ЧАСТИНА ТРЕТЯ
СИСТЕМА БАНКІВСЬКОГО НАГЛЯДУ
Розділ І НАУКОВІ ЗАСАДИ БАНКІВСЬКОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА БАНКІВСЬКОГО НАГЛЯДУ В УКРАЇНІ
Нині Україна переживає нелегкий перехідний період до регульованої ринкової економіки, тому становлення та роз-виток національної банківської системи відбувається в складних кризових умовах.
Успіх державної політики країни в цілому великою мірою залежить від стабільності її фінансової системи. В умовах переходу від жорсткої адміністративної системи управління економікою до ринкового господарства саме банківська система покликана забезпечити економічно виправданий розподіл фінансових ресурсів, стимулювати конкурентні відносини, приватизацію державного майна, перебудову ціноутворення та цінових пропорцій. Банківський сектор повинен утримувати у досить стабільному стані грошово-кредитну систему, створювати умови для «відкриття» економіки, сприяти конвертованості національної валюти, навчати клієнтуру (населення, підприємства, державу) рахувати гроші.
Одна з передумов економічно стабільної держави -сильний центральний банк. Діюча нині банківська система України мас дворівневу структуру, яка включає: з одного боку - Національний банк України (центральний банк) як головний банківський інститут, який с емісійним центром держави і відповідає за управління всією грошово-кредитною системою; з другого боку — мережа комерційних банків, які за умови здорової конкуренції покликані задовольняти потреби населення і народного господарства країни у банківських послугах, створити умови для стабілізації та поступового піднесення національної економіки.
Хоч банки і працюють з метою одержання прибутку, а їхні акціонери чекають на значний прибуток по своїх інвес-
тмиіях. широко вишлеться той факт, що банки віирі шиються від інших, спрямованих на одержання прибутку, видів діяльності. (Х'кі.іькн банки відіграють ключову роль у фінансовій системі й національній економіці, до їхньої діяльності суспільство виявляє неабиякий Інтерес.
Ік>-пі*ріт\ банки надають основні сховища для суспільних ліквідних коштів. Схоронність і наявність цих коштів для операцій та інших цілей с значним фактором стабільності Й ефективності фінансової системи.
По-і^руге, банки використовують ці кошти для надання позик та інвестицій, ро імітуючи тим самим обмежені ча-ощадження для виробничого використання в економіці. За умов ринкової економіки цей процес маг працювати для спрямування коштів в економічні сектори, які можуть використовувати їх більш ефективно і продуктивно.
По-третє, банки виступають провідниками між центральним банком І економікою щодо питань монетарної політики. Сильна І пристосована до умов банківська система вкрай необхідна для передачі імпульсів монетарної політики всій фінансовій системі і, в кінцевому результаті, економіці в цілому.
По-четверте, комерційні банки створюють основу механізму національних розрахунків. Надійний та ефективний механізм здійснення розрахунків - важливий компонент розвинутої промислової економіки. У той же час розлад механізму розрахунків може мати серйозні і глибокі негативні наслідки, беручи до уваги високий стчпінь взаємозв'язку сучасних фінансової І виробничої систем.
Виходячи з вищевикладених причин, банки в усьому світі більше піддаються державному нагляду і контролю. ніж підприємства інших видів діяльності. Спочатку відбувається процес ліцензування банків, тобто банки повинні одержати ліцензію на здійснення банківської діяльності. Причини таких ліцензійних вимог у різних країнах різні, але в основному вони націлені на те. щоб попередити банкрутство банків і уникнути збитків вкладників, підтримуючи громадську довіру до банківської системи, а також «перенасичення банками^.
Функції регулювання та банківського нагляду \ різних країнах світу виконує центральний банк держави або міністерство фінансів чи незалежне агентство. Центральний банк є основою фінансово-кредитної системи, чинним -законодавством на нього покладається обов'язок стежити за станом і стабільністю фінансового сектора економіки.
247
Національний банк України було засновано як цент-раїіьний банк нової незалежної держави у травні 199І п У законодавчому порядку на нього були покладені повної важення нагляду за фінансовим станом комерційних банків Для цього у травні 1992 р. було запроваджено нову функцію банківського нагляду.
Значення ролі підрозділу банківського нагляду в сис-темі центрального банку дуже велике тому, що його діяльність охоплює коло питань, від вирішення яких багато в чому залежить формування національної банківської системи, зокрема тут розробляються «правила», обов'язкові для всіх банкірів країни, саме фахівці банківського нагляду визначають і вирішують проблеми створення оптимальних умов для розвитку цивілізованого банківського бізнесу.
В умовах реформування економічної системи, утвердження товарно-грошових відносин на ринку тісна взаємодія банку-законодавця і комерційних банків - обов'язкова. Це потрібно, щоб забезпечувати попереднє реагування на порушення, виявлені в діяльності банків, це, зрештою, є передумовою для підтримання стабільності і надійності банківської системи в цілому. В той же час не можна не бачити наявних проблем у розвитку та функціонуванні банківської системи. Банківський сектор не може ефективно функціонувати в умовах стагнації Інших сфер економіки.
Робота українських банків протягом останніх років здійснювалася за таких несприятливих умов, як незадовільний стан економіки в цілому, занепад промислового виробництва, неплатоспроможність більшості суб'єктів господарювання - позичальників, реальні втрати статутних фондів від знецінення національної валюти, розвинуті інфляційні процеси, непомірні податки тощо.
Головною сьогоденною стратегією банків стала не стратегія зростання і розвитку, а стратегія виживання. Щоб економіка працювала безперебійно, а фінансове посередництво було ефективним і прибутковим, і потрібний банківський нагляд. Зрештою, саме банківський нагляд покликаний надійно захищати інтереси вкладників і кредиторів, забезпечувати їхнє довір'я до фінансово-бан-ківської системи України, сприяючи її вдосконаленню і зміцненню. Питання організації банківської діяльності, в силу принципів планово-розподільної системи господарювання, яка панувала у нас до часу набуття Україною незалежності, відносяться до найменш вивчених як у науковому, так і ор-ганізаційно-методичному аспектах, насамперед це стосує-ться банківського нагляду.
Однорівнева структура системи Держбанку СРСР (комерційних банків фактично не було) не передбачала здійснення нагляду за діяльністю банківських і фінансових інститутів
Виходячи з викладеного, становлення та розвиток банківської системи України та окремо банківського нагляду має велике значення для держави, її подальшого економічного розвитку, для суб'єктів господарювання, кожного окремо взятого громадянина.
Розділ II ЗНАЧЕННЯ СИСТЕМИ БАНКІВСЬКОГО РЕГУЛЮВАННЯ І НАГЛЯДУ У ЗДІЙСНЕННІ КОНТРОЛЮ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ
Банківський нагляд у країнах із ринковою економікою
Банківський нагляд існує в різних формах понад 100 років, особливого значення він набув у Сполучених Штатах Америки і країнах Західної Європи. Країни з ринковою економікою усвідомили важливу роль банківського контролю в фінансовому секторі та в загальному економічному зростанні:
-уряд, державні органи, суб'єкти господарювання, кредитори, вкладники, мають право переконатися в тому, що банківська система країни стабільна;
- нестабільність банківської системи призводить до краху банків, і як наслідок, до підриву довіри суспільства до банків у цілому.
ЦІ події можуть включати такі макроекономічні наслідки: скорочення грошової пропозиції; розвал системи платежів; величезні й несподівані зобов'язання уряду.
Банківський нагляд, у широкому розмінні, є системою, яку використовує уряд, щоб гарантувати стабільність фінансової системи, її безпеки та здоров'я. Щоб бути ефективним, банківський нагляд повинен ставити перед собою чіткі завдання, зрозумілі всім, хто визначає економічну політику, а також тим, хто безпосередньо здійснює контроль банків.
249
У різних країнах використовують різноманітні способи створення структур, що виконують функцію банківського нагляду, як правило, під егідою центрального банку, міністерства фінансів або незалежного агентства.
Незалежно від того як організований і налагоджений банківський нагляд, орган, що відповідає за виконання ф>нкцій нагляду, має бути наділений відповідною владою щоб виконати це завдання.
Ефективний банківський нагляд грунтується на адекватній правовій інфраструктурі. Діяльність служби банківського нагляду дає позитивні результати тільки тоді, коли вона підкріплена міцним законодавством і чіткими правилами регулювання діяльності банків, а саме:
- чітка і конкретна правова інфраструктура дозволяє
всім банкам «знати правила гри»;
-банківський нагляд повинен мати право і владу здійснювати дієвий нагляд, чинити швидкі й ефективні дії відносно проблемних банків;
— у період перебудови фінансового сектора, тоді, коли
починають працювати нові банки, чи в період розладу фі
нансової системи, суттєвим є те, що правова інфраструктура
повинна відповідати вимогам часу. Правова інфраструктура
ефективного банківського контролю може змінитися залеж
но від країни, але в багатьох випадках вона мас три рівні:
перший — законодавство. Законодавчий акт чи банківське законодавство, яке прийняте парламентом чи еквівалентним органом, дає широкі офіційні права контролюючим органам. Якщо в таке законодавство вносяться поправки або воно повністю переглядається, то спричиняє масштабний законодавчий процес;
другий - серії регулятивних правил. Визначення Інтерпретуючих вимог або обмежень, які вносяться органами нагляду відповідно до їхніх повноважень. Приклади включають правила регулювання достатності капіталу банку чи кредитування банком своїх директорів;
третій —роз 'яснения політики. Це може бути інтерпретація чи роз'яснення, що надається наглядовим органом для деталізації своїх дій щодо застосування законодавства або регулятивних правил.
Отже, правова інфраструктура має надати центральному банку права і повноваження виконувати свої завдання щодо раціонального банківського нагляду від створення, і якщо необхідно, до процесу ліквідації банку.
Ефективне регулювання можна сприймати як обмеження, що накладаються на банки та інші фінансові інститути, а
250
також як ліміти, що визначаються для них 'і метою тракт її безпеки і сіалості при шхисті вкладників. Оскільки не ісиу< системи, яка б гарантувала бс-шеку і сталість банку на неї випадки, то лише раціональне рсіулюїіания, пракильио організоване і запроваджене в житія, може допомогти іаіюбн-ти чи принаймні обмежити втрати, шо чшіодіяиі банку недбалим керівниці"ом. Щустинне реї улювання маг бу ти справіуиіивим і послідовно «проваджуватися а життя, спм>-рюючи чех лий ринок конкуренції між байками. Щоб чаСкги лечу вати ефективність раціональною регулювання, оріаи банківської о наїляду повинен маїи право Гясовува-іи питання і сумнівними банками на власний роюуд. Раціональне регулювання, як правило, фокусується на таких сферах: ліцензування нових банків та інших фінансових інститутів; достатність капіталу; обмеження на кредитні операції; вимоги ліквідності.
У кожній країні ді<; своя система правових актів, що регламентує річні аспекти банківської діяльності, роботу не-банківських кредитно-фінансових установ, фондових бірж тощо. ЦІЙ особливості розвитку та становлення національного банківського і фінансового шконодавсгйа, форм та методів здійснення контролю за роботою банків, сприяють особливості Історичного розвитку та вплив різного роду політико-економічних факторів.
Країною, де до останнього часу (в історичному вимірі) не було окремих законів, що регламентують діяльність банків, а нагляд за їх діяльністю мав формальний характер, є, наприклад, Великобританія. Так, на думку видатного банківською фахівця Г. Шелдона: «...банкіри в цій країні були в минулому вільні від законодавчого реіулювання та державного втручання, банки моїли розвиватися виходячи із розумних, практичних та конкурентних принципів...».
При відсутності анти монопольного законодавства та жорсткого контролю процесів щодо злиття банків, у країні була досягнута велика ступінь концентрації банківського капіталу. Були створені великі банківські об'єднання з розвинутою мережею відділень, у тому числі й за її межами, через які проводився майже увесь безготівковий обіг коштів країни.
Разом із тим, в останні роки, після банкрутства деяких банків, у країні визначились тенденції щодо посилення аспектів регулювання банківської діяльності. У 1979 р. було введено обов'язкове ліцензування комерційних банків та сформовано національний фонд страхування депозитів. Ьанківським законом 1987 р. було визначено порядок на-
251
дання великих позик, проведення злиття банків, аудиторських перевірок тощо. Однак, нагляд за банківською діяльністю у Великобританії і сьогодні залишається найменш жорстким, у порівнянні з іншими країнами.
Прикладом протилежної ситуації щодо розвитку та становлення банківського нагляду може бути банківська система США. де за багато років створена досить складна та розгалужена структура банківського нагляду і контролю, контрольно-рег\'люючі функції яких частково дублюються, а обов"язки в деяких випадках є паралельними (схема 1).
ФЕДЕРАЛЬНІ ОРГАНИ
БАНКІВСЬКІ ДЕПАРТАМЕНТИ ШТАТІВ
Контролер
Федеральна
Казначейство
ФРС
грошового
страхуванню
депозитів
—1
Банки не члени
Грошово-
Національні
Штатів
ФРС із застра-
кредитна
банки (члени
(члени
хованими депо-
політика
ФРС)
ФРС)
зитами
С>ем» 1.
Це в значній мірі пов'язане з тим, що в країні «™РИ™° існують дві великі групи банків: система н™™^и?а™ ків, яка підлегла федеральним властям, та■«"™^^ штатів, які знаходяться під юрисдикщєю «реми^ида ^ Крім того, нагляд за діяльністю оанків И»*ніос фєд н на резервна система та Федеральна корпорація по V хуванню депозитів. 252
З метою недопущення кризових ситуацій у банківському секторі, в СШЛ існують два типи регулювання По-перше. \ законодавчому плані обмежуються операції, що мають великий ризик для банків та знижують їх ліквідність (наприклад, встановлюється гранична межа кредиту який надасться одному позичальнику). По-друге, з метою* недопущення вилучення з банку вкладниками своїх вкладів та заощаджень протягом короткого часу та виникнення паніки на грошовому ринку, у 1934 р. була запроваджена загальнонаціональна система страхування банківських депозитів. Традиційний принцип американського банківського законодавства - обмеження концентрації капіталу, підтримка конкурентних взаємовідносин на фінансовому ринку за рахунок встановлення територіальних обмежень на відкриття банками відділень (як в межах одного штату, так і між штатами), контролю з боку Федеральної резервної системи за створенням холдінгових компаній, регулювання різними органами нагляду процесів злиття банківських установ тощо.
Ці особливості банківського законодавства сприяли збереженню зовнішньої децентралізації та роздрібненості банківської системи у США. На відміну від країн Західної Європи, де створювались великі банки із розгалуженою філійною системою, в США існує велика кількість маленьких банків. Так, із 15.5 тис. банків у США на початку 1997 р. 7 тис. банків не мали відділень.
На діяльність банків мають вплив також рішення інших органів влади: Міністерства юстиції (з питань злиття банків та створення банківських холдінгів), Комісії по біржах та цінних паперах (емісія акцій, право працювати на біржі), Федеральної торгівельної комісії (обслуговування споживачів) тощо.
Існують і неурядові органи контролю за діяльністю окремих груп кредитних установ (наприклад. Американська асоціація банкірів. Асоціація незалежних банків і т. ін.). УсІ вони розробляють стандарти обслуговування клієнтів, вирішують технічні питання проведення операцій, підтримують стосунки із Конгресом та пресою.
Банки у США повинні подавати щоквартальні повні звіти про свої операції, включаючи баланси, дані про прибутки та збитки, до зазначених федеральних контролюючих установ, крім того ці органи здійснюють обов'язкові зовнішні перевірки кожного банку не менше ніж 1 раз у 1-2 роки.
У західноєвропейських країнах система контролю за дійсністю банків має більш чітку та централізовану структуру.
253
Так, у Німеччині правовою основою регулювання діяльності банків є «Закон про банки Федеративної республіки Німеччини» та «Закон про центральний банк» від !957 р., а практичний контроль за операційною діяльністю банків веде спеціальний орган - Федеральне відомство по контролю над банками. Основні принципи контролю визначені спеціальним декретом цієї установи, погоджені з центральним банком. Ці дві установи тісно взаємодіють між собою. Так, Відомство не має своїх відділень, тому воно постійно звертається до Центрального банку для отримання консультацій та інформації щодо стану справ у різних регіонах країни. Відомство надає дозволи на відкриття нових банків, встановлює обов'язкові вимоги для банківських установ, здійснює нагляд за виконанням банківського законодавства. Воно має можливість вимагати від банків надання будь-якої інформації, проводити ревізії, втручатися в операційну діяльність та давати накази щодо негайного припинення операцій. Банки, в свою чергу, зобов'язані Інформувати Відомство про всі зміни щодо їх юридичного статусу, подавати місячні та річні баланси.
За узгодженістю з Центральним банком Федеральне відомство, яке контролює банки, встановлює ряд обов'язкових нормативів. Відповідно до діючих правил це:
сума ризикових активів банку не повинна перевищу
вати суму акціонерного капіталу більш ніж у 18 разів;
наприкінці кожного операційного дня непокрита по
зиція в іноземній валюті не повинна перевищувати акціо
нерний капітал банку більш ніж на ЗО відсотків;
відкрита позиція з фінансових ф'ючерсів та опціонів
не повинна перевищувати суму акціонерного капіталу
більш ніж на 20 відсотків кожного дня;
про великі кредити одному позичальнику (на суму, що
перевищує 15 відсотків капіталу банку) банки повинні не
гайно інформувати Центральний банк, а загальна сума ве
ликих кредитів не повинна перевищувати капітал банку
більше ніж у 8 разів.
Всі вказані принципи мають рекомендаційний характер і необов язкові для виконання. В той же час, якщо Відомство вважає наявність у банку низької ліквідності та відсутність дос гатнього капіталу наслідком невиконання зазначених принципів, воно може застосувати такі санкції до банку, як, наприклад, припинення проведення операцій або тимчасове закриття.
У Франції нагляд за банками здійснюють ряд комітетів, які очолює керуючий Банком Франції. Так, Комітет по регулюванню банків встановлює операційні стандарти для
254
всіх кредитних установ щодо достатності капіталу, кредитної політики, ліквідності, платоспроможності оперативної діяльності та звітності.
Наприклад, у залежності від типу банку, його організаційної структури, кількості відділень, розміру балансу тощо, найнижчий розмір акціонерного капіталу може б.ти від 15 до ЗО мли. франків. Сума кредитів та інших вимог банку до одного клієнта не повинна перевищувати 40 відсотків акціонерного капіталу, а загальна сума індивідуальних ризиків не може бути більше ніж восьмикратна величина капіталу. Банки зобов'язані постійно підтримувати коефіцієнт ліквідності, забезпечувати 100 відсоткове покриття усіх активів та пасивів строком до 1 місяця. Крім того, довгострокові кредити та капітальні вкладення банку повинні бути покриті акціонерним капіталом і резервами не менше ніж на 60 відсотків.
У Швейцарії законодавством визначені вимоги до мінімального капіталу, нормативи ліквідності, можливості кредитування одного клієнта тощо.
Так, банки зобов"язані інформувати Банківську комісію,
якщо співвідношення кредитів одному позичальник} до
суми власного капіталу банків перевищує такі розміри:
Федеральним та урядовим органам - 160%
Банкам (кредити строком до 1 року) - 100%
Банкам (кредити строком більше 1 року) - 50% Іншим позичальникам (із забезпеченням) - 40% Іншим позичальникам (без забезпечення) - 20% До важливих форм контролю за діяльністю банківських установ відносяться постійні перевірки та ревізії, аналіз фінансових звітів.
Сувора система контролю за діяльністю банків існує у Бельгії, де перевірка банківської діяльності проводиться перманентно спеціально визначеними інспекторами, які закріплені за кожним банком.
У Швейцарії та Німеччині планові ревізії банків, як правило, не здійснюються, але у законодавчому плані передбачено подання фінансових звітів, погоджених незалежними аудиторськими фірмами.
У Німеччині банки надають Німецькому Федеральному банку наступну інформацію:
щомісячний баланс та статистичний звіт;
щомісячні дані щодо мінімальних обов'язкових ре
зервів;
-щомісячний звіт за зобов'язаннями банку стосовно відкритих кредитів та виконання кредитних ліній;
-щоквартальний звіт про позики нефінансовим сгрук-прам;
- щоквартальний звіт по позичальниках, які мають за останні три місяці заборгованість понад 1 млн. марок і більше.
У Канаді створено державний орган банківського контролю - Бюро нагляду за фінансовими установами. Раніше ці функції виконував Банк Канади. Щорічно проводяться загальні ревізії банків. Крім того, банки повинні щомісячно та щоквартально надавати звіти по операціях не тільки в Бюро нагляду, але і відповідному органу в Парламенті.
Базові принципи ефективного нагляду за банківською діяльністю Базельського комітету із банківського регулювання
Базельський комітет із банківського регулювання є комітетом органів банківського нагляду, який було створено в кінці 1974 р. керівниками центральних банків країн із групи «великої десятки». До його складу входять представники наглядових органів за банківською діяльністю та центральних банків із Бельгії, Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Люксембургу, Голландії, Швеції, Швейцарії. Англії та США.
При розробці принципів ефективного банківського нагляду Базельський комітет тісно співробітничав як із органами нагляду цих країн, так і з органами нагляду за банківською діяльністю інших країн.
Базельський комітет вважає, що досягнення відповідності основним принципам кожною країною буде важливим кроком на шляху поліпшення як національної, так і міжнародної фінансової стабільності. Для цього в багатьох країнах необхідно було провести зміни як в законодавчій структурі так і в повноваженнях наглядових органів, тому, що в даний час багато органів банківського нагляду не мають достатніх повноважень для реалізації всіх принципів.
Ефективний нагляд за банківськими інститутами є ключовим елементом сильного економічного середовища, в якому банківська система відіграє основну роль щодо здійснення платежів і перерозподілу накопичень. Мета наглядових органів - це впевненість у тому, що банки функціонують ефективно та безпечно, що вони мають достатній капітал та резерви для недопущення ризиків, що виникають у їх бізнесі. Ефективний банківський нагляд є важливим
інструментом, яким ринок сам себе забезпечити не може, а разом з ефективною макроекономічною політикою є основним для фінансової стабільності в країні. Незважаючи на те, що вартість банківського нагляду є досить високою, наслідки недбалого банківського нагляду набагато дорожчі.
При відпрацюванні основних принципів ефективного банківського нагляду базовими були наступні положення:
-основною метою нагляду є зменшення ризику втрат для вкладників та інших кредиторів, а також підтримка довіри до фінансово-банківської системи;
- органам нагляду необхідно сприяти організації ринкової дисципліни за рахунок встановлення ефективного корпоративного керівництва (через створення необхідної структури та переліку обов'язків для правління банку та його керівництва), а також сприяти збільшенню прозорості ринку для полегшення контролю;
-для ефективного виконання своїх обов'язків співробітники наглядових органів повинні мати операційну незалежність, засоби і повноваження для отримання інформації як на місці, так і дистанційно, а також повноваження для застосування прийнятих ними рішень;
-органи нагляду повинні повністю розуміти природу банківських операцій та контролювати, наскільки це можливо, ризики з якими стикаються банки;
- ефективний банківський нагляд вимагає оцінки рівня ризику окремих банків і, відповідним чином, розподілу ресурсів;
- органи нагляду повинні бути впевнені у тому, що ресурси банків (включаючи статутний капітал, кваліфіковане керівництво, ефективну систему внутрішнього контролю та бухгалтерської звітності) достатні для того, щоб брати на себе той чи інший ризик;
-необхідне тісне співробітництво з органами нагляду інших країн, особливо при міжнародних банківських операціях.
Банківський нагляд повинен створювати ефективну та конкурентоздатну банківську систему, яка б реагувала на потреби населення в наданні якісних фінансових послуг за розумну вартість. Необхідно розуміти, що завжди існує взаєморівновага між рівнем захисту, який пропонує нагляд, та вартістю фінансової діяльності посередників. Чим нижче ступінь сприйняття ризику банками і фінансовою системою, тим більше дієвим повинен бути нагляд.
Нагляд не може виступати гарантом проти банкрутства. В ринковій економіці банкрутство є протилежною сторо-
257
ною тоїх"». що суб'єкт бере на себе рилик. Ге, нким чином здійснюється процедура банкругетка, лбиіки, які при цьому будуть понесені, с політичним питанням, яке породжує дискусії, наскільки повинна підгримувашся банківська система за ра\\нок громадян. Тому такі питання не можугь знаходитися тільки у полі зору орпшів нагляду.
Банківський нагляд повинен динамічно рсаі-уваги на всі зміни на ринку, виявляти ічггавність періодично переглядати політик} та практику наїляду з урахуванням нових чмін та тенденцій на ринку. Для цього необхідна достатньо гнучка законодавча сне гема.
З урахлванням викладеного Базельеький комігет із банківського регулювання сформулював 25 принципів сфекти-вного нагляду за банківською діяльністю. До них належать:
-попередні умови ефективного банківського нагляду, принцип 1;
-ліцензування і структура нагляду, принципи 2-5;
пруденційні правила і вимоги, принципи 6-15;
методи поточного банківського нагляду, принципи
16-20;
вимоги, що пред'являються до інформації, принцип 21;
- офіційні повноваження паї ладових орпшів. принцип 22;
-транскордонні банківські операції, принципи 23~2>.
Принцип 1. Ефективна система банківського нагляду повинна передбачати чітке визначення відповідальності і цілей кожної установи, що бере участь у нагляді за банківськими організаціями. Кожна з таких установ повинна володіти оперативною незалежністю і необхідними ресурсами. Необхідні також прийнятні правові рамки по здійсненню банківською нагляду, включаючи положення, що відносяться до видачі дозволів на створення банківських організацій і до поточною нагляду за їх діяльністю; повноваження розглядати питання про відповідність цієї діяльності існуючому законодавству однаково як вимогам безпеки і надійності; і про правовий захист працівників наглядових органів. Повинні існувати положення з обміну Інформацією між наглядовими органами І по захисту конфіденційного характеру такої інформації.
Принцип 2. Необхідно чітко визначити, які види діяльності дозволено здійснювати установам, що отримали ліцензію і стали об'єктом нагляду.
Принцип 3. Орган який видає ліцензії повинен мати право встановлювати необхідні критерії і відхиляти заявки установ, які не відповідають встановленим нормам. Процес ліцензування повинен, як мінімум, передбачати оцінку структури володіння банківською організацією, її дирокто-
ріп і керівну управлінську ланку, операційний плин і меча ніш нн> грішнього конгролю, її фінансового сінновища, ик> плннупьім. нключаіочн Піну ЇЇ кнмІішіу; н гих нипадках, коли власником або Гшікківсі.кою оргапішцігіо банку г іноземний банк, необхідна попередня ііодц наглядовою оргн-ну його країни походження.
Принцип 4. Орган банківською нагляду повинен маги право ршглядати і відхиляти будь-яку пропочицію відносно передачі іншим сторонам -іначної частки власності або контролюючих Інтересів в існуючих банках.
Принцип 5. Орган банківського нагляду повинен маги право встановлювати критерії, регулюючі великі придбання або інвестиції банку; критерії, напрямлені нате, щоб корпоративні філіали або структура не піддавали банк невиправданому ризику або не створювали перешкод здійсненню ефектнішого нагляду.
Принцип 6. Орган банківського нагляду повинен встановлювати обачні і належні мінімальні вимоги доеіатпосіі, що пред'являються до власного капі галу всіх банків. І Іодібні вимоги повинні відображати ті ризики, на які йдуть банки, і визначати компоненти капіталу, враховуючи при цьому здатність банків покрити збитки. Щонайменше у випадку з банками, що активно займаються міжнародними операціями, ці вимоги не можуть бути нижче за тих, які встановлені Ьа-зельською угодою по капіталу І поправками до неї.
Принцип 7. Важливим елементом будь-якої наглядової системи < оцінка політики, практики і процедур банку, пов'язаної з наданням кредитів І розміщенням Інвестицій, і повсякденної о управління портфелями позики й Інвестицій.
Принцип 8. Органи банківського нагляду повинні пересвідчитися в тому, що банки мають і застосовуюсь на практиці політику, практичні методи і процедури за оцінкою якості активів, достатності резервів для покриття ідентифікованих сумнівних боргів і загальних резервів для відшкодування втрат по позиках.
Принцип 9. Органи банківського нагляду повинні пересвідчитися в тому, що банки мають у своєму розпорядженні управлінські системи інформації, що дозволяють менеджменту банку Ідентифікувати концентрації в рамках портфеля; наглядові органи повинні встановлювати пруде-нційні межі, що обмежують ризик потенційних збитків від окремих позичальників або груп позичальників.
Принцип 10.3 тим, щоб попередити зловживання, пов'язані і кредитуванням родинних установ, орган банківського нагляду повинен маги в свосму розпорядженні ви-
« 259
могн. які передбачають: що банки повинні здійснювати кредитування родинних компаній і фізичних осіб при ефективному моніторингу за наданням таких кредитів і при наявності відповідних заходів контролю за ризиками або зниження загрози їх виникнення.
Прннинп 11. Органи банківського нагляду повинні пересвідчитися в тому, шо банки мають у своєму розпоре дженнІ необхідну політику і процедури, які дозволяють ідентифікувати, відстежувати і контролювати, в ході здійснення міжнародних позикових та інвестиційних операцій ризик неплатоспроможності суверенної держави і трансфертний ризик і передбачають належні резерви на покриття таких ризиків.
Принцип 12. Органи банківського нагляду повинні пересвідчитися в тому, що банки мають у своєму розпорядженні системи, що дозволяють точно оцінювати, відстежувати і ефективно контролювати ринкові ризики; наглядові органи повинні володіти повноваженнями встановлювати, при необхідності, конкретні ліміти і/або вимоги до капіталу на покриття потенційного ринкового ризику.
Принцип 13. Органи банківського нагляду повинні пересвідчитися в тому, що банки розробили всеосяжний процес управління ризиком (включаючи відповідний нагляд з боку правління і керівництва банку), що дозволяє ідентифікувати, оцінювати, відстежувати і контролювати всі інші види матеріальних ризиків і, у разі необхідності, мають у своєму розпорядженні капітал для покриття таких ризиків.
Принцип 14. Органи банківського нагляду повинні пересвідчитися в тому, що банки мають у своєму розпорядженні систему внутрішнього контролю, відповідну характеру І масштабам їх діяльності. Такий контроль повинен передбачати чітку процедуру делегування повноважень і відповідальності; розподіл функцій, що передбачають прийняття зобов'язань від імені банку, виплату його фондів і представлення звітності по його активах і зобов'язаннях; узгодження цих процесів; гарантію збереження його активів; відповідний внутрішній або зовнішній аудит і правила, що забезпечує перевірку на відповідність таким видам контролю, однаково як застосовним законодавчим положенням і правилам.
Принцип 15. Органи банківського нагляду повинні пересвідчитися в тому, що банки мають у своєму розпорядженні адекватну політики, практики і процедури, включаючи чіткі правила «знай свого клієнта», які забезпечу-
260
ють дотримання фінансовим сектором високих етичних і професійних стандартів, перешкоджають навмисному або мимовільному використанню банка злочинними елементами.
Принцип 16. Ефективна система банківського нагляду повинна складатися з певних форм нагляду як на місці, так і заочного нагляду.
Принцип 17. Органи банківського нагляду повинні підтримувати регулярні контакти із керівництвом банку і добре розбиратися в операціях банківської установи.
Принцип 18. Органи банківського нагляду повинні мати в своєму розпорядженні кошти для збору, оцінки і аналізу пруденційних звітів і статистичної інформації, що поступає від банків на індивідуальній і сукупній основі.
Принцип 19, Органи банківського нагляду повинні мати в своєму розпорядженні кошти незалежної оцінки наглядової Інформації які отримані за допомогою перевірок на місцях або за допомогою зовнішніх аудиторів.
Принцип 20. Важливим елементом банківського нагляду є здатність наглядового органу здійснювати нагляд за банківською групою на сукупній основі.
Принцип 21. Органи банківського нагляду повинні пересвідчитися в тому, що кожний банк веде необхідну звітність на основі послідовної бухгалтерської політики і практики, що дозволяє наглядовому органу отримати правдиве І достовірне уявлення про фінансове положення банка та про прибутковість його операцій, що банк регулярно публікує фінансові заяви, які правильно відображають його стан.
Принцип 22. Органи банківського нагляду повинні мати в своєму розпорядженні адекватні можливості впливу, щоб застосовувати своєчасні коригуючі заходи відносно банків, які не дотримають встановлених пруденційних вимог (таких, як мінімальні коефіцієнти достатності капіталу) в разі поширення регламентуючих положень або виникнення будь-якої загрози депонентам. У крайніх випадках це може включати право на відзив банківської ліцензії або рекомендацію відносно її відзиву.
Принцип 23. Органи банківського нагляду повинні здійснювати глобальний сукупний нагляд за своїми активними в міжнародному плані банківськими організаціями, ефективно застосовуючи моніторинг і відповідні пруден-ційні норми відносно всіх аспектів операцій, що проводяться цими банківськими організаціями на глобальній основі, головним чином через іноземні філіали, спільні підприємства І дочірні установи.
261
Пранавп 24. Одним з ключових елементів сукупного нагляд> € контакти й обмін інформацією з іншими наглядовими органами, насамперед із наглядовими органами приймаючої країни.
Принцип 25. Органи банківського нагляду повинні вимагати, шоб місцеві операції іноземних банків здійснювалися відповідно до тих же високих стандартів, які пред"яв-ляються до національних банківських установ, і в Інтересах сукупного нагляду повинні мати в своєму розпорядженні повноваження по обміну необхідною інформацією про такі банки з наглядовими органами країни походження.
Технологією ефективного банківського нагляду передбачено:
-перед\ мови, що визначають розподіл цілей, функцій і зобовязань кожного учасника банківського ринку;
-ліцензування і структуру, які чітко окреслюють коло установ, охоплених банківським наглядом, види їх діяльності, що потребують ліцензування, а також передбачають оцінки власності банкл. ділових якостей його керівників, реальності операційних планів, системи внутрішнього контролю та прогноз фінансового стану банку на майбутнє;
- пр\денційні вимоги і пруденційне регулювання, тобто
вимоги щодо обов'язкової наявності мінімального капіталу,
який би відповідав рівневі ризиків банку; ведення ним ефе-
[ ктивної політики та оволодіння процедурами оцінки якості активів і забезпечення, а також резервів для відшкодування можливих втрат за кредитами; лімітів для обмеження розміру ризику на одного позичальника чи групу позичальників; наявності адекватної системи внутрішнього контролю та аудиту;
- методики поточного банківського регулювання, яка
органічно поєднує дистанційний та інспекційний нагляд, і
передбачає постійні контакти з керівництвом банку, ство
рення ефективної системи збору, розгляду й аналізу пру-
денційних звітів та статистичних даних;
-вимоги щодо надання необхідної інформації, завдяки чому органи нагляду отримують правдиву звітність про фінансовий стан банку;
- повноваження, які дозволяють органам нагляду вжи
вати адекватні виправні заходи щодо банку в разі порушен
ня ним пруденційних вимог ведення банківської справи,
чинного законодавства або створення ситуації, яка загро
жує інтересам вкладників;
262
- міжнародні оанківські операції - нагляд за діяльністю банків за межами країни та обмін інформацією Із зарубіжними колегами.
Викладені принципи слід розглядати як мінімальні вимоги, які кожна країна доповнює, виходячи з властивих лише їй > мов і можливих ризиків.
Служба банківського нагляду Національного банку України здійснює покладені на неї функції на засадах зазначених принципів ефективного нагляду. Банківський нагляд скоординований за вертикаллю і функціонує як єдина система у складі центрального апарату та регіональних управлінь Національного банку України.
Створення і функціонування системи банківського нагляду в Україні
Відповідно до Постанови Верховної Ради Української РСР від 20 березня 1991 р. № 873-12 «Про порядок введення в дію Закону Української РСР «Про банки і банківську діяльність»1, який вводився в дію з 1 травня 1991 р.. на базі Українського республіканського банку "Держбанку СРСР створено Національний банк України. Цією ж Постановою Національному банку України було визначено:
-до 1 травня 1991 р. розробити проект Статуту Національного банку України, визначити структуру і чисельність центрального апарату, підпорядкованої мережі установ:
-до 1 листопада 1991 р. встановити порядок видачі ліцензій на здійснення операцій в іноземній валюті в Україні та за кордоном і переглянути всі видані ліцензії на здійснення цих операцій;
- провести перереєстрацію усіх розташованих на території республіки банків. їх філіалів та інших кредитних установ. Банки, їх філії та інші кредитні установи, які не пройшли до 1 листопада 1991 р. перереєстрацію у НацІо-нальномч банку України, вважаються не діючими.
Основним законом, яким визначено основи організації в Україні банківської системи, функції, в тому числі контрольні та ліцензійні, повноваження та підзвітність Національного банку України, порядок створення комерційних банків і основні принципи їх діяльності є Закон України «Про банки і банківську діяльність і Закон «Про Національний банк України».
У Статуті Національного банку України, який було затверджено постановою Президії Верховної Ради України
7.10.1991 р-, одним з основних його завдань визначено -здійснення контролю за додержанням банками, їх філіями й установами положень І економічних нормативів, вста-новлених відповідно до Закону України «Про банки і бан-ківську діяльність». А серед основних функцій і прав визна-чені положення, які мають безпосередньо відношення до здійснення ліцензування та організації роботи банківського нагляду, а саме: визначає порядок реєстрації комерційних банків і видачі ліцензій; дає дозвіл на створення комерцій-них банків за участю іноземних юридичних осіб й інозем-них громадян; дає дозвіл комерційним банкам на відкриття їх філій і представництв як на території України, так і за її межами; встановлює комерційним банкам економічні нормативи та порядок їх розрахунку. При систематичному порушенні встановлених нормативів, невиконанні розпоряджень Національного банку, виникненні становища, що загрожує інтересам вкладників, кредиторів банку, має право: ставити перед засновниками комерційного банку питання про здійснення заходів з фінансового оздоровлення банку, його реорганізацію або припинення діяльності; призначати тимчасову адміністрацію управління банком на період фінансового оздоровлення;
-підвищувати норму обов'язкових резервів; стягувати грошовий штраф у розмірах доходу, отриманого внаслідок неправомірних дій комерційного банку; виключати комерційний банк із Республіканської книги реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансових установ, анулювати ліцензії на здійснення банківських операцій тощо.
Таким чином, визначені у зазначених документах права та обов'язки Національного банку України стосовно здійснення нагляду за діяльністю комерційних банків - є основою становлення в його структурі та розвитку окремого підрозділу банківського нагляду.
Першими окремими нормативними актами, в яких було визначено порядок створення банків, реєстрації, в тому чи-елі за участю іноземного капіталу, реєстрації змін і допов-нень, відкриття філій і представництв, припинення діяльно-сті, необхідність проведення банківського нагляду, його структура, функції, повноваження, в тому числі щодо застосування санкцій, були - «Тимчасове положення про порядок створення, реєстрації комерційних банків і здійснення нагляду за їх діяльністю» (затверджено постановою Правління Національного банку України № 16 від 17.07.1992 р.) та «Банківський нагляд. Функції банківського нагляду Національного банку України» (затверджено про-
токольним рішенням Правління Національного банку України № 39 від 10-12.06.1993 р.). В останньому документі було зазначено, яку саме звітність і коли повинні надавати комерційні банки до Національного банку України, необхідну для здійснення нагляду; а також положення стосовно повноважень регіональних управлінь Національного банку України з питань проведення ними нагляду за діяльністю комерційних банків та ліцензування.
Із серпня 1991 р. по березень 1992 р. Національний банк України провів перереєстрацію 82 комерційних банків. На той час мінімальний статутний фонд для новостворюваних комерційних банків було встановлено у розмірі 5 млн. крб., для кооперативних - 500 тис. крб. Надалі статутний фонд встановлювався вже в українських карбованцях і систематично зростав, створюючи власні кошти для кредитування. Ліцензування на здійснення комерційними банками тих чи інших операцій, передбачених Законом України «Про банки і банківську діяльність», на той період ще не передбачалось. Але, враховуючи всебічний розвиток кредитно-банківської системи та валютного ринку в Україні, вимоги чинного законодавства з питань валютного регулювання, необхідність підвищення вимог валютного контролю та забезпечення умов розвитку сучасного внутрішнього валютного ринку, Національним банком України протоколом № 11 від 25.06.1992 р. було затверджено «Дорядок надання ліцензій на право здійснення операцій з валютними цінностями». В подальшому було розроблено «Перелік технічних вимог до комерційних банків, необхідних для здійснення валютних операцій», «Кваліфікаційні вимоги до працівників комерційних банків, які здійснюють операції з іноземною валютою». «Про надання ліцензій Національного банку України», «Положення про економічні нормативи регулювання діяльності комерційних банків», які надалі постійно переглядались, виходячи з необхідності поліпшення роботи щодо регулювання валютно-кредитних відносин та забезпечення стабільності банківської системи.
На жаль, більшість невеликих і навіть середніх банківських установ на той час не могли повноцінно виконувати функції комерційних банків на рівні, наближеному до загальноприйнятих у світовій практиці стандартів. Це пов'язано з тим, що за умов ринкової економіки власний капітал банків повинен виконувати функцію внутрішніх страхових фондів банківських установ, тобто бути резервним запасом, який можна використати у разі необхідності для компенсації збитків. Крім того, власний капітал має забезпечувати впев-
неність у їавтрашньому дні, а це дозволяло б залучати таю, кількість вкладів, яка необхідна банку для нормального функціонування. Саме тому Національний банк України з гр\д ня 1Ч*>3 р. встановив мінімальний розмір статутного фонду комерційним банкам 3 млн. ЕКЮ. Від банків, які 6>ли створені до цієї дати. НБУ вимагав поступового нарощування їх статутних фондів. Так. на 1 січня 1994 р. банкам необхідно було сформувати статутний фонд у розмірі 2 млрд. крб., на 1 липня 1994 р.- 5 млрд. крб., до кінця 1995 р.- у розмірі, еквівалентному 0,5 млн. ЕКЮ.
У 1994 р. наказом Голови Правління Національного банку України № 110 від 12 липня, било затверджено «Положення про службу банківського нагляду Національного банку України», де вищезазначені функції, права, обов'язки та завдання нагляду були доповнені з урахуванням набуття певного досвіду роботи, аналізу стану справ > банківській системі та вимог часу щодо забезпечення її стабільності. Зокрема, були визначені конкретні форми контролю при здійсненні наглядом контрольно-наглядових функцій -вступний, попередній, поточний та мета їх здійснення.
Вступний контроль банківським наглядом проводиться з метою чіткого і повного визначення вимог для отримання ліцензії на проведення банківських операцій.
Попередній контроль здійснюється з метою дотримання банками вимог розумного (з оптимальним ризиком) ведення банківських справ і включає заборону або обмеження окремих видів банківської діяльності з бок\ Національного банку України, відрахування до резерву для відшкодування можливих втрат за позиками банків, встановлення штрафних санкцій за порушення банками показників економічних нормативів, порядку формування обов"язкових резервів тошо.
Поточний контроль за банками здійснюється шляхом їх інспектування, а також розроблення І вжиття заходів щодо організаційного зміцнення та фінансового оздоровлення банків.
Реалізація такої політики потребує уважного та прод>-маного баіансу між діями, які можуть несприятливо вплинути на довіру'громадян України до банківської системи та діями, метою яких є створення бази для корекції ненадійних операцій та для реабілітаційних заходів. Національний Банк України виконує покладені на нього завдання на основі необхідної інфраструктури банківського наглядч. яка постійно пристосовується до змін у банківській систем».
У 1995 р. розпочалася подальша розбудова інфрастрчк-т>ри банківського нагляду, яка мала забезпечити методоло-
гію, організаційні структури, нормативні акти, закони, підготовку кадрів та збір інформації, достатні для того, щоб забезпечити ефективну та своєчасну систему нагляду. В значній мірі ця інфраструктура залежала від запровадження нової системи бухгалтерського обліку для Національного банку України та комерційних банків, яка узгоджувалася б з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку та звітності. Належне функціонування системи нагляду, розвиток довіри до цієї системи та місце яке займає вона в системі ринкових відносин вимагають надання банками надійної та прозорої фінансової інформації. У 1996 р. Національний банк України очолив роботи по реформуванню бухгалтерського обліку в банківській системі України, в результаті якої з ] січня 1998 р. банки надають звіти згідно з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку та звітності.
На протязі цих років розвитку банківського нагляду зусилля спрямовувалися на розробку методології як для виїзного інспектування, так І для безвиїзного контролю, форм звітності, положень та процедур для проведення ефективних перевірок комерційних банків та аналізу Інформації, що надходить із банків, для забезпечення поточною інформацією про банківські операції у період між запланованими виїзними перевірками. Першою розробленою методологією були Методичні вказівки щодо Інспектування комерційних банків та банківських установ України для банківських інспекторів, які були затверджені Правлінням Національного банку України у грудні 1996 р. Протягом 1997 р. проводилася ґрунтовна підготовка інспекторів у всіх регіональних управліннях внутрішнього контролю та аудиту, а також визначення принципів взаємодії між аудиторськими фірмами,- службою банківського нагляду Національного банку України та іншими контролюючими органами державного регулювання та нагляду.
18 грудня 1997 р. Національним банком України було прийнято постанову за № 443 «Про роботу департаменту безвиїзного нагляду Національного банку України щодо удосконалення системи внутрішнього та зовнішнього аудиту в комерційних банках». З цього часу проводилася робота по розробці Положення «Про організацію внутрішнього аудиту в комерційних банках України» (затверджено постановою Правління Національного банку України від 20 березня 1998 р. за №114), а також методичних рекомендацій щодо порядку проведення внутрішнього аудиту, кваліфікаційних вимог до керівників служб внутрішнього аудиту.
Здійснення комерційними банками внутрішнього ауди ту та контроль за цією діяльністю з боку Національного банку України сприятиме зменшенню ризиків банківської діяльності, захисту інтересів банку, його акціонерів "і
КЛІЄНТІВ.
Зміни, які відбуваються в економіці країни, у банківській системі та їх розвиток постійно спонукають до проведення якісних змін у банківському нагляді. Він теж, як кожен живий організм, удосконалюється й розвивається, підвищується рівень його повноважень, що також цілком відповідає рекомендаціям Базельського комітету з питань банківського нагляду.
За останні роки серед комерційних банків України визначились кілька банків, які давно подолали мінімальні вимоги НБУ щодо статутного фонду, створили розгалужену мережу відділень, сконцентрували капітал, який у загальному обсязі валюти балансу банківської системи, власних коштів, кредитного портфелю, складає понад 70 відсотків. У свою чергу, їх провідна роль на фінансовому ринку потребує посиленої уваги з боку НБУ та інших державних органів, що важко забезпечити при масштабах їх діяльності. Тому, 19 листопада 1997 р. постановою Правління Національного банку України за № 384 були прийняті додаткові заходи щодо вдосконалення роботи НБУ в галузі банківського нагляду та реорганізації Центру міждержавних розрахунків у Головне управління Національного банку України. Основними завданнями діяльності якого стали - здійснення нагляду за великими банками з найбільшим обсягом статутного фонду, власних коштів, валютних запасів та великою кількістю філій (АКБ «ПромІнвестбанк», АПБ «Україна», АППБ «Аваль», АКБ «Укрсоцбанк», Укрексімбанк, Ощадний банк), від діяльності яких багато в чому залежить стабільність банківської системи та економіки України, а також забезпечення розрахунків між зазначеними та іншими банківськими установами.
Акціонери, клієнти, вкладники, кредитори комерційних банків, відповідні державні органи зацікавлені в отриманні достовірної економічної інформації щодо їх діяльності. В цьому плані важко переоцінити значення внутрішнього контролю та аудиту в банках, а також незалежного позавідомчого контролю, тобто зовнішнього аудиту.
Враховуючи, що комерційні банки на етапі розвитку 1997 р. набули більшої стабільності, досвіду та професіоналізму, більш зважено підходять до прийняття управлінських рішень, виникла потреба удосконалення системи внут-
рішнього контролю та аудиту в банках, яка відповідала б характеру і масштабам їх діяльності. Тобто виникла нагальна потреба створення єдиної системи аудиторської дія льності в комерційних банках із чітко визначеними цілями і завданнями, сферою компетенції підрозділами банківського нагляду регіональних управлінь НБУ.
Для вироблення методичних інструментів здійснення банківського нагляду створено Консультативну Раду з питань нагляду і регулювання діяльності банків на чолі з керівником служби банківського нагляду НБУ. В Ті складі - директори департаментів, представники окремих обласних управлінь Національного банку України та постійні радники з Агенції міжнародного розвитку (США). На своїх засіданнях Консультативна Рада розглядає поточну діяльність комерційних банків, визначає пріоритетні напрямки розвитку служби банківського нагляду, обговорює питання щодо створення єдиної інформаційної системи управління банківським наглядом, технічного забезпечення служби банківського нагляду, порядки формування і використання банками резерву для відшкодування можливих втрат за позиками тощо.
Налагоджено ефективні партнерські стосунки спеціалістів новостворених департаментів із постійними радниками з Агенції міжнародного розвитку.
Щоб банківський нагляд набув якості комплексного процесу, який забезпечив би методичну основу моніторингу системного ризику у банківському секторі економіки, прийнято рішення про розмежування функцій вступного, попереднього та поточного контролю між департаментами банківського нагляду і регіональними управліннями Національного банку України.
Постановою Правління НБУ № 380 від 17.11.97 р. визначено оптимальну структуру системи банківського нагляду Національного банку України. Вона передбачає такі підрозділи та керівні ланки:
- відділ банківського нагляду регіонального управління
НБУ;
-Комісія з питань нагляду і регулювання діяльності банків при регіональному управлінні НБУ;
начальник регіонального управління НБУ;
відповідні департаменти банківського нагляду НБУ;
заступник Голови Правління НБУ;
Наглядові обов'язки служби банківського нагляду спрямовані на оцінку і недопущення численних ризиків при здійсненні банківських операцій з метою недопущення не-
платоспроможності, збитковості, неліквідності і банкрутства банків.
Банківські ризики можуть набувати різних форм, але в цііом\ їх можна класифікувати за двома категоріями:
І) вкладники протягом короткого часу приймають рішення про вилучення з банку своїх вкладів та заощаджень; 2) позичальники неспроможні виплатити банку свою заборгованість за кредитами.
Повсякденна присутність ризику в діяльності банків викликає неабияку увагу служби банківського нагляду ще й тому, що згідно з Законом України «Про банки і банківську діяльність» комерційні банки створюються і функціонують як господарські товариства, тобто в умовах відмежування безпосередніх власників (акціонерів, учасників) банку від власне керівників (правління, директорів).
Систему нагляду і регулювання діяльності комерційних банків необхідно вдосконалювати та розвивати, підвищуючи рівень повноважень банківського нагляду, зокрема у сфері застосування санкцій. Щоб мати змогу вести скоординовану, зважену і послідовну політику банківського нагляду, прогнозувати зміни у банках України і своєчасно на них реагувати. Правління Національного банку України Постановою № 180 від 9 червня 1997 р. «Про напрями стабілізації та підвищення надійності банківської системи України І поліпшення роботи банківсько-. го нагляду Національного банку України» прийняло рі-I шення про реорганізацію банківського нагляду НБУ. На ' базі управлінь колишнього департаменту банківського нагляду створено нові департаменти: реєстрації та ліцензування банків; безвиїзного нагляду; інспектування банків; з питань роботи з проблемними банками; а також Управління координації з питань банківського нагляду.
Керівник служби банківського нагляду на рівні заступника Голови Правління Національного банку України здійснює управління процесом взаємодії між новостворе-ними департаментами та між ними і відповідними Управліннями аналізу діяльності банків та контролю за економічними нормативами. Підготовлена інструкція № 10 «Про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків» (затверджена постановою Правління Національного банку України № 343 від 30.12.1996 р.), якою передбачено:
-контроль за дотриманням обов'язкових нормативів і оціночних показників регулювання діяльності комерційних банків;
270
раннє реагування;
упереджу вальні заходи;
-застосування штрафних санкцій за порушення обов'язкових нормативів та заходів впливу за порушення оціночних показників;
-економічний аналіз діяльності комерційних банків (у тому числі аналіз капіталу банку, якості активів, надходжень, ліквідності, менеджменту).
Загальною метою банківського нагляду Національного банку України є підтримка довіри суспільства до надійної та здорової фінансової системи в цілому та захист Інтересів вкладників, а у більш широкому розумінні - безпеки усіх кредиторів банку. Служба банківського нагляду НБУ вирішує і тактичну задачу, а саме - гарантування впевненості в тому, що всі комерційні банки, які здійснюють свою діяльність на основі ліцензії, мають:
компетентний, чесний контрольний орган та керівні
органи, що усвідомлюють свою діяльність та планують на
довгостроковий період безпеку і прибуткове (рентабельне)
функціонування установи;
ефективну практику управління, зокрема системи фі
нансового та внутрішнього контролю, підкріплені відповід
ними аудиторськими функціями;
стабільну практику оцінки активів та ведення бухгал
терського обліку, особливо щодо визначення доходів;
відповідні доречні стандарти визначення достатності
капіталу та достатньої ліквідності;
відповідальну та життєздатну конкурентну позицію на
ринку, що базується на підтримці високої прибутковості
для компенсації непередбачених збитків.
Методології, що використовуються банківським наглядом, спрямовані, головним чином, на дотримання банками пруденційних нормативів, при оцінці роботи банків через аналіз інформації, що надасться.
Зміни, які відбулися в цих сферах банківського нагляду, а також погіршення фінансового стану групи комерційних банків спонукали до появи у 1996 р. додаткової функції банківського нагляду - реабілітації та ліквідації банків. З того часу триває розробка необхідної методології як для реабілітації, так і для ліквідації банків. Було проведено значну роботу щодо внесення пропозицій про законодавчі зміни до Законів України «Про банки та банківську діяльність» та «Про Національний банк України» з метою сприяти здатності Національним банком України реабілітувати або ліквідувати банки, та розробляти на підставі чинного
законодавства нормативні акти, які забезпечують виконання цієї важливої функції.
У подальшому, враховуючи що вимоги до розміру статутного фонду фактично гальмували створення нових банків, та паралельно хвилю банкрутств, призупинення діяльності та введення режиму фінансового оздоровлення в окремих діючих банках, виходячи з економічного становища в державі, вимоги щодо мінімального розміру статутного фонду для новостворюваного банку було понижено з 3,0 до 1,0 млн. ЕКЮ (постановою Верховної Ради України №25 від 01.02.1996р. прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про банки і банківську діяльність»). Крім того, в новій редакції Закону від 1 лютого 1996р. було передбачено надання дозволу на створення комерційних банків шляхом їх реєстрації та надання ліцензії на виконання банківських операцій. Відповідно до цього, департаментом банківського нагляду були підготовлені положення «Про порядок ліцензування банків в Україні» та «Про порядок створення і реєстрації комерційних банків», які затверджені постановою Правління Національного банку України від 27.03.1996 р. № 77.
20 травня 1999 р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Національний банк України» в якому є окремий «Розділ X. Банківське регулювання і банківський нагляд (ст. 55—63)», що становить нову сторінку в удосконаленні банківського нагляду в Україні.
<< попередня сторінка наступна сторінка >>