Шостого скликання - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1сторінка 2
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
Рішення від 28 листопада 2012 року №4 хуііі сесія шостого скликання... 1 72.95kb.
Рішення ХІХ сесії шостого скликання 29. 03. 2013 р. №254 Про виконання... 1 293.75kb.
12 грудня 2012 р відбулася 31 сесія Кремінської міської ради шостого... 1 148.47kb.
Рішення дев’ятої сесії шостого скликання від 18 жовтня 2011 року... 1 30.19kb.
Звіт голови постійної комісії з питань соціального захисту населення... 1 12.27kb.
Рішення №8 18 січня 2013 року ХХVIII сесія шостого скликання Про... 1 59.08kb.
Рішення XXІ сесії шостого скликання 25. 06. 2013 р. №305 Про внесення... 1 40.47kb.
Рішення XXIX сесії районної ради шостого скликання 2013 року № Про... 1 25.41kb.
Рішення ХХІХ сесії районної ради шостого скликання … травня 2013... 1 22.35kb.
Номер облікової картки 1158 Номер документа 12 1801.57kb.
Розпорядження №34 від 11 листопада 2011 року Про скликання п ятнадцятої... 7 1402.49kb.
Рішення вісімнадцята сесія шостого скликання від № Про результати... 1 112.82kb.
Шостого скликання 4 784.04kb.
Таращанський 1 219.63kb.

Шостого скликання - сторінка №1/2№ 22 (264) 13-18 липня 2009 року


ЧЕТВЕРТА СЕСІЯ

ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

ШОСТОГО СКЛИКАННЯ


на пленарних засіданнях 1

У ПАРЛАМЕНТСЬКИХ КОМІТЕТАХ 3

Міжнародна парламентська конференція з питань європейської безпеки 21

Звернення Ради Міжпарламентської Асамблеї СНД 22

ЗАХОДИ ЗА УЧАСТЮ КЕРІВНИЦТВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ 23

Повідомлення


Відділу з питань звернень громадян Апарату Верховної Ради України 28

ПРИВІТАННЯ, телеграми 30

на пленарних засіданнях


У ЧЕТВЕР, 16 ЛИПНЯ, ВІДБУЛОСЯ ЗАКРИТТЯ ЧЕТВЕРТОЇ СЕСІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ШОСТОГО СКЛИКАННЯ.

З невеликою затримкою Голова Верховної Ради України Володимир Литвин оголосив про відкриття засідання. Для участі у ньому зареєструвалося 250 народних депутатів. Не реєструвалися представники фракції Партії регіонів.

В.Литвин зазначив, що причина конфлікту полягає у тому, що Верховна Рада України начебто не розглядає законопроект про прожитковий мінімум і мінімальну заробітну плату. Він нагадав, що неодноразово пропонував голосувати за цей закон різними способами. "Натомість немає бажання приймати жодних рішень", - сказав В.Литвин, - "Сьогодні фактично доруйновується останній інститут. Сьогодні діє практика: довести ситуацію до абсолютного абсурду".

Головуючий повідомив, що до нього приходять народні депутати, показують посвідчення. У них забрали картки, перетворили їх у кріпаків і посилають їх на штурм.

В.Литвин звернувся до народних депутатів з проханням прийти всім до Верховної Ради і приймати рішення, а не "оголошувати війну".

Головуючий повідомив про зареєстровану ініціативу 151 народного депутата України, яка співвідноситься з вимогами частини другої статті 83 Конституції України, щодо проведення позачергового пленарного засідання Верховної Ради України.

В.Литвин далі поінформував про те, що 13 липня Центральна виборча комісія визнала обраним і зареєструвала народного депутата України, обраного 30 вересня 2007 року в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, Тищенка Олега Івановича, включеного до виборчого списку "Блоку Юлії Тимошенко".

Під час цього оголошення представники фракції Партії регіонів намагалися перешкодити головуючому. Новобраний народний депутат з місця у ложі для гостей склав присягу перед Верховною Радою.

Головуючий оголосив про входження народного депутата О.Тищенка до складу депутатської фракції БЮТ і до коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді.

В.Литвин зачитав депутатські запити.

З першого питання порядку денного - проекту постанови про скасування рішення Верховної Ради України - доповідав народний депутат Станіслав Аржевітін. Під час його виступу представники фракції Партії регіонів вимкнули електронну систему "Рада".

Головуючий звернувся до них з проханням дати можливість продовжити роботу, ухвалити рішення із запланованих питань порядку денного і закрити сесію. Представники фракції Партії регіонів не відреагували на неодноразові звернення.

В.Литвин оголосив перерву у засіданні. Після її закінчення головуючий поінформував про запропоновані до розгляду питання і надав слово народному депутатові С.Аржевітіну, який продовжив доповідати проект постанови про скасування рішення Верховної Ради України. Він нагадав, що цим проектом пропонується скасувати рішення Верховної Ради України від 1 липня 2009 року про прийняття в цілому як закон законопроекту про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Національний банк України".

С.Аржевітін зазначив, що ухваленням цього рішення народні депутати поставили під загрозу можливість повернення вкладів населення через Фонд гарантування вкладів населення (було вилучено норму згідно якої Національний банк повинен спрямовувати щорічно 25 відсотків своїх перевищень кошторисних доходів над видатками саме до Фонду гарантування вкладів населення).

Доповідач наголосив: "Мова йде не про Євро-2012, а про неконтрольовану емісію в розмірі 10 мільярдів гривень, яка призведе до непередбачуваних наслідків… до підвищення цін, до знецінення грошей".

За результатами голосування проект не був підтриманий ("за" - 72 голоси). Таким чином, зазначив головуючий, Голова Верховної Ради підпише закон і направить Президентові України на його розгляд.

Верховна Рада 411-ма голосами "за" ратифікувала Угоду про позику (Проект покращення автомобільних доріг та безпеки руху) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку.

На доопрацювання для повторного розгляду у другому читанні були направлені законопроекти про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей проведення заходів з фінансового оздоровлення банків і про внесення змін до Закону "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (щодо розмірів прожиткового мінімуму та розміру мінімальної заробітної плати).

В.Литвин відповідно до другої частини статті 9 Регламенту Верховної Ради України оголосив четверту сесію Верховної Ради України шостого скликання закритою.

Згідно зі статтею 83 Конституції України чергова п'ята сесія Верховної Ради України шостого скликання розпочнеться у вівторок, першого вересня 2009 року.* * *

У ПАРЛАМЕНТСЬКИХ КОМІТЕТАХ


Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією рекомендує парламенту відхилити проект закону про схвалення Концепції запобігання корупції у системі судів загальної юрисдикції.

Законопроектом (реєстр. №4220) пропонується схвалити Концепцію запобігання корупції у системі судів загальної юрисдикції.

Члени Комітету вважають, що поданий проект закону не узгоджується із загальними уявленнями про суть і зміст такого правового акту як закон, а також з правилами законодавчої техніки щодо побудови закону.

Зокрема, на засіданні Комітету наголошувалося, що закон є нормативно-правовим актом вищої юридичної сили, котрий регулює відносини у певній сфері суспільного життя шляхом встановлення загальнообов'язкових правил поведінки суб'єктів цих відносин. Прийняття ж законів ненормативного змісту має допускатись лише у тих випадках, коли це прямо передбачено Конституцією України (наприклад, у випадку, зазначеному у ч. 3 ст. 92 Конституції України).

Народні депутати зазначали, що завданням запропонованого законопроекту є лише схвалення вказаної Концепції, яка не містить положень нормативно-правового характеру і в якій йдеться про: негативні наслідки корупції в судовій системі, основні передумови корупції в судах загальної юрисдикції; завдання, конкретні заходи та пропозиції щодо: удосконалення чинного законодавства про судоустрій та статус суддів; удосконалення окремих напрямів процесуального законодавства у різних формах судочинства, певних етапів судового процесу на всіх його стадіях; заходи щодо удосконалення інституту відповідальності суддів (дисциплінарної, адміністративної, кримінальної), упорядкування оплати праці суддів і працівників апаратів судів та забезпечення доступу громадян та юридичних осіб до інформації про діяльність судів та висвітлення їх діяльності у засобах масової інформації.

На думку народних депутатів, жодна позиція Концепції у разі її прийняття не буде діяти безпосередньо як правова норма. Положення Концепції для їх реалізації потребують удосконалення певних актів чинного законодавства, розробки нових законів тощо.

Не маючи загалом заперечень щодо суті і змісту Концепції, яку можна розцінити як сукупність заходів, що мають бути вжиті державою для подальшого виконання (чи удосконалення) Концепції судово-правової реформи) народні депутати вважають, що запропонована Концепція повинна затверджуватись Постановою Верховної Ради України, а не законом. Крім того, у зв'язку з прийняттям Верховною Радою антикорупційних законів, прийняття даного законопроект, переконані парламентарії, є зайвим.

* * *

Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією рекомендує парламенту відхилити проект закону про внесення змін до Закону "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" (щодо посилення протидії корупції спеціальними підрозділами МВС).

Законопроектом (реєстр. №4329) пропонується внести зміни до низки статей чинного закону, що спрямовані на посилення протидії корупції з боку спеціальних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України. На думку авторів проекту, необхідність внесення змін викликана недостатністю правових засобів протидії організованій злочинності і корупції, а також необхідністю посилення протидії корупції спеціальними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України.

На засіданні Комітету зазначалося, що запропоновані положення законопроекту здебільшого спрямовані не на протидію корупції, а фактично, за невеликим виключенням, на зміну назви спеціальних підрозділів органів внутрішніх справ. Експерти вважають, що питання боротьби з організованою злочинністю і корупцією тісно пов'язані між собою, але вони мають і відмінності. Так, не всі корупційні діяння є злочинами і далеко не всі вони вчинюються організованими злочинними угрупуваннями. Водночас найбільш небезпечні прояви корупції, за які передбачена кримінальна відповідальність, наприклад хабарництво, вчинені за участю організованих злочинних угрупувань, підпадають під юрисдикцію спеціальних органів Міністерства внутрішніх справ України, покликаних боротися з організованою злочинністю (відділи, управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України).

Крім того, наголошували народні депутати, Закон "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" визначає систему органів, що здійснюють боротьбу з організованою злочинністю. Органи, які ведуть боротьбу з корупцією, визначені у законах "Про боротьбу з корупцією" та "Про запобігання та протидію корупції".

Зазначені зміни, вважають парламентарії, є спірними ще й з точки зору витрат, пов'язаних із виготовленням нових вивісок, бланків, штампів та печаток зі зміненими назвами відділів, управлінь по боротьбі з організованою злочинністю МВС України. Тому, запропоновані зміни є недоцільними.* * *

Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією затвердив звіт про підсумки роботи у лютому - липні 2009 року.

За слова голови Комітету І.Калєтніка, із 87 законопроектів, по яких Комітет визначено головним розглянуто 56 законопроекти (76,7 відсотка, з урахуванням відкликаних законопроектів суб'єктами права законодавчої ініціативи).

Серед них, І.Калєтнік відзначив прийнятий парламентом у другому читанні і в цілому проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відповідальності за корупційні правопорушення (реєстр. №0875), який вдосконалює кримінальне законодавство України та законодавство про адміністративні правопорушення фізичних осіб у сфері протидії корупції. Народний депутат висловив впевненість, що реалізація його норм створить належне правове забезпечення запобіганню та протидії корупції в нашій державі відповідно до норм міжнародного права, вимог ООН, Ради Європи та інших міжнародних організацій.

На сесії було прийняти в цілому і законопроект про засади запобігання та протидії корупції (реєстр. №0876) щодо запобігання, виявлення та припинення корупції в публічній та приватній сферах, відшкодування заподіяної корупційними правопорушеннями шкоди, поновлення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, регулювання міжнародного співробітництва у сфері протидії корупції. На думку народних депутатів, він сприятиме забезпеченню захисту громадян від злочинних посягань, запобіганню втратам держави і суспільства від дій правопорушників, а також удосконалення діяльності правоохоронних, інших органів стосовно подолання злочинності і корупції.

Голова Комітету акцентував увагу й на законопроекті про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень (реєстр. №0877), також прийнятий парламентом в цілому. Ним встановлено відповідальності юридичних осіб за корупційні правопорушення.

Верховна Рада прийняла за основу проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення організаційно-правових основ виявлення, попередження та припинення діяльності організованої злочинності та корупції (реєстр. №3170), який спрямований на впорядкування системи органів, що здійснюють боротьбу з організованою злочинністю.

За звітний період Комітетом було організовано низка заходів. Зокрема, на виїзному засіданні на базі Національного університету Державної податкової адміністрації розглянуто питання про стан роботи державної податкової служби України щодо протидії корупції.

Комітет провів також слухання на тему: "Антикорупційні аспекти забезпечення прозорості у публічному секторі", на яких обговорено основні положення проектів законів про конфлікт інтересів у діяльності публічних службовців (реєстр. №4420), про правила професійної етики на публічній службі та запобігання конфлікту інтересів (реєстр. №4420-1) і про заходи державного фінансового контролю публічної служби (реєстр. №4472).

За цей період у Комітеті розглянуто 2,3 тис. заяв, скарг та клопотань фізичних і юридичних осіб.* * *

Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією затвердив план роботи на вересень 2009 року - січень 2010 року.

На цей період заплановано розглянути 31 питання.

Зокрема, Комітет планує внести на розгляд парламенту та рекомендує прийняти за основу проект про Антикорупційне бюро України. Законопроектом (реєстр. №2222) передбачається створення цього державного центрального правоохоронного органу спеціального призначення для посилення ефективності протидії корупції в країні.

Комітет буде рекомендувати Верховній Раді прийняти у другому читанні проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення організаційно-правових основ виявлення, попередження та припинення діяльності організованої злочинності та корупції. Метою законопроекту (реєстр. №3170) є впорядкування системи органів, що здійснюють боротьбу з організованою злочинністю.

Члени Комітету пропонують внести на розгляд парламенту та прийняти за основу проект закону про внесення змін до деяких законів України (щодо боротьби з фінансуванням тероризму). Основним завданням законопроекту (реєстр. №4309) є забезпечення належної протидії фінансуванню терористичних актів та організацій шляхом імплементації в законодавство України вимог міжнародних стандартів.

Заплановано розглянути на засіданні Комітету проект закону про конфлікт інтересів у діяльності публічних службовців. Законопроектом (реєстр. №4420) визначаються поняття конфлікту інтересів та загальні вимоги і обмеження поведінки публічних службовців, спрямовані на запобігання конфлікту інтересів. Регламентується також порядок врегулювання конфлікту інтересів, встановлюється відповідальність за порушення вимог щодо конфліктів інтересів.

Планом передбачено й розгляд проекту закону про правила професійної етики на публічній службі та запобігання конфлікту інтересів. Законопроектом (реєстр. №4420-1) визначаються: принципи професійної етики публічних службовців; правила запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності публічних службовців; обмеження у зв'язку з припиненням публічної служби; правовий статус уповноваженого органу та уповноважених осіб, діяльність яких спрямована на забезпечення виконання цього закону тощо.

На засіданні Комітету буде також розглянуто проект закону про заходи державного фінансового контролю публічної служби (реєстр. №4472). Необхідність прийняття такого закону обумовлюється нагальною потребою створення правового підґрунтя для здійснення державного контролю за доходами, майновим станом та видатками осіб, уповноважених на виконання функцій держави.

Планом передбачено й розгляд проекту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо взаємовідносин митних органів із спеціальними підрозділами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю. Проектом (реєстр. №4728) пропонується внести зміни до статті 11 Закону "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", у якій чітко визначити підстави для проведення органами Державної контрольно-ревізійної служби позапланових виїзних ревізій суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим законом до підконтрольних установ на стадіях дослідчої перевірки.

Комітет має розглянути і подати свої пропозиції до низки законопроектів, де його не визначено головним.

В порядку контролю за виконанням законів, постанов Верховної Ради України, власних рішень Комітет планує обговорити питання про результати у першому півріччі 2009 року роботи спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією та про законність та обґрунтованість використання у боротьбі з організованою злочинністю спеціальних технічних засобів.

Заплановано також спільно з Комітетом з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України за сприяння Програми сприяння парламенту України провести круглий стіл на тему: "Етика публічної служби. Законодавче забезпечення. Світовий досвід, українська практика".

* * *

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи вважає, що потребує доопрацювання проект закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності суб'єктів господарювання на ринку комунальних послуг.

Законопроектом (реєстр. №3437) пропонується внести зміни до законів "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про теплопостачання", які спрямовані на вдосконалення порядку ліцензування діяльності суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання та централізованого водопостачання і водовідведення, зокрема, шляхом запровадження таких санкцій за порушення ліцензійних умов як накладення штрафу та призначення тимчасової адміністрації.

Законопроектом передбачається, що центральний орган виконавчої влади у сфері теплопостачання здійснює ліцензування діяльності з виробництва теплової енергії в обсягах, встановлених ліцензійними умовами (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії). Іншими органами регулювання у сфері теплопостачання також є Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та Національна комісія регулювання електроенергетики України.

Згідно із проектом, у разі порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, вимог щодо гарантованого забезпечення питною водою населення, задоволення його питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних і побутових потреб та охорони навколишнього природного середовища орган державного регулювання з питань житлово-комунального господарства на підставах та в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України, призначає тимчасову адміністрацію.

Члени Комітету вважають, що питання стосовно підстав призначення тимчасової адміністрації вимагають більш детального регулювання. Крім цього, потрібно визначити певні кваліфікаційні критерії щодо осіб, які можуть бути призначені тимчасовими адміністраторами.

Члени Комітету, зокрема, вважають, що передбачені законопроектом вимоги для призначення тимчасових адміністрацій можуть створювати підстави для "фактичної зміни органів управління відповідних суб'єктів господарювання та призвести до суттєвих зловживань під час призначення тимчасової адміністрації, в тому числі з метою усунення законних власників".* * *

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи підтримує проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері перевезення небезпечних вантажів.

Законопроектом (реєстр. №4251) пропонується привести законодавчу базу України з питань перевезення небезпечних вантажів внутрішніми водними шляхами у відповідність до Європейської угоди про міжнародне перевезення небезпечних вантажів внутрішніми водними шляхами. Відповідні зміни передбачається внести до низки законодавчих актів - Кодексу торговельного мореплавства України. законів "Про транспорт", "Про пестициди і агрохімікати", "Про відходи", "Про транзит вантажів", "Про перевезення небезпечних вантажів".

Зокрема, пропонується: доповнити список судових документів, передбачених міжнародними договорами України з питань безпеки мореплавства; розширити перелік підстав звільнення від відповідальності власника судна; покращити законодавчі норми, які стосуються безпеки на транспорті тощо.

Члени Комітету висловили зауваження до деяких положень законопроекту, зокрема про зміни до статті 34 Закону "Про відходи". Відповідний висновок направлено до профільного комітету з проханням врахувати їх під час підготовки документа до другого читання.

* * *

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не підтримує проект закону про державну підтримку виробництва та споживання хімічних добрив в Україні в зв'язку з світовою фінансовою та економічною кризою.

Законопроектом (реєстр. №4632) пропонується запровадити державну підтримку розвитку та споживання хімічних добрив в Україні за рахунок забезпечення пільгових умов функціонування виробників мінеральних добрив, що реалізують індивідуальні інвестиційні програми.

Члени Комітету вважають, що звільнення від сплати мита окремих суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності порушує закладені у законодавстві принципи гарантування всім суб'єктам рівних прав. Регулювання зовнішньоторговельного обігу товарів шляхом надання звільнень, на думку народних депутатів, порушує принцип митно-тарифного регулювання зовнішньої торгівлі. Впровадження передбачених законопроектом пільг, наголошувалося на засіданні, означатиме дискримінацію платників податку на додану вартість за галузевою ознакою, що є неприйнятним, оскільки суперечить основним принципам системи оподаткування.* * *

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи підтримує проект закону про ратифікацію протоколу про відповідальність і компенсацію за шкоду, заподіяну в результаті транскордонного перевезення небезпечних відходів та їхнього видалення.

На засіданні Комітету зазначалося, що прийняття законопроекту обумовлено необхідністю створення в Україні, як Стороні Базельської конвенції, режиму матеріальної відповідальності та належної і оперативної компенсації за збитки спричинені в результаті транскордонного перевезення та видалення небезпечних відходів та інших відходів, включаючи їх незаконне переміщення.

Законопроектом (реєстр. №0134) пропонується вирішити питання стосовно створення національних правових, нормативних та адміністративних засад для здійснення заходів щодо економічного регулювання міждержавних відносин, що виникають під час такого перевезення і видалення. Саме такі завдання й вирішує Протокол про відповідальність і компенсацію до Базельської конвенції, який після його прийняття Верховною Радою України буде складовою частиною національного законодавства України.* * *

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи підтримує проект закону про внесення змін та доповнень до Закону "Про безпечність та якість харчових продуктів" (щодо свободи вживання продуктів харчування).

Законопроектом (реєстр. №4644) пропонується внести зміни до чинного закону, які стосуються деяких аспектів "безпеки продуктів харчування" та "свободи вживання продуктів харчування".

Зокрема, закон доповнено новою статтею щодо свобода вживання продуктів харчування. Згідно із проектом, фізична особи має право вільно, на власний розсуд, приймати рішення щодо можливості споживання тих чи інших продуктів харчування. Вона вправі у будь-який час відмовитись від вживання продуктів харчування, у тому числі службового харчування (військовослужбовців, працівників правоохоронних органів) та харчування в установах кримінально-виконавчої системи, у випадку встановлення їх неякісності або небезпечності. Передбачено, що малолітні та неповнолітні особи повинні забезпечуватись біологічно чистими продуктами харчування.

Забороняється також вироблення та розповсюдження продуктів харчування, котрі містять компоненти або речовини, що викликають підсилений вплив або додаткове звикання.

* * *

Комітет з питань економічної політики рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо книги відгуків і пропозицій).

Законопроект (реєстр. №4120) передбачає зміни до Закону "Про захист прав споживачів", відповідно до яких споживачам гарантується право залишати скаргу, пропозицію, відгук або зауваження у Книзі відгуків і пропозицій, яка розміщується на видному і доступному місці згідно із порядком провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, змінами до Кодексу України про адміністративні правопорушення пропонується підвищити розмір адміністративного штрафу за порушення порядку провадження торговельної діяльності, правил торговельного обслуговування населення, виконання робіт і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, залишення без розгляду скарги або зауваження споживача у Книзі відгуків і пропозицій.

* * *

Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує Верховній Раді прийняти за основу проект закону про обіг зброї невійськового призначення.

Законопроектом (реєстр. №2105), поданим народними депутатами В.Мойсиком, В.Грицаком та іншими на заміну, передбачається визначити основні види зброї, встановити єдиний порядок придбання, зберігання, використання та застосування службової та цивільної зброї тощо.

Автори аргументують необхідність прийняття законопроекту тим, що незважаючи на однозначні конституційні приписи, в країні досі питання набуття права власності на зброю невійськового призначення, особливості її зберігання, користування нею, спадкування та відчуження регулюються підзаконними нормативними актами, насамперед - відомчими інструкціями Міністерства внутрішніх справ. На їхню думку, відсутність правового забезпечення режиму контролю в сфері обігу вогнепальної зброї і бойових припасів, недосконалість чинного нормативного врегулювання цих питань з боку міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та фізичних осіб призводить до порушень у сфері обігу вогнепальної зброї та вчинення резонансних злочинів з її застосуванням.

Як зазначалося на засіданні Комітету, проект не передбачає надання громадянам права на придбання, зберігання і носіння короткоствольної нарізної вогнепальної зброї для самооборони. Водночас, пропонується встановити порядок обігу такої зброї для міністерств, інших органів державної влади, підприємств, установ і організацій для здійснення інкасації, озброєння своїх працівників, посадових осіб, яким згідно із законодавством та видом діяльності дозволено користуватися зброєю.

Автори також пропонують ввести більш детальну класифікацію зброї та боєприпасів до неї за тактико-технічними характеристиками, призначенням та використанням, закріпити права та обов'язки виробників зброї, торгівельних організацій та користувачів зброї, а також деталізувати види та типи зброї, які можуть перебувати у власності громадян, спортивних, мисливських та інших організацій.

Законопроектом передбачається зменшити віковий ценз на право придбання, володіння та користування вогнепальною гладкоствольною мисливською зброєю, зброєю самооборони громадянами України з 21 року до 18-річного віку, що відповідає вимогам цивільного законодавства, а також зменшити віковий ценз на придбання, зберігання та носіння нарізної зброї з 25 років до 21-річного віку, що відповідає міжнародній практиці.

Члени Комітету підтримали законопроект, прийняття якого, на їхню думку, сприятиме підвищенню рівня захищеності суб'єктів господарювання та інших юридичних і фізичних осіб, подальшому розвитку підприємницької активності.

* * *

Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує Верховній Раді прийняти за основу проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування повноважень при оформленні матеріалів ДТП між органами внутрішніх справ і страховиками та вдосконалення їх діяльності.

Законопроектом (реєстр. №4652), поданим народним депутатом Ю.Прокопчуком, пропонується внести зміни до Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", передавши страховикам повноваження оформлення матеріалів дорожньо-транспортних пригод, у яких постраждали застраховані транспортні засоби та відсутні травмовані чи загиблі особи.

Крім цього, до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із запровадженням апеляційного оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення, пропонується внести низку уточнюючих поправок до статей 321-1, 322.

Автор аргументував прийняття законопроекту необхідністю удосконалення порядку оформлення матеріалів ДТП, який зараз активно обговорюється громадськістю. За його словами, аналіз дорожньо-транспортних пригод в Україні свідчить, що впродовж останніх років ситуація на автодорогах постійно ускладнювалася. Тільки за 4 місяці цього року задокументовано понад 28 тис. ДТП за участю застрахованих транспортних засобів, або 40% від загальної кількості.

Ю.Прокопчук звернув увагу на те, що матеріали всіх без винятку ДТП згідно із чинним законодавством оформлюються виключно органами внутрішніх справ. З урахуванням стану аварійності та кількості працівників міліції, задіяних на оформленні цих пригод, щоденно виникають ситуації, коли постраждалі в ДТП громадяни змушені годинами чекати приїзду працівників міліції, які у цей час оформлюють попереднє незначне ДТП, де отримали подряпини застраховані транспортні засоби.

Члени Комітету підтримали законопроект, прийняття якого, на їхню думку, дасть можливість ефективно використовувати сили та засоби органів внутрішніх справ, сприятиме поліпшенню діяльності у сфері страхування, підвищення рівня довіри громадян до неї.

* * *
Голова Комітету у закордонних справах Олег Білорус зустрівся із Представником Генерального секретаря Ради Європи з координації програм співробітництва в Україні Аке Петерсоном.

Під час зустрічі основну увагу було зосереджено на питаннях безпеки. О.Білорус поінформував гостя про хід міжнародної конференції з питань безпеки в рамках МПА СНД, що відбулася напередодні, та про позицію Комітету у закордонних справах в питаннях безпеки: глобальний підхід, недопустимість фрагментації існуючих систем безпеки та залучення України до безпекових блоків. Базуючись на цих засадах, О.Білорус висловив окремі зауваження до концепції "Нової архітектури європейської безпеки" президента Російської Федерації Д.Медвєдєва. Голова Комітету у закордонних справах поділився досвідом роботи Парламентської асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі, в якій він уже тривалий час обіймає посаду віце-президента, зокрема, стосовно мирного врегулювання "заморожених" конфліктів.

У свою чергу, Представник Генерального секретаря Ради Європи з координації програм співробітництва в Україні А.Петерсон поінформував Комітет у закордонних справах про хід виконання Плану дій Ради Європи щодо України на 2008-2011 рр., приділивши окрему увагу питанням реформування сфери судочинства та боротьби із корупцією. Так, А.Петерсон дав високу позитивну оцінку ухваленню у першому читанні проекту Закону "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" (реєстр. №3062) та висловив побажання щодо якнайскорішого ухвалення згаданого законопроекту в цілому. Це, на його думку, дасть можливість Україні, зокрема, покращити свій рейтинг у Міжнародній комісії з боротьби з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом (FATF).

Сторони погодилися розпочати з вересня 2009 року спільні зустрічі Офісу Ради Європи в Україні, зацікавлених комітетів Верховної Ради України та Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Ради Європи. На думку учасників зустрічі, це допоможе скоординувати дії, спрямовані на перехід до пост-моніторингового діалогу між Україною та Радою Європи, який є щабелем для набуття Україною членства в Євросоюзі.* * *

Комітет з питань науки і освіти рекомендує парламенту схвалити Рекомендації парламентських слухань на тему: "Стратегія інноваційного розвитку України на 2010-2020 роки в умовах глобалізаційних викликів".

На засіданні Комітету зазначалося, що головною метою рекомендацій є формування дієздатної інноваційної політики соціально-економічного розвитку держави. В них враховані нові вимоги сучасності, зовнішні і внутрішні виклики та їх можливі наслідки. Рекомендації передбачають систематизацію і конкретизацію законодавства України, забезпечуючи цим скоординовану діяльність влади, суспільства і підприємництва для формування і реалізації державних, регіональних і галузевих програм інноваційного розвитку.

Зокрема, Комітет рекомендує Верховній Раді схвалити в першому читанні проект Стратегії інноваційного розвитку України на 2010-2020 роки в умовах глобалізаційних викликів. Комітет доопрацьовуватиме його з урахуванням зауважень і пропозицій, що надійшли від міністерств, відомств, обласних державних адміністрацій, наукових установ, та тих, які були висловлені під час обговорення на парламентських слуханнях, та внесе його на розгляд парламенту для прийняття як закону.

Також, Комітет рекомендує Верховній Раді України активізувати формування законодавчої бази інноваційної політики, ринку інтелектуальної власності та інноваційної інфраструктури, сприяти функціонуванню технологічних і наукових парків тощо. Зокрема, пропонується створити при Верховній Раді України Консультативну Раду з питань формування та реалізації національної інноваційної системи.

Кабінету Міністрів рекомендовано удосконалити структуру державного управління у сфері науково-технічної та інноваційної діяльності, розмежувавши функції центральних органів виконавчої влади, запровадити принципи одноосібної відповідальності та стабільності.

В рекомендаціях наголошується на необхідності державної підтримки інноваційної діяльності шляхом надання грантів і фінансових гарантій, прямого інвестування, стимулювання участі комерційних банків в інвестуванні, податкового стимулювання суб'єктів господарювання, які пов'язані з науковими дослідженнями та науково-технічними розробками тощо.

Також, підкреслюється роль вищої освіти в процесі інноваційного розвитку країни. Рекомендується розширити автономію вищих навчальних закладів з наукової діяльності, сприяти створенню укрупнених регіональних університетів та освітньо-наукових центрів, забезпечити державну підтримку молоді, яка займається науковою діяльністю.

* * *

Комітет з питань науки і освіти рекомендує парламенту прийняти за основу і в цілому проект постанови про внесення змін до Постанови "Про встановлення іменних стипендій Верховної Ради України студентам вищих закладів освіти" (щодо збільшення розміру іменних стипендій Верховної Ради України).

Проектом (реєстр. №4624) передбачається встановити 175 стипендій у розмірі 900 гривень для студентів вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, та 325 стипендій у розмірі 1200 гривень для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації.

Згідно з проектом, їх призначатимуть керівники центральних органів виконавчої влади з 1 вересня на один навчальний рік за результатами літнього семестрового контролю попереднього навчального року. Стипендії виплачуватимуться з коштів, передбачених у загальному фонді кошторисів вищих навчальних закладів на стипендіальне забезпечення.* * *

Комітет з питань охорони здоров'я рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону про внесення змін до Закону "Про дитяче харчування" (щодо посилення вимог до виробництва та обігу продуктів харчування).

Законопроектом (реєстр. №4584) пропонується посилити вимоги до виробництва та обігу продуктів дитячого харчування. Зокрема, передбачається внести зміни і доповнення до чинного закону, що стосуються вимог стосовно виробництва продуктів дитячого харчування і сировини, що використовується для їх виробництва.

Проект містить положення про заборону: використання під час виробництва продуктів дитячого харчування сировини, що вирощується не в спеціальних сировинних зонах; здійснення будь-якого виду діяльності, що може призвести до погіршення стану навколишнього середовища в таких зонах (сьогодні заборонено лише будівництво промислових та інших хімічних об'єктів, що негативно впливають на агрокліматичне і екологічне становище, якщо будівництво не є стратегічно необхідним).

Законопроектом передбачається уточнити норми, що стосуються заборони на використання у виробництві продуктів дитячого харчування сировини, отриманої з генетично модифікованих організмів, а також сировини, що містить гормональні препарати, антибіотики, важкі метали, пестициди, радіонукліди та інші небезпечні для здоров'я дитини речовини.

Проектом визначено, що виробництво продуктів дитячого харчування здійснюється виключно на промисловій основі в спеціалізованих підприємствах, цехах (або на спеціалізованих технологічних лініях). Крім цього, положення статті 9 гармонізовані з аналогічними нормами Закону "Про безпеку і якість харчових продуктів". Вони стосуються проведення обов'язкової державної реєстрації продуктів дитячого харчування, наявності експлуатаційного дозволу на виробництво дитячого харчування, який відповідно до закону повинно мати кожне підприємство, що займається виробництвом продуктів харчування.

З урахуванням міжнародного досвіду, законопроектом встановлено обмеження щодо використання у виробництві дитячого харчування певних компонентів - заборонено використання штучних ароматизаторів, барвників, підсолоджувачів (окрім продуктів, які виробляються для дітей, хворих на цукровий діабет); консервантів, стабілізаторів, підсилювачів смаку і аромату; сумішей спецій і прянощів, до складу яких входять не дозволені харчові добавки; певних видів жирів (тригліцеріду стеаринової кислоти, пальмового стеарину, маргарину, спреду, бавовняного масла, масла з кунжуту).

Крім того, вводиться заборона на використання певних видів сировини (м'яса механічної обвалки, шкури свинячої, окремих видів субпродуктів, соєвого білка тощо) у виробництві продуктів прикорму, що виготовляються на основі м'яса. Під час виробництва продуктів прикорму, до складу яких входять м'ясо або риба, заборонено також використовувати м'ясо або рибу, які були повторно заморожені.

* * *

Комітет з питань охорони здоров'я рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону про внесення змін до статті 17 Закону "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз" (щодо хворих в установах кримінально-виконавчої служби).

Законопроектом (реєстр. №4052) пропонується уточнити порядок надання протитуберкульозної допомоги взятим під варту особам, що знаходяться під адміністративним арештом, затримані за підозрою у вчиненні злочину або за незаконне перебування на території України.

Зокрема, передбачається, що хворі на туберкульоз з числа затриманих за підозрою у вчиненні злочину, за заняття бродяжництвом, іноземців та осіб без громадянства, затриманих за незаконне перебування на території України, а також підданих адміністративному арешту отримують лікування в спеціалізованих протитуберкульозних закладах, підпорядкованих територіальним органам охорони здоров'я.

Згідно із проектом, хворі на туберкульоз щодо яких обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту, отримують лікувально-профілактичну допомогу в медичних частинах слідчих ізоляторів. Передбачено також, що хворі на туберкульоз, які утримуються або підлягають утриманню в установах виконання покарань, забезпечуються лікувально-профілактичною допомогою у спеціалізованих протитуберкульозних закладах кримінально-виконавчої служби.

* * *

Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин рекомендує парламенту направити на доопрацювання проект закону про Концепцію державної етнонаціональної політики України.

Законопроектом (реєстр. №3581) пропонується схвалити Концепцію державної етнонаціональної політики, якою визначаються цілі, принципи, завдання державної етнонаціональної політики, напрями та механізми її реалізації.

Під час обговорення наголошувалося на тому, що в документі відсутній розділ "Основні терміни і визначення", де мала б закріплюватися понятійно-термінологічна база, що, вважають народні депутати, зумовлює основні недоліки проекту.

Оскільки Концепція ухвалюється законом, зазначали члени Комітету, вона має бути нормативно-правовим актом, обов'язковим для застосування. Проте, запропонований текст, на думку парламентаріїв, "більше схожий на політичний документ через те, що не містить конкретних положень та зобов'язань". Саме їх відсутність у Концепції унеможливлює її застосування на практиці.

У законопроекті, вважають експерти, не знайшли свого відображення й низка інших ключових положень, які безпосередньо стосуються розвитку етнонаціональних відносин в України. Зокрема, поза увагою розробників законопроекту залишилися такі важливі питання як забезпечення державних гарантій збереження життєвого середовища національних меншин у місцях їх компактного проживання, конкретизація завдань і функцій місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування у реалізації державної етнонаціональної політики тощо.

* * *

Комітет з питань правосуддя рекомендує парламенту схвалити Рекомендації парламентських слухань на тему: "Про стан правосуддя в Україні".

В рекомендаціях, зокрема, зазначається: учасники парламентських слухань, які відбулися 18 березня 2009 року, вважають, що в сучасних складних політичних та соціально-економічних умовах, які наразі доводиться переживати Україні, потрібна невідкладна консолідація зусиль усіх гілок влади для вирішення проблем щодо продовження реалізації заходів судової реформи та забезпечення ефективності правосуддя, доступу громадян до суду, права людини на справедливий суд згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

На думку учасників парламентських слухань, відповідно до Конституції України систему спеціалізованих судів мають складати місцеві, апеляційні та вищі спеціалізовані суди. Побудова саме такої системи судів загальної юрисдикції є необхідною та обґрунтованою.

Також необхідно вжити заходів організаційного характеру для поліпшення формування корпусу професійних суддів: посилити вимоги до кандидата на посаду судді, впровадити наявність обов'язкового спеціалізованого навчання кандидатів у судді та працюючих суддів, конкурсні засади призначення на суддівські посади.

Учасники парламентських слухань вважають, що процесуальні повноваження голів судів, а також повноваження, пов'язані з процесом добору суддівського корпусу, прийняття на роботу та звільнення з роботи працівників апаратів судів, преміювання суддів та працівників апарату суду, розподілу судових справ між суддями потребують суттєвого обмеження.

На думку народних депутатів, потрібно змінити підходи до формування і функціонування органів, уповноважених розглядати справи про дисциплінарну відповідальність суддів, та до самого дисциплінарного провадження. Органи, які приймають рішення про дисциплінарну відповідальність, вважають народні депутати, повинні мати ознаки незалежного і неупередженого суду. Зокрема, в системі судоустрою необхідно створити Дисциплінарну комісію суддів як окремий орган, який займатиметься розглядом дисциплінарних справ відносно суддів з продовженням практики участі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та його представників у діяльності такої комісії.

В рекомендаціях йдеться й про необхідність вжиття додаткових заходів щодо забезпечення реальної незалежності суддів при здійсненні судочинства, в тому числі від тиску з боку керівництва суду, вищих посадових осіб держави, депутатів різного рівня, представників владних структур на місцях. Кожна така спроба, переконані учасники слухань, має діставати належну оцінку і відповідне реагування. Слід категорично заборонити проведення масових протестних акцій біля приміщень судів (прокуратур) як форм тиску на ці органи. Потребує вдосконалення система і порядок виконання судових рішень з метою забезпечення невідворотності їх виконання.

Учасники слухань рекомендують Верховній Раді внести зміни до Конституції України з метою визначення стратегічних та ідеологічних пріоритетів судоустрою і судочинства та сприяти прийняттю законопроектів щодо внесення змін у законодавство України про судоустрій та статус суддів тощо.

Кабінету Міністрів, серед іншого, необхідно розробити та подати до Верховної Ради України проекти нормативно-правових актів, направлених на удосконалення судової системи, судоустрою і статусу суддів, вжити заходи по реалізації прийнятих парламентом нормативно-правових актів.

* * *

Комітет з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Законопроектом (реєстр. №4572) вносяться зміни до низки законодавчих актів в частині отримання дозволів. Зокрема, до Водного кодексу щодо отримання дозволу на: проведення робіт, пов'язаних з будівництвом гідротехнічних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням піску та гравію, видобуванням корисних копалин, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також проведенням бурових та геологорозвідувальних робіт; розроблення проектів нормативів гранично допустимого обсягу скидання забруднюючих речовин; спеціальне водокористування об'єктами загальнодержавного значення,

Пропонується також внести зміни до Закону "Про охорону атмосферного повітря" щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та реєстраційного свідоцтва на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності,

Зміни до Закону "Про рослинний світ" передбачають отримання дозволу на: спеціальне використання природних рослинних ресурсів загальнодержавного значення; ввезення в Україну і вивезення за її межі об'єктів рослинного світу з числа видів, занесених до Червоної книги України та в додатки до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення,

Проектом пропонується внести зміни до Закону "Про пестициди і агрохімікати" щодо отримання дозволу на ввезення на митну територію України незареєстрованих пестицидів і агрохімікатів, що використовуються для проведення державних випробувань та наукових досліджень, а також обробленого ними насіннєвого (посадкового) матеріалу і на використання залишків пестицидів і агрохімікатів.

* * *

Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму розглянув проект закону про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту багатодітних родин.

Законопроектом (реєстр. №3280) пропонується запровадити більш високі соціальні стандарти щодо посилення державної підтримки багатодітних сімей, ніж це запропоновано у вже прийнятому у першому читанні проекті №2448. Зокрема, передбачено встановити 75 відсоткову знижку за користування житлом, комунальними послугами та вартості палива, щомісячну грошову допомогу на кожну дитину тощо.

На засіданні Комітету зазначалося, що запропоновані положення нової статті 20 до Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо інших видів допомоги багатодітним сім'ям не є предметом регулювання зазначеного закону, оскільки відповідно до його преамбули ним встановлюється гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги. Законопроектом пропонується запровадити щомісячну грошову допомогу на кожну дитину, однак розмір такої допомоги проектом закону не визначено тощо.

Голова Комітету П.Костенко під час обговорення наголосив, що документ подано з порушенням вимог частини третьої статті 91 Регламенту Верховної Ради України, згідно з якою, у разі внесення законопроекту, реалізація якого впливає на видаткову та/або доходну частину державного бюджету, до нього додаються фінансово-економічне обґрунтування та пропозиція щодо покриття цих витрат. Відсутність фінансово-економічного обґрунтування, відповідно до пункту 3 частини другої статті 94 Регламенту Верховної Ради України, зазначали народні депутати, є однією з підстав для повернення законопроекту суб'єкту права законодавчої ініціативи без його включення до порядку денного та розгляду на пленарному засіданні.

Відповідно до пунктів 2 та 3 частини другої статті 94 Регламенту Верховної Ради України Комітет ухвалив рішення звернутися до Голови Верховної Ради України з пропозицією повернути законопроект суб'єкту права законодавчої ініціативи без його розгляду на пленарному засіданні.

* * *

Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму розглянув проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо додаткових гарантій особам, які усиновили дітей).

Законопроектом (реєстр. №2465) пропонується з 1 січня 2009 року встановити додаткові гарантії особам, які усиновили дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Зокрема, для таких працівників передбачено: переважне право на залишення на роботі при вивільненні у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці; право на оплачувану одноразову відпустку для догляду за усиновленою дитиною, на щорічну відпустку тривалістю 14 календарних днів у разі усиновлення двох і більше дітей, на щорічну відпустку тривалістю 30 календарних днів без збереження заробітної плати; на допомогу по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу; право на збільшення рівня забезпечення прожиткового мінімуму до 20 відсотків для кожної усиновленої дитини, яка виховується в малозабезпеченій сім'ї.

Підтримуючи ідею посилення матеріальної підтримки та надання додаткових гарантій особам, які усиновили дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, члени Комітету зауважили, що більшість запропонованих норм, зокрема щодо надання особам, які усиновили дітей-сиріт, відпусток для догляду за усиновленою дитиною, вже знайшли своє відображення в прийнятому Законі "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сімей, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".

За словами голови Комітету П.Костенка, інші запропоновані норми, наприклад, збільшення рівня забезпечення прожиткового мінімуму для кожної дитини, яка є усиновленою і входить до складу малозабезпеченої сім'ї, з 10 до 20 відсотків за висновком Комітету з питань бюджету мають вплив на видаткову частину державного бюджету.

Водночас, зазначалося на засіданні, суб'єктом права законодавчої ініціативи в порушення статті 27 Бюджетного кодексу та статті 91 Регламенту Верховної Ради України не подано конкретних пропозицій про видатки, які належить скоротити, та /або пропозиції про джерела додаткових доходів для покриття збільшення видатків.

Відповідно до статті 94 Регламенту Верховної Ради України Комітет ухвалив рішення звернутися до Голови Верховної Ради України з пропозицією повернути законопроект суб'єкту права законодавчої ініціативи без його розгляду на пленарному засіданні.

* * *

Спеціальна контрольна комісія з питань приватизації визнала незадовільною роботу Фонду державного майна України щодо виконання Державної програми приватизації у 2008 році.

На засіданні зазначалося, що впродовж звітного періоду робота Фонду проходила в складних політичних умовах. "Відсутність взаєморозуміння між гілками виконавчої влади, різними політичними силами, створили ситуацію, коли нова Державна програма приватизації не була затверджена, а Фонд працював в законодавчому полі, яке не відповідає поточній економічній ситуації", - наголошували народні депутати.

Законом про Державний бюджет на 2008 рік було встановлено завдання з надходження коштів від приватизації державного майна у сумі 8 млрд. 924 млн. 114.4 тис гривень. Однак, 12 грудня 2008 року планове завдання з надходження коштів від приватизації до Державного бюджету України було зменшено у 14,7 разів - до 607 млн. 145 тис. гривень. Скориговане завдання Фонд державного майна за звітний період виконав на 79,42 відсотки (до Державного бюджету перераховано тільки 482 млн. грн.).

На думку членів Комісії, організаційна робота Фонду по забезпеченню та проведенню приватизації державного майна за звітний період була не ефективною. За звітний період кількість збиткових підприємств в управлінні ФДМУ зросла вдвічі.

Народні депутати зазначали також, що Фонд державного майна України та його регіональні відділення не забезпечили належний рівень контролю за обліком об'єктів державної власності, договорів оренди державного майна та їх переукладанням.

За підсумками 2008 року встановлене Державним бюджетом України завдання з надходження коштів від оренди державного майна виконано на 124 відсотки. Всього від оренди за 200 рік надійшло 682 млн. грн. (план - 550 млн. грн.) Члени Комісії наголошували, що ситуація зі значним перевиконанням планових надходжень від оренди повторюється з року в рік (у 2007 році план було виконано на 163 відсотки), що може свідчити про свідоме заниження планових завдань.

За підсумками обговорення ухвалено рішення в якому Кабінету Міністрів, зокрема, рекомендовано подати пропозиції про внесення змін до законодавства в частині підвищення відповідальності уповноважених осіб держави за ефективність здійснення функцій з управління корпоративними правами. Народні депутати вважають, що уряд повинен зобов'язати міністерства та відомства формувати переліки об'єктів, що пропонуються до передачі в оренду з урахуванням планових показників надходження коштів від оренди державного майна.

Фонд державного майна має вжити вичерпних заходів для забезпечення виконання планових завдань по надходженню коштів до державного бюджету відповідно до Закону "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та ліквідації заборгованості по сплаті дивідендів на державні корпоративні права і заборгованості по сплаті за оренду державного майна (термін виконання 01.12.2009 р.) тощо.

Комісія має намір вернутися до Голови Верховної Ради з проханням надати доручення Рахунковій палаті про проведення повного аудиту діяльності Фонду державного майна України за 2009 рік.

* * *наступна сторінка >>