А. С. Макаренко Доброго дня, шановні батьки! Ми раді вітати вас на сьогоднішніх зборах. Хто з батьків не мріє, щоб його дитина вирос - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
1. Ділова гра з батьками. Діагностика для батьків 1 59.56kb.
Сценарій святкової лінійки до Дня захисту дітей 1 30.86kb.
1. Вступне слово вчителя. Вчитель 1 120.47kb.
Сценарій до Дня народження Т. Г. Шевченка «Палахкотить як свічка... 1 73.96kb.
До Дня народження Т. Г. Шевченка «Палахкотить як свічка праведна... 1 68.74kb.
Що ти знаєш про тяжіння, Про прискорення і рух 1 83.77kb.
Сценарій свята «Прощавай, Букварику» 1 139.37kb.
У рідному краї І серце співає І. Шановні батьки, вчителі, учні, запрошені! 1 48.96kb.
Доброго дня! Ми раді вітати вас у нашій кав’ярні „ Батьківська хата 1 25.19kb.
У святковій залі збираються всі учасники свята – діти у новорічних... 1 90.48kb.
Скарби нашого серця І релаксація Добрий день, шановні батьки! 1 83.06kb.
Рішення №13-09/12. Від 23 березня 2012 року село Малий Кучурів Про... 1 10.84kb.
Таращанський 1 219.63kb.

А. С. Макаренко Доброго дня, шановні батьки! Ми раді вітати вас на сьогоднішніх зборах. - сторінка №1/1
«Виховання дітей — найважливіша галузь нашого життя. Наші діти — це майбутні громадяни нашої країни і громадяни світу. Вони творитимуть історію. Наші діти — це майбутні батьки і матері, вони теж будуть вихователями своїх дітей. Наші діти повинні вирости прекрасними громадянами, хорошими батьками і матерями. Але й це не все: наші діти — це наша старість. Правильне виховання — це наша щаслива старість, погане виховання — це наше майбутнє горе, це наші сльози, це наша провина перед іншими людьми, перед усією країною».

А.С.Макаренко


Доброго дня, шановні батьки! Ми раді вітати вас на сьогоднішніх зборах. Хто з батьків не мріє, щоб його дитина виросла найрозумнішою, найвродливішою, найсильнішою, найдобрішою і наймужнішою, хто не сподівається, що люди поважатимуть сина чи доньку за працьовитість і знання справи, за вихованість. Одним словом, ми мріємо про всебічну досконалість наших дітей.

Усі батьки виховують дітей в міру свого уміння і розуміння життя і рідко замислюються про те, чому в певних ситуаціях поступають так, а не інакше. Проте у кожної мами в житті бувають моменти, коли поведінка улюбленої дитини ставить у безвихідь. А може бути, самі дорослі, застосовуючи радикальні методи виховання, роблять щось таке, через що потім буває соромно. У своїх помилках ви не самотні, усі батьки їх час від часу здійснюють. Але завжди краще вчитися на чужих помилках, чи не так?Отже, почнемо:
Помилка перша - обіцянка більше не любити:

"Якщо ти не будеш таким, як я хочу, я тебе більше не любитиму"

Думка батьків : Чому діти так часто сперечаються з приводу будь-якого нашого прохання? Можливо, вони роблять нам на зло, як бути? Закликати до здорового глузду? Та вони просто не чують, що дорослі їм говорять. Погрожувати? Це більше не діє. У таких випадках багато хто використовує своєрідну козирну карту: "Тепер матуся більше не любитиме тебе". Як часто багато хто з нас вимовляє цю фразу.

Результат : Обіцянка більше не любити свого малюка - одно з найсильніших засобів виховання. Проте ця загроза, як правило, не здійснюється. А діти прекрасно відчувають фальш. Одного разу обдуривши, ви можете на довгий час втратити довіру дитини - малюк сприйматиме вас як людей брехливих. Набагато краще сказати так: "Я тебе все одно любитиму, але твою поведінку я не схвалюю".
Помилка друга – байдужість:

"Роби що хочеш, мені все одно"

Думка батьків: Навіщо напружуватися? Сперечатися, шукати аргументи, доводити щось малюкові, нервувати? Дитина сама повинна навчитися вирішувати свої проблеми. І взагалі, дитину потрібно готувати до дорослого життя, нехай він швидше стане самостійним. А нас залишить в спокої.

Результат : Ніколи не потрібно показувати малюкові, що вам все одно, чим він займається. Крихітка, відчувши вашу байдужість, негайно почне перевіряти, наскільки воно "сьогодення". І, швидше за все, перевірка полягатиме в здійсненні вчинків спочатку поганих. Дитина чекає, чи послідкує за провину критика або ні. Словом, замкнутий круг. Тому краще замість показної байдужості постаратися налагодити з дитиною дружні відносини, навіть якщо його поведінка вас абсолютно не влаштовує. Можна сказати, наприклад, так: "Знаєш, в цьому питанні я з тобою абсолютно не згоден. Але я хочу допомогти тобі, тому що люблю тебе. У будь-який момент, коли тобі це знадобиться, ти можеш запитати у мене ради".
Помилка третя - дуже багато суворості:

"Ти повинен робити те, що я тобі сказала, тому що я у будинку головна"

Думка батьків : Діти повинні слухатися старших беззаперечно - це найважливіший у вихованні принцип. Дискусії тут не допустимі. Не важливо, скільки дитині - 6 або 16 років. Дітям не можна давати поблажок, інакше вони остаточно сядуть нам на шию.

Результат : Діти обов'язково повинні розуміти, чому і навіщо вони щось роблять. Занадто строге виховання, засноване на принципах, які не завжди зрозумілі дитині, нагадує дресирування. Дитина може беззаперечно виконувати усе, коли ви поруч, і "плювати" на усі заборони, коли вас поруч немає. Переконання краще суворості. У разі потреби можна сказати так: "Ти зараз робиш так, як я говорю, а увечері ми спокійно усе обговоримо - чому і навіщо".
Помилка четверта - дітей потрібно балувати:

"Мабуть, я зроблю це сама. Моєму малюкові це доки не під силу"

Думка батьків : Ми готові усе зробити для нашого малюка, адже діти завжди повинні отримувати найкраще. Дитинство - така коротка пора, тому воно має бути прекрасне. Моралі, невдачі, незадоволення - в наших силах позбавити малюків від усіх труднощів і неприємностей. Так приємно вгадувати і виконувати будь-яке бажання дитини.

Результат : Розпещеним дітям дуже важко доводиться в житті. Не можна тримати єдине чадо під ковпаком батьківської любові, надалі це може привести до безлічі проблем. Повірте, коли батьки прибирають буквально кожен камінчик з дороги малюка, від цього дитина не почуває себе щасливіше. Швидше, навпаки - він відчуває себе абсолютно безпорадним і самотнім. "Спробуй зробити це сам, а якщо не вийде, я тобі із задоволенням допоможу", - ось один з варіантів мудрого відношення до дочки або сина.


Помилка п'ята - нав'язана роль:

"Моя дитина - мій кращий друг"

Думка батьків : Дитина - головне в нашому житті, він такий тямущий, з ним можна говорити про усе. Він розуміє нас, прямо як справжній дорослий.

Результат : Діти готові зробити усе, щоб сподобатися своїм батькам, адже папа і мама для них найголовніші люди на світі. Малюки навіть готові зануритися в складний світ дорослих проблем, замість того щоб обговорювати свої інтереси з однолітками. Але при цьому їх власні проблеми так і залишаються невирішеними.


Помилка шоста – грошова:

"Більше грошей - краще виховання"

Думка батьків : Ми занадто обмежені в засобах, тому не можемо собі дозволити навіть побалувати дитину, постійно доводиться йому в усьому відмовляти, він доношує старі речі і тому подібне. Словом, будь у нас більше грошей, ми були б кращими батьками.

Результат : Любов не купити за гроші - звучить досить банально, але це так. Часто буває, що в сім'ях з невисоким достатком дорослі роблять усе, щоб дитина ні чого не потребувала. Але ви не повинні відчувати розкаяння совісті за те, що не можете виконувати усі його бажання. Насправді любов, ласка, спільні ігри і проведене разом дозвілля для малюка набагато важливіше утримуваного вашого гаманця. І, якщо розібратися, зовсім не гроші роблять дитину щасливою, а усвідомлення того, що він для вас САМИЙ-САМИЙ.
Помилка сьома - наполеонівські плани:

"Моя дитина займатиметься музикою (тенісом, живописом),

я не дозволю йому упустити свій шанс"

Думка батьків : Багато дорослих мріяли в дитинстві займатися балетом, вчитися грі на піаніно або грати в теніс, але у них не було такої можливості. І тепер головна мета пап і мам - дати дітям саму кращу освіту. Не важливо, якщо малюкам цього не дуже-то і хочеться, пройде час, і вони оцінять старання дорослих.

Результат : На жаль, діти не завжди оцінюють зусилля батьків. І часто блискуче майбутнє, намальоване дорослими у своїй уяві, розбивається об повне небажання дитини займатися, скажімо, музикою. Поки малюк ще маленький і слухається дорослих, але потім... бажаючи вирватися з клітини батьківської любові, починає виражати протест доступними йому способами - це може бути і прийом наркотиків, і просто захоплення важким роком вночі. Тому, заповнюючи день дитини потрібними і корисними заняттями, не забувайте залишити йому трохи часу і для особистих справ.
Помилка восьма - занадто мало ласка

"Поцілунок і інші ніжності не так вже і важливі для дитини"

Думка батьків: Приголубити молодшу сестричку? Яка нісенітниця! Поцілувати маму? Пообійматися з папою? Та на це немає часу. Багато дорослих вважають, що ласки в дитячому віці можуть привести надалі до проблем в сексуальній орієнтації. Коротше, ніяких обіймів і поцілунків - є потрібніші і серйозніші речі.

Результат : Діти будь-якого віку прагнуть до ласки, вона допомагає їм відчувати себе коханими і надає упевненості у своїх силах. Але пам'ятаєте, бажання голубитися повинне все-таки у більшості випадків виходити від самої дитини. Не нав'язуйте дітям свою любов активно - це може відштовхнути їх.
Помилка дев'ята - ваш настрій:

"Можна або ні? Це залежить від настрою"

Думка батьків: Неприємності на роботі, погані стосунки в сім'ї, як часто дорослі "випускають пару" на дитину. Багато хто упевнений, що в цьому немає нічого страшного. Досить потім запросити малюка і купити давно обіцяну іграшку, і усе буде в порядку.

Результат: Батьки повинні показувати малюкові, що їх радують його хороші вчинки і розстроюють погані. Це створює у дітей свідомість в непохитності життєвих цінностей. Коли дорослі на догоду своєму егоїзму і настрою сьогодні дозволяють щось, а завтра це ж забороняють, дитина може зрозуміти тільки одно: все одно, що я роблю, головне, який у мами настрій. Проте, якщо ви відчуваєте, що себе не переробити, краще заздалегідь домовитися з дитиною: "Отже, коли у мене гарний настрій, тобі не буде дозволено робити усе, що ти захочеш. А якщо погане - постарайся бути до мене поблажливим".
Помилка десята - занадто мало час для виховання дитини:

"На жаль, у мене зовсім немає часу для тебе"

Думка батьків: Багато дорослих дуже завантажено на роботі, але кожну свою вільну хвилинку намагаються проводити з дітьми: вони відводять їх в сад і в школу, готують для них, стирають, купують усе, що їм потрібне. Діти повинні самі розуміти, що у батьків просто немає часу пограти і шанувати з ними.

Результат : Дорослі часто забувають просту істину - якщо вже народили дитину, потрібно і час для нього знайти. Малюк, який постійно чує, що у дорослих немає на нього часу, шукатиме серед чужих людей споріднені душі. Навіть якщо ваш день розписаний по хвилинах, знайдіть увечері півгодини (у цьому питанні якість важливіша за кількість) посидіти у ліжечка малюка, поговорите з ним, розкажіть казку або шануйте книжку. Крихітці це необхідно.
А закінчимо ми з вами зустріч з простого тестування, яке дасть вам можливість перевірити ще раз ваші педагогічні здібності. Можливо, саме це тестування не дасть вам в майбутньому припуститися помилок у вихованні вашої дитини. Результати цього тесту знатимете тільки ви,

тому, якщо ви відверто дасте відповіді на питання тесту, дізнаєтесь, який ви вихователь.


(Усім батькам пропонується тест і простий олівець)
Тест для батьків «Чи можете ви?»

1. У будь-який момент залишити всі свої справи і зайнятися дитиною.

2. Порадитися з дитиною, не зважаючи на її вік.

3. Зізнатися дитині в помилці, якої ви припустилися в ставленні до неї.

4. Вибачитися перед дитиною, якщо ви не праві.

5. Стримати себе, якщо вчинок дитини роздратував вас.

6. Поставити себе на місце дитини.

7. Повірити хоча б на хвилинку, що ви — добра фея.

8. Розповісти дитині про повчальний випадок із свого дитинства, який невигідно свідчить про вас.

9. Пообіцяти дитині, що виконаєте її бажання за хорошу поведінку.

10. Завжди утримуватися від слів, які боляче вразять дитину.

11. Надати один день, коли б вона робила все, що їй заманеться, і поводила себе так, як схоче, а ви ні в що не втручалися.

12. Не відреагувати, коли ваша дитина вдарила, грубо штовхнула або просто незаслужено образила іншу дитину.

13. Встояти проти дитячих прохань і сліз, якщо впевнені, що це — примха, забаганка.


Відповіді:

А — можу і завжди так роблю (3 бали).

Б — можу, але не завжди так роблю (2 бали).

В — не можу (1 бал).


Підрахуйте очки.
Якщо ви набрали 30 — 39 балів, це означає, що дитина — найбільша цінність у вашому житті. Ви дієте правильно, й можете сподіватися на добрі результати.
Сума 16 — 30 балів: піклуватися про дитину — для вас питання першорядне. Ви схильні до компромісів, які послаблять виховний ефект. Вам слід серйозно замислитися над підходом до виховання.
Менше ніж 16 балів — перед вами постали серйозні проблеми стосовно виховання дитини.
Дозвольте нагадати вам, що сьогодні ми говорили з вами про виховання наших дітей. І я наостанку хочу звернути вашу увагу на дитячі емоції:

  • Позитивні емоції.

  • Негативні емоції.

Впишіть, скільки разів ви сьогодні дитину: хвалили – докоряли, заохочували – пригнічували, підбадьорювали — принижували, цілували — звинувачували, обіймали — засуджували, були лагідними — відганяли, співпереживали — лаяли.

Якщо на долю однієї негативної емоції випадає три і більше позитивних, дитина не почуватиметься в сім'ї ізгоєм. Якщо ж не так, і дитина капризувала, виявляла непослух, обдурювала вас, може, Ви й винні, бо «розряджалися» на ній методом агресії.


Давайте підведемо підсумок. Для того, щоб максимізувати позитивні і звести до мінімуму негативний вплив сім’ї на виховання дитини і перебороти типові помилки сімейного виховання, необхідно пам'ятати загальні внутрішньо сімейні психологічні фактори, що мають виховне значення:

  • Брати активну участь у житті родини;

  • Завжди знаходити час, щоб поговорити з дитиною;

  • Цікавитися проблемами дитини, вникати в усі виникаючі в його житті складності і допомагати розвивати свої уміння і таланти;

  • Не робити на дитину натиску, допомагаючи йому тим самим самостійно приймати рішення;

  • Мати представлення про різні етапи в житті дитини;

  • Поважати право дитини на власну думку;

  • Уміти стримувати власницькі інстинкти і відноситися до дитини як до рівноправного партнера, що просто поки що володіє меншим життєвим досвідом;

  • З повагою відноситися до прагнення всіх інших членів родини робити кар'єру і самоудосконалюватися.