Методичні рекомендації до підготовки та проведення Першого уроку в 2010-2011 навчальному році. Упорядник Злобіна О. О. завідувач від - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
Методичні рекомендації до проведення Першого уроку в 2012-2013 навчальному... 4 835.61kb.
Методичні рекомендації до організації та проведення Першого уроку... 4 900.79kb.
Методичні рекомендації до організації та проведення Першого уроку... 4 980.2kb.
Методичі рекомендації до проведення першого уроку у 2012/2013 навчальному... 1 132.79kb.
Методичні рекомендації до проведення Першого уроку у 2009-2010 навчальному... 5 930.28kb.
Методичні рекомендації до проведення Уроку знань 2011 орієнтовні... 4 411.83kb.
Методичні рекомендації для проведення Першого уроку з проблеми формування... 15 2813.46kb.
Методичні рекомендації для проведення Першого уроку з проблеми формування... 15 2813.4kb.
Методичні рекомендації щодо проведення Дня Знань і першого уроку... 6 1240.34kb.
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 р. 1 66.44kb.
Розпорядження від 24 жовтня 2011 року №428 Про підготовку та проведення... 1 64.83kb.
Слово про альбатроса 7 2456.68kb.
Таращанський 1 219.63kb.

Методичні рекомендації до підготовки та проведення Першого уроку в 2010-2011 навчальному - сторінка №1/3

Управління освіти і науки


Чернігівської обласної державної адміністрації

Обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

імені К. Д. Ушинського


МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ДО ПІДГОТОВКИ ТА ПРОВЕДЕННЯ ПЕРШОГО УРОКУ

В 2010-2011 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ
Чернігів - 2010

Методичні рекомендації можуть бути використані заступниками директорів з виховної роботи, педагогами-організаторами, вихователями, класними керівниками загальноосвітніх навчальних закладів

Методичні рекомендації до підготовки та проведення Першого уроку в 2010-2011 навчальному році. Упорядник Злобіна О.О.завідувач відділу виховної роботи і здорового способу життя ЧОІППО імені К.Д. Ушинського

Рецензенти:

Чорний О.О. – завідувач кафедри менеджменту освіти ЧОІППО імені К.Д.Ушинського, кандидат філософських наук, доцент

Бурнос В.В. – завідувач відділу дошкільного виховання і початкового навчання ЧОІППО імені К.Д. Ушинського

Відповідальний за випуск: Гальонка О.А. – в.о. ректора ЧОІППО імені К.Д. Ушинського, кандидат педагогічних наук, доцент

Рекомендовано науково-методичною радою ЧОІППО імені К.Д. Ушинського (Протокол № 3 від 1.07. 2010 року)ВСТУП
Перше вересня – це День знань, свято, сповнене надій. Саме в цей день відчиняться двері величезного класу і тисячі школярів Чернігівщини сядуть за парти. Саме в цей день у всіх навчальних закладах області пролунає Перший дзвоник, гостинно скликаючи учнів на Перший урок.

Відповідно до змісту Програми виховання учнів 1-12 класів, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 17.12.2007 р. №1133, Перший урок рекомендуємо провести за напрямком морального виховання, пов’язати з ціннісним ставленням особистості до людей. Орієнтовно тема може звучати так: «Добро починається з тебе», «Вчимося жити добрими людьми» початкова школа (1-4 клас); «Світло Добра в моїй душі», «Щастя творити добро», «Твори добро! Бо ти – людина» основна та старша школа (5-11 клас).Головною метою уроку є виховання духовності, становлення моральних орієнтирів; формування емоційного комплексу особистості, зокрема розвиток таких рис, як доброта, співчуття, справедливість, совість, терпимість; навчання аналізувати, робити висновки.

Для учнів початкової школи (1-4 клас) пріоритетними є активні методи, що спрямовані на самостійний пошук істини та сприяють формуванню критичного мислення, ініціативи й творчості.

Оскільки в молодшому віці в дітей домінує образне мислення, Перший урок варто провести у формі гри-мандрівки, гри-бесіди, сюжетно-рольової гри тощо.

Розпочати розмову з дітьми можна з аналізу життєвої ситуації, під час якого учні дійдуть висновку, що одного розуму для морально вихованої людини недостатньо. Вона ще має бути людяною, доброю, совісною, чесною, справедливою, щирою, скромною, тобто володіти такими якостями, які вважаються духовними і породжуються серцем людини. І в основі всього лежить добро, споконвічна його боротьба з злом. «Зло сильне, але добро сильніше», - говорить народна мудрість. Із приводу цього доречно розповісти учням легенду про добро і зло.

Під час уроку можна пригадати змістовні вислови про доброту, проаналізувати прислів’я.

Для активізації навчальної діяльності учнів на уроці доцільно організувати поетичну сторінку.

Елементом уроку може бути вікторина, конкурс дитячого малюнку, гра «Ланцюжок добрих слів» (учні передають по колу м’яч і вимовляють добрі слова). Варто ознайомити дітей з правилами доброти, чесності та заповідями школяра.

Можна в ході уроку надати слово бібліотекарю, який цікаво представить книги, що експонуються на виставці, започаткувати проведення акції «Відкриваємо скриньки добрих справ».

Для створення урочистої атмосфери рекомендуємо використати музичний супровід уроку – пісні про добро, дружбу, а також фрагменти мультфільмів.
Підлітковий вік – складний, відповідальний період становлення особистості (за Л.І. Божович, це період другого народження особистості), в якому формується соціальна спрямованість і моральна свідомість: моральні погляди, судження, оцінки, уявлення про норми поведінки, започатковані в дорослих.

Враховуючи особливості учнів підліткового віку, варто зазначити, що під час проведення Першого уроку в основній школі (5-9 класи) форми роботи можуть бути різноманітними: вікторина, бесіда, анкета думок, зустріч, колективна творча справа (жива газета, презентація, колаж), інтелектуальна гра тощо. Збагатять урок інтелектуальні ігри, тренінги, інші інтерактивні форми роботи.

Урок варто розпочати з інформаційного філософсько-світоглядного матеріалу про те, що життя – це великій простір, велика таємниця, яка будується на певних цінностях. Учителю слід наголосити, що ми не можемо уявити життя без людської доброти, порядності, почуття гідності, працелюбності, протистояння злу.

Тут доцільно звернутися до учнів із запитанням: як же виникли духовні цінності? Хто є ініціатором їх створення?

Зміст уроку радимо пов’язати з твердженням, що доброта – це основа нашого життя. Вона є фундаментом, на якому зростають усі духовні цінності.

Під час першого уроку учням цікаво буде дізнатися, що у давнину на Русі слово «добрий» мало значення «міцний», «сильний». Не випадково одного із трьох билинних захисників землі Руської називали Добринею. Пізніше цим словом почали оцінювати людину за зовнішнім виглядом, красою. Далі прикметник «добрий» став означати «багатий»,а слово «добро» - «багатство», «домашній скарб». І лише згодом прикметник «добрий» набув значення «душевний», «лагідний».

У народі поняття добра пов’язувалося з такими важливими поняттями, як «людина», «рід», «діло», «розум», «доля», «душа», «серце» тощо. У стародавніх іменах Доброслав, Добромисл теж не випадково є перша частина. Називаючи так дітей, батьки вірили, що них буде добра, світла доля. У стародавніх колядках, побажаннях, примовках люди зичили одне одному саме добра, коли зустрічалися: «Добрий вечір», «Дай, Боже, час добрий». Коли були в гостях, прощаючись, теж зичили тільки добра: «На добро!».

У народних казках ті герої, що чинять саме добрі справи, завжди одержують винагороду, досягають бажаного і перемагають. Так високо оцінювали люди добро!

Про давність і важливість цих категорій свідчить те, що у сучасній літературній мові лише з коренем «добра» налічується понад 50 слів (доброчинний, доброчесний, добропорядний тощо).

Неодмінною умовою успіху Першого уроку в основній школі є забезпечення максимальної активності школярів. Учителю важливо залучити їх до участі в інсценівках, рольових іграх, обговореннях ситуацій, до виконання віршів та пісень тощо.

Для активізації навчальної діяльності учнів на уроці доцільно організувати роботу над прислів’ями та приказками про добро і зло, провести вправи «Сонце доброти», «П’ять добрих слів», «Подорож у власний внутрішній світ», скласти колективну казку «Жило на світі Добро». Для формування усвідомленого розуміння поняття «добро» запропонувати дітям гру «Незакінчені речення».

Під час уроку радимо звертатися до висловів народної мудрості, байок, легенд тощо на морально-етичну тематику.

На уроці в основній школі можна започаткувати проектну діяльність, оголосити проведення акцій, творчих конкурсів творів, віршів, театральних композицій, написання рефератів тощо.

У кінці уроку пропонуємо скласти кодекс людської гідності за книгою Василя Сухомлинського «Як виховати справжню людину».


Старший шкільний вік є сенситивним у формуванні світогляду, виробленні стратегії життя, визначенні життєвих планів, формуванні вміння творити власну долю, активно, відповідально й ефективно реалізувати громадянські права і обов’язки.

Разом із розвитком абстрактного й цілісного мислення в учнів старших класів відбувається перехід до вищих рівнів мовлення, виникає прагнення до його самовдосконалення, намагання зробити його більш виразним, точним.

Пізнавальна діяльність старших школярів характеризується такими вміннями і розвиненими здібностями, як володіння достатнім обсягом інформації, багатством словникового запасу, вміння робити висновки, досконало аналізувати ситуацію, оцінювати процес і результат, передбачати наслідки.

Старшокласники вже вільно користуються комп’ютером, Інтернетом, енциклопедичними словниками й зіставляють інформацію із різних джерел.

Тому рекомендуємо під час Першого уроку в старшій школі (10-11 клас) використати такі форми роботи як диспут, відверта розмова, круглий стіл, прес-конференція, усний журнал, тематичний діалог, захист проектів тощо.

Фрагментами уроку може бути моделювання виховних ситуацій морально-етичного спрямування, проведення поетичних сторінок, де учні ознайомляться з віршами поетів про добро.

На уроці в старшій школі можна започаткувати проведення благодійних акцій, створення волонтерських груп, загонів. Доцільно відмітити кращих волонтерів, що брали участь у Всеукраїнській благодійній акції «Серце до серця», «Милосердя» тощо.

Під час Першого уроку можливе використання уривків із відомих творів класиків і сучасних майстрів слова, які присвятили свої твори темі морально-етичного спрямування зокрема Ліни Костенко, Павла Загребельного, Юрія Мушкетика, Станіслава Реп’яха, Людмили Ульяницької, Леоніда Горлача, Василя Буденного, Володимира Сенцовского, Дмитра Іванова, Ганни Арсенич-Баран, Володимира Кашки, Олександра Забарного, Миколи Будлянського та інш.

Для створення урочистої атмосфери доцільно використати музичний супровід уроку: музичні твори, тематичні пісні, як у запису, так і у виконанні учнів або гостей.

Підвищити ефективність проведення Першого уроку можна відповідним використанням аудіо- та відеоматеріалів, оформленням класної кімнати. Це можуть бути фотографії, репродукції картин, квіти тощо.

У бібліотеках закладів освіти рекомендуємо організувати ілюстровані виставки художньої літератури на морально-етичну тематику.

Заключною частиною уроку має бути своєрідне узагальнення. Важливо підвести учнів до висновку, що доброта й чуйність, співпереживання й щиросердечність, уміння розділити чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину, розрадити в горі та біді - це крила, на яких тримається людство. Сьогодні дзвони серця б’ють на сполох, закликаючи нас до милосердя, доброти, злагоди. Бо тільки доброта і милосердя роблять нас справжніми людьми. Хай наше серце завжди відгукується на людську біль і відкривається для добра. Будьмо милосердними! Поспішаймо роботи добро!

Звертаємо увагу керівників шкіл та педагогів, що запропонований матеріал є лише канвою для творчої роботи щодо наповнення Першого уроку матеріалами, які б відображали самобутнє обличчя конкретного закладу. До змістовного наповнення першого уроку слід підійти диференційовано, враховуючи вікові особливості учнів.

Доцільно створити творчі групи учнів та педагогів і заздалегідь розпочати підготовку до Дня знань.

Неодмінною умовою успіху Першого уроку є забезпечення максимальної активності школярів.

Перший урок не треба обтяжувати надмірною кількістю матеріалів. Усе повинно слугувати його темі, не втомлюючи учнів. Оптимальний час проведення уроку – 45 хвилин.

Упевнені, що кожен педагогічний колектив знайде у своєму методичному арсеналі безліч прийомів, які допоможуть зробити День знань цікавим та пам’ятним для учнів.

ДОБРО ПОЧИНАЄТЬСЯ З ТЕБЕ...

(Перший урок для учнів початкової школи)

Мета: виховувати доброту, терпимість, милосердя, вміння прощати; розвивати моральні якості, самооцінку, мовлення.

Обладнання: відеокасета «Крихітка Єнот», записи пісень про доброту та дружбу, малюнки доброго серця, Феї Доброти, Квітки прощення, ситуативні малюнки.

Хід заняття

І. Організаційний момент

(Учні сидять по колу за партами. Замикає коло вчитель.)

Учитель. Діти, ми вчимо з вами закони математики, мови, природи, але набагато важливішими для нас с закони людяності, взаємин між людьми. Сьогодні ми спробуємо довідатися щось дуже важливе для всіх нас. Послухайте, яка історія трапилася давним-давно.
ІІ. Легенда про доброту

У старі часи жила молода дівчина. Вона була дуже самотня. І звернулася тоді дівчина до доброго чарівника із проханням про подругу, що супроводжувала б її все життя. Чарівник пообіцяв виконати прохання рано-вранці, залишивши дівчині ніч на те, щоб вона обміркува­ла, яку подругу хоче мати.

Раннім ранком дівчина прийшла в сад до чарівника. Він вивів до неї 5 прекрасних дівчат і попросив вибрати собі у вірні подруги тільки одну. Перша дівчина була дуже багато одягнена. Ім'я її — Багатство. Друга була дуже гарна. Ім'я її — Краса. Третя увесь час весело сміялася. Ім'я її — Радість. Четверта була Удачею. А от п'ята дівчина була дуже непримітною, без дорогого вбрання, без яскравої краси. Підійшовши до кожної з дівчат, наша героїня заглянула їм в очі і відразу зробила свій вибір.

• Як ви гадаєте, яку з подруг вибрала дівчина? Чому?(Відповіді дітей.)
III. Оголошення теми заняття

Учитель. Сьогодні Фея Доброти в нас у гостях. Вона дуже хоче, щоб кожен із вас вибрав своєю вічною подругою саме доброту. А це може відбутися тільки в тому випадку, якщо ви будете мати добре серце. Але одержати його можна тільки подолавши три щаблі доброти. Фея Доброти пропонує нам пройти по цих щаблях.
1. Щабель «Добрі знаки»

(Перегляд уривку з мультфільму «Крихітка Єнот»)

 • Який добрий знак було використано? А ви вмієте користуватися цим знаком?

Вправа-гра «Відбиття»

Учитель пропонує заглянути у чарівну гладь дзеркальця й виконати наступні завдання: насупитися, посміхнутися, стиснути кулак і погрозити. • Що ви відчували, коли вам посміхалися, коли супилися, коли грозили кулаками?

 • Які ще знаки-жести доброти ви знаєте? Поверніться до сусіда й спробуйте без слів виразити йому своє добре ставлення.

(Виконання дітьми пісні «Посмішка».)
2. Щабель «Добрі слова»

(Читання уривка з оповідань В. Сухомлинського)

Учитель. Недарма в народі кажуть:

 • Добре слово й кішці приємне.

 • Добре слово коштує карбованця.

 • Добре слово солодше від м'якого пирога.

•Добре слово вимовляється легко, а коштує дорого. А які добрі слова знаєте ви?

(Ланцюжок добрих слів. Учні передають по колу м'яч і вимовляють добрі слова.)
Гра-ситуація «А якщо...».

Ситуації надруковані на окремих карт­ках і даються учням у довільному порядку.

Завдання: знайти ознаки доброти в пропонованій ситуації (робота в парах).

Друг занедужав, одержав погану оцінку, поділився яблуком, прийшов у гості, зателефонував, запропонував грати в гру, просить поділитися печивом, запросив у гості, ви не можете виконати прохання друга, ви входите в клас, ви зустрілися після розлуки, друг штовхнув вас, на заміні ви хочете взяти участь у грі, сусід засмучений, сусід скривдив вас.


3. Щабель «Добрий учинок»

Учитель. Але людина, яка має добре серце, не може не робити й добрих учинків.

(Читання оповідань В. Сухомлинського. Висновок: хочеш зробити добро зроби.)

•А от у тій ситуації, у якій ви шукали добрі слова, який добрий учинок можна було б зробити?(Робота в парах і обговорення тих самих ситуацій, але вже з погляду вчинку.)

Узагальнення (записано на дошці): добрий учинок — це: • співчуття й допомога ближнім;

 • повага до всіх людей;

 • радість за інших;

 • прощення образ.


Учитель. Прощення образи — одне з найбільш складних якос­тей доброго серця і тому Фея Доброти хоче навчити вас прощати образи.

(Діти сідають, заплющують очі й уявляють, як у душі розц­вітає Квітка прощення, потім відкривають очі й малюють на папері цю квітку. У кінці вони можуть подарувати цю квітку своєму кривдникові.)
IV. Підсумкова робота

Учитель. Ми подолали з вами всі щаблі на шляху до доброго серця. Я сподіваюся, що ви відчули, як у ваших серцях щось змінилося. Тепер нехай наші добрі серця зіллються в одне добре серце всього людства. Напишіть свої добрі побажання й помістіть у велике добре серце. (Воно прикріплене до дошки як кишенька.)

А Фея Доброти, прощаючись, залишає для нас головний закон доброго серця: «Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе».(Учні читають вірш «Доброта».)

Добре слово скажеш одне —

І доброти посієш зерно.

Добру справу зробиш ти —

Теж посієш зерно доброти.

Зерна такі — пам'ятай! —

Завжди багатий дають урожай.

(Діти співають пісню про добро.)

Учитель. Дорогі діти! Я сподіваюся, що після нашої розмови ви станете уважніше ставитися до своїх рідних і близьких. Спасибі вам за вашу увагу й добре серце!

ГОЛОВНЕ ПРАВИЛО ЖИТТЯ

(Перший урок для учнів початкової школи)
Обладнання: музичний центр, плакат із малюнком літака, плакати з народними висловами, малюнки-портрети Буратіно та Мальвіни, картки із зображенням літака з написами, записи пісень про доброту, дружбу.
Учитель. З давніх-давен гарні стосунки між людьми, взаємопідтримка, милосердя були основними у житті. І про це говорить народна мудрість:


 • Добро довго пам'ятається.

 • Хто людям добра бажає, той і собі має.

 • Перший крок до добра - не роби зла.

 • Все добре пам'ятай, а зла уникай.

 • Добре серце, як сонечко в небі.

 • Життя дано людині на добрі справи.

Які ще ви знаєте народні вислови про добро і зло?
Учитель. Людина прийшла в цей світ, щоб робити добро і добру пам'ять залишити по собі. Якими ж позитивними моральними якостями повинна володіти людина, щоб бути доброчинною?

(Відповіді учнів).


1.

Доброта.6. Совість.

2.

Благородство.

7. Чуйність.

3.

Великодушність.

8. Чесність.

4.

Делікатність.

9.Порядність

5.

Співчуття.

10.Тактовність

Учитель. Як ви розумієте вислів «Золоте правило»?

1. «Золоте правило» - це правило взаємності. Щоб перевірити себе, чи правильний мій учинок, я повинен себе поставити на місце того, хто буде відчувати мою дію, вчинок, а його поставити на своє місце.

Чи робите ви так? Наведіть приклади.

2. «Золоте правило» спонукає кожного «пізнати себе із середини».

Доведіть це. Наведіть приклади.

3. «Золоте правило» утверджує цінність людської особистості. Здійснюючи певний вчинок, порівнюй себе з іншою людиною. Підтекст правила глибокий: коли справді любиш ближнього і хочеш знати, що насправді є для нього добром, - заглибся в себе і замислись, чого ти в такій ситуації чекав би від інших. І це чини!Висновок. «Золоте правило» - це своєрідний поріг моральної зрілості. Воно зобов'язує застосовувати до власних вчинків ту саму мірку, якою міряємо діяння інших людей. Воно стверджує, що всі мають право на щастя. Користуймося «золотим правилом» у повсякденному житті.

Вирішення ситуацій
Ситуація 1

Учитель. Пригадайте або придумайте власну кінцівку народної байки, яка ґрунтувалася б на народній мудрості.


наступна сторінка >>