Форми слова. Спільнокореневі слова - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
Тема. Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм того самого... 1 147.12kb.
Підготувала : вчитель початкових класів Миколаївської загальноосвітньої... 1 32.99kb.
Конкурс з української мови імені Петра Яцика (Завдання ІІ районного 1 107.49kb.
HyperText Markup Language (html) мова розмітки гіпертексту 1 201.68kb.
Програма вступних екзаменів 1 94.77kb.
Слова,близькі за значенням(синоніми) 1 30.42kb.
Випереджуючий урок рідної мови Тема уроку: Префікс як значуща частина... 1 115.45kb.
Уроків з української мови у 5 класі Тема : «Лексикологія» Урок т... 1 233.79kb.
Універсальна матриця живого слова №22 НовийДен ь Цифрона 22 1 52.69kb.
Президенту України В. Ф. Януковичу Правдива свобода слова 1 16.83kb.
Мета: 1 охарактеризувати історичну епоху «Слова о полку Ігоревім» 1 72.31kb.
Рішення обласної ради від 21 грудня 2012 року №381-17/vі „ Про обласний... 1 43.09kb.
Таращанський 1 219.63kb.

Форми слова. Спільнокореневі слова - сторінка №1/1
Урок 2.

Тема: Форми слова. Спільнокореневі слова.

Мета: поглибити знання про спільнокореневі слова, дати поняття про форми слова; повторити граматичні категорії самостійних частин мови; навчити розпізнавати та утворювати форми слова та спільнокореневі слова; розвивати вміння аргументовано доводити власну точку зору; виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого України.

Обладнання: картки для мовного доміно; мультимедійний дидактичний посібник «Як козаки мову вивчали», 2 серія «Як козаки глибини мовні пізнавали»; Глазова О., Кузнецов Ю. Рідна мова: підруч. для 5 кл./ О.Глазова, Ю.Кузнецов. – К.: Зодіак-ЕКО, 2005. – 288 с.; Неживий О.І., Ужченко В.Д. Дидактичний матеріал з народознавства на уроках української мови/ О.І. Неживий, В.Д. Ужченко. – К.: Освіта, 1993. – 287 с.

Тип уроку: формування знань, умінь і навичок.

Методи, прийоми, форми роботи: інтерактивні вправи, робота з підручником, творча робота, методи дослідницької діяльності, виконання вправ у форматі мультимедійного дидактичного посібника..

Цілі уроку:

Учні повинні знати: визначення понять «спільнокореневі (споріднені) слова», «форма слова»; граматичні категорії самостійних частин мови; соціокультурну інформацію про козаччину.

Учні повинні вміти: розрізняти форми слова і спільнокореневі слова; сприймати, аналізувати й оцінювати прочитані та почуті відомості; добирати аргументи для доведення власної позиції.
ПЕРЕБІГ УРОКУ

І Актуалізація опорних знань.

Дослідження-спостереження над мовним матеріалом.

Визначте граматичні категорії підкреслених слів.



Відвага і хоробрість козаків були відомі в цілій Європі. (З кн. А. Лотоцького «Історія України для дітей»)

ІІ Опрацювання навчального матеріалу.

1. Робота з підручником (опрацювання теоретичного матеріалу ст.255-256).

2. Взаємні питання.

Методичний коментар: кожен учень, опрацювавши теоретичний матеріал підручни-ка, готує 2-3 питання з теми. Через 3-5 хвилин учні в парі по черзі ставлять питання один одному.

3. Дослідження-класифікація.

З поданих слів виберіть форми слів і спільнокореневі слова.

4. Піймай помилку.

Знайдіть слово, яке випадає з ряду. Аргументуйте.



5. Мовне доміно.

Методичний коментар: на дошці прикріплені картки зі спільнокореневими словами. На екрані герої мультфільму почнуть гру в доміно, будуючи ланцюг спільнокореневих слів.

Продовжіть ланцюг спільнокореневих слів.

Картки для доміно:











6. Веселі східці.

Утворіть форми запропонованих слів.






М
В

о

л

о

д

і

т

и
етодичний коментар
: діти виконують завдання самостійно у зошитах. Через 5 хвилин на екран проектуються можливі варіанти відповідей.

7. Морфемний конструктор (з використанням мультимедійного дидактичного посібника).

Пригадайте порядок морфемного розбору слів (зразок проектується на екран).

Розберіть за будовою слова. Складіть із запропонованими словами речення.

Курінний, військо, заволоділо.

8.Самоперевірка.

Перевірте правильність виконання розбору слова (відповіді спроектовано на екран). Знайдіть і виправте помилку на дошці.





ІІІ Рефлексивно-оцінювальний етап.

Усне малювання.

Перегляньте виконані у зошитах завдання. Якими із записаних

слів можна описати козацьку вдачу (на екран спроектовані слова-означення)? Складіть зв’язний текст, використовуючи спільнокореневі слова та форми слова.


IV Домашнє завдання.

1. Вивчити правила ст. 255, 256.



2. Виконати вправу 544.

Диференційоване домашнє завдання: розібрати за будовою слова таксі, коні.