських репресій та могили родини Гурмузакі до Державного реєстру пам’яток культурної спадщини;

- відсутні відповідні охоронні знаки пам’яток археології та їх географічні координати ;

- розпаювання земель, на яких знаходяться пам’ятки археології, проводиться без укладання відповідних угод з обласним Центром культурної спадщини;

- поточні і капітальні ремонти пам’яток історії і архітектури проводяться без кошторисів та погодженням з відділом архітектури і містобудування районної державної адміністрації;

- потребують догляду пам’ятки садово-паркового мистецтва у селах Рідківці і Чорнівка;- відсутні дорожні знаки до основних пам’яток культурної спадщини.

Начальник відділу

культури і туризму В. Скоробогач