Методичні рекомендації до проведення Першого уроку в 2012-2013 навчальному році Упорядник: Злобіна О. О. завідувач відділу виховної - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
Методичні рекомендації до підготовки та проведення Першого уроку... 3 800.19kb.
Методичні рекомендації до організації та проведення Першого уроку... 4 900.79kb.
Методичні рекомендації до організації та проведення Першого уроку... 4 980.2kb.
Методичі рекомендації до проведення першого уроку у 2012/2013 навчальному... 1 132.79kb.
Методичні рекомендації до проведення Уроку знань 2011 орієнтовні... 4 411.83kb.
Методичні рекомендації до проведення Першого уроку у 2009-2010 навчальному... 5 930.28kb.
Методичні рекомендації щодо проведення Дня Знань і першого уроку... 6 1240.34kb.
Методичні рекомендації для проведення Першого уроку з проблеми формування... 15 2813.4kb.
Методичні рекомендації для проведення Першого уроку з проблеми формування... 15 2813.46kb.
Методичні рекомендації до проведення Першого уроку у старшій школі... 1 186.26kb.
Для практичного використання методичні рекомендації з питань організації... 1 194.42kb.
Федерація спортивного танцю східної європи асоціація спортивного... 1 151.23kb.
Таращанський 1 219.63kb.

Методичні рекомендації до проведення Першого уроку в 2012-2013 навчальному році Упорядник - сторінка №1/4

Управління освіти і науки


Чернігівської обласної державної адміністрації

Обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського


Урок Здоров’я


Методичні рекомендації до проведення

Першого уроку в 2012-2013 навчальному році

Чернігів - 2012

Методичні рекомендації можуть бути використані заступниками директорів із виховної роботи, педагогами-організаторами, вихователями, класними керівниками загальноосвітніх навчальних закладів, методистами та керівниками гуртків позашкільних навчальних закладів.


Урок Здоров’я. Методичні рекомендації до проведення Першого уроку в 2012-2013 навчальному році

Упорядник: Злобіна О.О. – завідувач відділу виховної роботи і здорового способу життя ЧОІППО імені К.Д. УшинськогоРецензенти:
Євтушенко Н.М. – старший викладач кафедри української мови і літератури ЧОІППО імені К.Д. Ушинського;

Єрмак Н.В. – завідувач відділу управління та керівник кадрів освіти ЧОІППО імені К.Д. Ушинського

Відповідальний за випуск: Гальонка О.А. – проректор ЧОІППО імені К.Д. Ушинського, кандидат педагогічних наук, доцент

Рекомендовано вченою радою Чернігівського ОІППО імені К.Д. Ушинського

(Протокол № _4_ від _26_червня 2012 року)

ВСТУП
Перше вересня – це надзвичайно хвилюючий день, що об’єднує не лише учнів, батьків, освітян, це свято кожної людини. Слово «школа» є в усіх слов’янських мовах. Воно близьке й зрозуміле всім, а праця вчителя – одна з найблагородніших у світі. І кожен із нас – від президента до робітника – трепетно зберігає у власному серці світлі спогади про шкільні роки, як про один із найкращих періодів у своєму житті.

І знову вперше сядуть за шкільні парти навчальних закладів першокласники. Свято першого дзвоника – урочиста подія, що запам’ятається малюкам на все життя. Вони ввійдуть до єдиної шкільної родини, перед ними відкриються тисячі доріг до Країни знань і пошуку вічних істин Добра і Краси.

Перше вересня – це свято особливо близьке й радісне і по-дорослому статечним сьогодні випускникам, адже це їх останній шкільний дзвоник у житті.

У процесі підготовки та організації Дня знань перед педагогічними колективами навчальних закладів поставлено відповідальне завдання – створити святкову, емоційно піднесену атмосферу, яка викликала б у присутніх відчуття, що школа – це велика й дружна родина.

Традиційно День знань починається зі Свята першого дзвоника. Важливо, щоб ця подія була урочистою, з яскравими та цікавими моментами, запам’яталась учням надовго і сприяла б згуртуванню шкільного колективу.

Завдання організаторів свята – створити атмосферу, яка викликала б відчуття причетності кожного українця до сьогодення нашої держави, пробудила б почуття не лише гордості, а й відповідальності називати себе громадянином незалежної України.

Під час проведення Свята першого дзвоника особливу увагу слід приділити державній символіці, що несе велике змістовне навантаження, нагадує про причетність до історичного минулого нашого народу, його героїчної спадщини, пробуджує найкращі патріотичні почуття.

Створити святковий настрій можна відповідним оформленням місця проведення: квітковими гірляндами, у яких переважають жовті й блакитні кольори, плакатами, що розкривають зміст громадянської освіти, банерами, на яких розміщено фотоматеріали з історії школи, спеціальними випусками стіннівок, повітряними кульками тощо.

Необхідно потурбуватися про запрошення шановних гостей. Було б добре запросити державних і громадських діячів, ветеранів війни й праці, керівників господарств і підприємств, науковців, митців, спортсменів, батьків, які мають цікавий життєвий досвід, наполегливою працею примножуючи здобутки нашої країни. З гостями варто провести попередню розмову, щоб виступи їх були зрозумілими й лаконічними.

Для створення урочистості доцільно використати музичний супровід (пісні про школу, учителя, Україну, рідний край), відеоматеріали.

Елементами святкової лінійки можуть бути: покладання квітів до обелісків Слави кращими учнями шкіл, вручення символічного Ключа у країну Знань, урочистий вихід першокласників разом із батьками тощо.

Збагатять свято виступи казкових персонажів: Вереснянки, королеви Знань, Букваря, виконання тематичних танців і пісень творчими колективами школи та окремими виконавцями.

Педагогічним колективам варто якомога повніше використати творчий потенціал учнів.

Перше вересня. Саме в цей день у всіх навчальних закладах області вкотре пролунає Перший дзвоник, гостинно скликаючи всіх учнів на Перший урок.2012 рік, як відомо, проголошений Президентом України Роком спорту та здорового способу життя. Лейтмотивом цього стали дві знаменні події – з 8 червня по 1 липня відбувся футбольний чемпіонат ЄВРО-2012, а з 27 липня по 12 серпня – ХХХ Літні Олімпійські ігри.

Тому орієнтовна тема Першого урок у 2012/2013 н.р. в навчальних закладах області буде присвячена питанню зміцнення здоров'я та формуванню здорового способу життя.
Урок Здоров’я доцільно провести під гаслом «Здоровим бути модно!», оскільки саме здоров’я є тим чарівним ключем, який відчиняє двері можливостям чогось прагнути і досягати, омріювати і здійснювати, реалізувати і розвивати себе, встановлювати орієнтири майбутнього.
Мета уроку: орієнтація дітей та учнівської молоді на пріоритетність вічних загальнолюдських цінностей життя і здоров'я, мотивацію ведення здорового способу життя як необхідної умови саморозвитку, самовдосконалення та самозбереження у сучасному світі, запоруки успішної самореалізації кожної дитини у повсякденному та майбутньому дорослому житті.

Урок Здоров'я повинен стати уроком громадянської зрілості, уроком свідомого вибору свого життєвого шляху. Учитель повинен зазначити, що власне здоров'я кожної людини знаходиться у її руках, а здоров'я нації залежить від здоров'я кожного.


Завдання цього уроку:

 • акцентувати увагу на змісті понять: категорія здоров'я, здоровий спосіб життя, моніторинг здоров'я, культура здоров'я;

 • пов'язати стан здоров'я людини з різними сферами її життєдіяльності (здоров'я і навчання, здоров'я і праця, здоров'я і сім'я, здоров’я і спорт) та з довготривалістю життя;

 • схарактеризувати стан здоров'я населення України, звернути особливу увагу на здоров'я дітей та підлітків і довести до відома учнів, як ця проблема вирішується у нашому суспільстві, державі;

 • допомогти усвідомити, що кожна людина повинна дбайливо ставитися до власного здоров'я як головної умови реалізації свого творчого, соціального, інтелектуального, природного та фізичного
  потенціалу;

 • особливу увагу зосередити на громадянську відповідальність за власне здоров'я.

Що таке здоров'я? Це багатопланове поняття під яким розуміється не лише відсутність хвороб, а й комфортне психологічне самопочуття, хороші соціальні взаємини, високий рівень благополуччя,.

Проблема людини та її здоров'я глобальна й одвічна. Для вирішення її у 1948 році була створена Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), мета якої – забезпечувати умови для здорового способу життя, пропагувати наукові досягнення в галузі медицини, розширювати передові методи лікування хворих.

Конституція України визнає життя і здоров'я людини одними з найвищих соціальних цінностей. Держава, яка, згідно з Основним Законом, несе відповідальність перед людиною за свою діяльність, зобов'язана забезпечити якнайповнішу реалізацію цих цінностей і при цьому вирішити завдання виховання здорового покоління, від чого значною мірою залежить стан продуктивних сил країни, її економічний, оборонний, інтелектуальний, духовний потенціал, ресурс розвитку суспільства.

Ще 1991 року в Україні набула чинності Конвенція ООН про права дитини. Виконання умов Конвенції, положень Всесвітньої декларації про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей вимагало цілеспрямованих дій Української держави, всього суспільства щодо створення сприятливих умов для розвитку дітей. Адже стан фізичного, психічного, соціального і духовного здоров'я підростаючого покоління є інтегральним показником суспільного розвитку, могутнім чинником упливу на економічний, культурний, обороноздатний потенціал країни.

Сьогодні проблема загрози здоров'ю розглядається світовою спільнотою як одна із загроз планетарного масштабу – антропологічна катастрофа.

Однією з причин антропологічної катастрофи, яка в Україні набула рис демографічної кризи, є низький рівень мотивації здорового способу життя та культури здоров'я у значної частини населення України. Ось чому куріння, зловживання алкоголем, гіподинамія, неправильне харчування, вживання наркотиків, надмірне психоемоційне навантаження, бездумний ризик і безладні статеві стосунки набули поширення в нашому житті. Викликає тривогу погіршення здоров'я школярів, особливо, старшокласників, що підтверджується даними державної та галузевої статистики, соціологічними дослідженнями.

Для того, щоб Урок Здоров’я не тільки залишився в пам'яті дітей, а й дав новий поштовх у ставленні до себе і довкілля, необхідно обов'язково включити рольові ігри, обговорення ситуацій, захист рефератів, тести, тренінги, вправи, які виховують у дітей та підлітків орієнтацію на здоровий спосіб життя. Наголосити, що заняття спортом, трудова активність, відмова від шкідливих звичок – це фактори, що зміцнюють здоров'я.

Із врахуванням вікових та індивідуальних особливостей учнів, рівня їх розвитку, зацікавленості, а також можливостей школи, позашкільних навчальних закладів форми роботи, методи та методичні прийоми проведення Уроку Здоров'я можуть бути різноманітними: • традиційний урок з елементами рухової активності;

 • нетрадиційні форми проведення уроку (урок-бесіда, урок-казка, урок-диспут, урок-гра, урок-мандрівка, урок-конкурс, урок-спілкування, урок-реклама, урок-свято, урок-зустріч, урок-турнір, урок-вікторина, урок-конференція, урок-круглий стіл, урок-тренінг);

 • комбінований урок, у якому використовуються елементи різних
  форм його проведення уроку з урахуванням вікових особливостей
  дітей, досвіду та майстерності педагога;

 • виступи агітбригад (екологічної, валеологічної спрямованості), театралізовані вистави тощо.

На уроці можуть бути широко використані технічні засоби навчання. Зміст уроку повинен бути зрозумілим, послідовним, науково обгрунтованим.

Для розуміння сутності здоров'я урок можна розпочати з розповіді вчителя про здоров'я взагалі і здоров'я окремої людини, розкрити значення здоров'я для держави, суспільства; важливо учням навести декілька філософських та медичних визначень здоров'я, діти мають усвідомити, що здоров'я це і показник цивілізованості держави, і відображення її соціального стану, і характеристика розвитку та подальшого існування людства, і умова реалізації здібностей людей в цілому і зокрема кожного учня.

Здоров’я дітей – головна турбота суспільства, бо саме вони визначають майбутнє благополуччя країни, подальший економічний і духовний розвиток, рівень життя, культури, науки.

У психолого-педагогічній літературі зустрічаються різні тлумачення сутності поняття «здоров’я», які радимо опрацювати у ході підготовки до Першого уроку. Пропонуємо декілька означень:

Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад (ВООЗ);

Здоров’я – нормальний психологічний стан і здатність людини оптимально задовольняти систему матеріальних і духовних потреб (В.П. Петленко);

Здоров’я – це перша і найважливіша потреба людини, що визначає його здатність до праці, гармонійний розвиток особи (М.С. Бєдний);

Здоров’я – це достатня функціональна активність системи саногенетичних механізмів організму, що забезпечують його оптимальну життєдіяльність у конкретних умовах довкілля, яке нас оточує (С.М. Павленко);

Здоров’я – це нормальний розвиток тіла, інтелекту, психіки індивідуума, що проявляється в адекватній емоційній і моральній поведінці (Ю.Г. Антомонов);

Здоров’я – це сума резервних потужностей основних функціональних систем організму (М. Амосов);

Здоров’я – це результат взаємодії соціально-економічних, медико-біологічних і демографічних чинників (М.С. Бєдний);

Здоров’я – це взаємини людини з довкіллям (Р. Дюбо);

Здоров’я означає свободу діяльності людини. Хвороба – обмеження свободи (О.М. Ізуткін);

Здоров’я – оптимальна стійкість до дії патогенних агентів, фізична, психічна і соціальна адаптивність до змінюваних умов життєдіяльності (Г.Л. Апанасенко).

Як видно з наведених прикладів, здоров’я оцінюють за найрізноманітнішими ознаками. З позицій викладеного розуміння феномена здоров’я людини походить визначення поняття «здоровий спосіб життя»: це все те в людській діяльності, що стосується збереження, зміцнення здоров’я та оздоровлення умов життя. Складові здорового способу життя містять різноманітні елементи, що стосуються всіх сфер здоров’я – фізичної, психічної, соціальної і духовної.

Слід повідомити учням, що здоров'я кожної людини залежить від багатьох факторів(спадковість, довкілля, комплекс медичних заходів), але перш за все, здоров'я обумовлюється поведінкою самої людини, її способом життя.

Витоки уявлень про здоров'я приховані у глибині віків, і тому учням можна розповісти про історію розвитку вчення про здоров'я, згадавши В.О.Сухомлинського як основоположника шкільної науки та практики про здоров'я, зупинитися на особливостях здоров'я українського народу, його етнічних чинниках та традиціях щодо культури здоров'я.

У ході уроку необхідно розглянути державні заходи, спрямовані на поліпшення стану здоров'я населення і, зокрема, дітей та підлітків України.

Специфіка проведення Уроку здоров'я в кожному навчальному закладі, кожному класі своя, однак деякі загальні рекомендації варто використати та врахувати під час його організації і проведення, а саме:

- провести урок можна в класній кімнаті, кабінеті валеології, безпеки життєдіяльності, кімнаті психологічного розвантаження, в актовій чи спортивній залі, в народознавчій світлиці, на подвір'ї, на природі;

- слід переглянути стан оформлення освітньо-виховного закладу, окремо класів, куточків державної та національної символіки, поновити наочність закладу малюнками, рекламами-плакатами, тематичними експозиціями;


 • звернути увагу на додаткове оформлення закладу (квіти, колоски пшениці, жита, прапорці, кольорові кульки тощо);

 • у бібліотеці підготувати книжкову виставку, присвячену проблемі здоров'я людей та формуванню здорового способу життя;

 • змістовно провести урок допоможуть запрошені гості: лікарі, батьки, спортсмени, шанувальники здорового способу життя;

 • у підготовці та проведенні уроку можна використовувати матеріали окремих тем, передбачених програмою, з таких дисциплін, як з валеологія, безпека життєдіяльності, фізична культура, інших предметів. Корисним буде використання досвіду навчальних закладів області, України, які входять до обласної та Національної мережі шкіл сприяння здоров'ю, а також урахування в цьому питанні досягнень свого навчального закладу.

Під час проведення уроку вчителеві необхідно зазначити, що з давніх-давен у народних піснях, казках, легендах, прислів'ях, приказках український народ оспівував, возвеличував фізично дужу, сильну, здорову людину. Про те, що людина завжди приділяла увагу здоров'ю, свідчить наявність образних порівнянь в українській мові: «здоровий, як вода», «здоровий, як дуб», «здоровий, як лось», а батьки з давніх-давен власним прикладом та, використовуючи народну мудрість, учили дітей співчувати, допомагати хворим, старим, немічним.

Далі можна зробити наголос на тому, що здорові люди - роботящі, а ліниві часто хворіють, менше живуть, бо праця - то здоров'я.

Доцільно наголосити, що наш народ славен традиціями народної медицини. Здавна люди використовували цілющі трави і мед для лікування, профілактики захворювань та збереження здоров'я.

Для учнів початкової школи (1-4 класи) Урок Здоров’я варто провести у формі гри-мандрівки, подорожі за здоров'ям до лісу, в поле, до моря, до українських традицій формування культури здорового способу життя, використовуючи матеріали українського фольклору (народні пісні, казки, вірші, прислів'я, загадки, приказки про здоров'я), гри-бесіди, сюжетно-рольові ігри, екскурсії-ігри «В Країні Здоров’я!», свята «Здоровому – все здорово!» тощо, оскільки пріоритетними є активні методи, спрямовані на самостійний пошук істини та сприяють формуванню ініціативи й творчості, адже у малюків домінує образне мислення.

Елементами уроку можуть бути вікторина, виступ лекторської групи учнів основної школи «Малюкам про здоров’я».

Для активізації навчальної діяльності учнів початкової школи на Уроці здоров’я доцільно організувати тематичну поетичну сторінку. Під час уроку бажано пригадати змістовні вислови про здоровий спосіб життя, проаналізувати значення прислів’їв та приказок.

Наочність на уроці в початкових класах школи є обов'язковою. Це можуть бути малюнки («Здоров'я очима дитини», «За здоров'ям на природу», «Діти, рух, здоров'я», «Більше рухайтеся», «Радій життю», «Твої рідні», «Люби своїх рідних»), українські загадки, прислів'я і приказки про здоров'я («Найбільше багатство – здоров'я», «Нема щастя без здоров'я», «Веселий сміх – здоров'я», «Здоров'я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо»).

У ході уроку варто надати слово бібліотекареві, який зможе цікаво презентувати книги, що експонуються на виставці.

Для створення урочистої атмосфери рекомендуємо використати музичний супровід уроку – пісні про здоров’я та здоровий спосіб життя, а також фрагменти мультфільмів.

Вибираючи форми проведення Уроку Здоров'я в основній школі (5-9 класи), учителеві доцільно враховувати як вікові та індивідуальні особливості, так і попередньо набуті знання та рівень готовності класу сприймати інформацію про здоров'я та здоровий спосіб життя. Це можуть бути уроки-бесіди чи уроки-роздуму, комбіновані уроки про здоров'я, про особливості здоров'я українського народу, про оздоровчі системи, про складові здорового способу життя (оптимальна рухова активність, правильний добовий режим дня, збалансоване харчування, відсутність шкідливих звичок тощо).

Бажано розпочати урок із вступного слова вчителя, а потім перейти до діалогу, надати можливість кожному учневі висловити думку про те, чим є здоров'я для кожної людини та для нього особисто, від яких факторів залежить здоров'я, як його зберігати та зміцнювати.

Головне завдання цього уроку – допомогти дітям зрозуміти «Хто я?», «Що значить моє здоров'я», знайти своє місце в безмежному світі та зорієнтувати на життя здорової людини без хвороб та шкідливих звичок.

Ураховуючи особливості учнів підліткового віку, варто зазначити, що під час проведення Уроку здоров’я в основній школі форми роботи можуть бути різноманітними: вікторина, бесіда, анкета відкритих думок, зустріч, колективна творча справа (жива газета, презентація, колаж). Збагатять урок інтелектуальні ігри, тренінги «Зроби свій вибір на користь здоров’я», інші інтерактивні форми роботи.

Розглядаючи здоров’язбережувальну діяльність класного керівника, вихователя, пропонуємо звернути увагу на впровадження тренінгових вправ.

Тренінг є ретельно спланованим процесом формування та поглиблення знань, відпрацювання умінь і навичок, зміни чи оновлення певних ставлень, поглядів і переконань. Тренінгові заняття як форма групової роботи, яка забезпечує активну участь і творчу взаємодію учнів, є ефективними та подобаються учням.

Під час уроку радимо звертатися до висловів народної мудрості, байок, легенд на тему здорового способу життя тощо.

Неодмінною умовою успіху Уроку здоров’я в основній школі є забезпечення максимальної активності школярів. Учителеві важливо залучити їх до участі в інсценівках, рольових іграх, обговореннях ситуацій, до виконання віршів, пісень тощо.

На уроці в основній школі можна започаткувати проектну діяльність, оголосити проведення акцій, конкурсів, написання рефератів тощо.


Урок Здоров'я у старшій школі (9-11 класи) має стати своєрідним уроком громадянської зрілості, із врахуванням рівня інформованості та зацікавленості учнів проблемою здоров'я та системою ведення здорового способу життя.

Основне завдання уроку – дати можливість і право учням самостійно розв'язувати питання здоров'я, приймати розумні рішення, враховуючи свої можливості, а також той факт, що формування особистості необхідно спрямувати в інтересах самої особистості і за її бажанням. Саме таким стануть уроки-тренінги, дискусії, конференції, круглі столи, під час яких можна розробити моделі розв'язання різних проблемних ситуацій на основі їх аналізу, активного обговорення та захисту власної позиції. При проведенні Уроку здоров’я доцільно використати такі форми роботи, як диспут, відверта розмова, усний журнал, тематичний діалог, захист проектів тощо.

Розпочати урок можна цікавою бесідою про здоров'я, приділивши увагу умовам і складовим соціальної сфери життя і здоров'я людей (взаємозв'язок політики, держави, права і здоров'я, чинники ризику для здоров'я, взаємини у сім'ї та колективах; вияви девіантної поведінки: алкоголізм, наркоманія, токсикоманія).

У ході уроку надавати можливість старшокласникам розв'язувати проблеми реальної поведінки, залучаючи до розмови своїх товаришів, що мають схожі проблеми, чи досвід їх вирішення.

Запропонувати учням довести у дискусії зі своїми товаришами залежність здоров'я від способу життя. Обгрунтувати прикладами із власного досвіду батьків, друзів, з літератури чи кінофільмів.

Учні мають усвідомити, що їх майбутнє залежить від того вибору, який вони зроблять уже сьогодні (пити – не пити, курити – не курити, займатися фізичною культурою – не займатися, вчитися – не вчитися, з ким дружити, а з ким ні, вживати наркотики – не вживати тощо).

Лише духовно і фізично сильна та здорова особистість може розраховувати на входження в сучасний напружений ритм життя, здобуття відповідних знань, правильно обрану професію, пристосування до мінливих соціальних, екологічних, внутрішніх факторів, досягнення успіху в обраній спеціальності. Саме така людина здатна допомогти собі та іншим стати корисними для суспільства в цілому.

При підготовці до Уроку здоров’я у старшій школі рекомендуємо залучити учнів старшокласників до участі у створенні творчих проектів «Бути здоровим – бути успішним!», підготовці публіцистичних та театралізованих вистав, у яких наскрізною була б тема ведення здорового способу життя.

Підвищити ефективність проведення Уроку здоров’я можна відповідним переглядом фільмів, слайдів-подорожей, мультимедійних програм з теми «Азбука безпеки».

Рекомендуємо організувати спецвипуски газет, радіогазет, шкільного телебачення, присвячених культурі здоров’я, здоровому способу життя, виступи шкільних команд – учасників районних, міських, обласного етапів щорічного Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я» серед учнів, вихованців загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.

У бібліотеках, виставкових залах навчальних закладів доцільно оформити тематичні, ілюстровані виставки-огляди літератури, образотворчого мистецтва, художньої фотографії з популяризації здорового способу життя «Здорова планета – здоровий ти!»

До проведення Уроку Здоров’я варто залучити педагогів-тренерів програм «Рівний-рівному», «Діалог», «Школа проти СНІДу», учителів фізичної культури тощо.

Складовою процесу повноцінного розвитку людини та її виховання, дієвим засобом утвердження здорового способу життя є фізична активність. Тому перший урок може бути організований і проведений як спортивне свято, змагання, спартакіада, турнір, фестиваль «Краси і здоров’я», олімпійський урок.

Під час такого уроку варто розкрити значимість спорту, фізичного виховання, активного відпочинку щодо зміцнення здоров’я. Також можна привернути учнів до того, що цивілізація і технічний прогрес звільнили людство від тяжкої, монотонної та примітивної фізичної праці, водночас ускладнили йому життя, породивши гіподинамію – руховий голод, який призводить до багатьох захворювань. Досвід розвинених країн указує на значення занять фізичною культурою і спортом, оскільки це найбільш ефективний засіб профілактики різних захворювань і зміцнення генофонду та розв’язання інших соціальних проблем суспільства.

Учням цікаво буде дізнатися, яке місце займали фізичні вправи в житті видатних людей. Батько медицини Гіппократ, філософи Платон і Сократ, поети Софокл і Еврипід мали різні спортивні нагороди. Відважний підкорювач Північного полюсу Ф. Нансен здобув звання чемпіона Норвегії з бігу на ковзанах і лижах. Поет лорд Байрон був відмінним боксером, а одного разу переплив протоку Дарданелли. Лауреат Нобелівської премії в галузі біохімії Е. Чейн був олімпійським чемпіоном з вітрильного спорту. Біг став невід’ємною частиною життя видатного українського хірурга, академіка Миколи Амосова.

На Перший урок можна запросити відомих в області (районі, місті) спортсменів, їх тренерів, регіональних представників центрів фізичного здоров’я населення «СПОРТ ДЛЯ ВСІХ» представників інших спортивних установ. Варто ознайомити учнів із спортивними традиціями регіону. Також доцільно зосередити увагу учнів на історії олімпійського руху, ознайомити з досягненнями спортсменів-олімпійців Чернігівщини.Чернігівщина має славні традиції з розвитку олімпійського руху. Невмирущу славу на олімпійських аренах здобули спортсмени Чернігівщини. Імена Олександра Батюка, Олександра Волкова, Геннадія Авраменка, Валентини Цербе-Несіної, Наталії Скакун, Олени Костевич, Наталії Давидової, Ольги Коробки та Сергія Вакуленка назавжди вписані в олімпійську історію нашого славного поліського краю.

 • Олександр Батюк – Заслужений майстер спорту СРСР, чемпіон Світу, срібний призер ХІV зимових Олімпійських ігор (Сараєво, Югославія, 1984 рік) із лижних перегонів;

 • Олександр Волков – Заслужений майстер спорту СРСР, золотий призер ХХІV літніх Олімпійських ігор (Сеул, Південна Корея, 1988 рік) з баскетболу;

 • Геннадій Авраменко – Заслужений майстер спорту України, багаторазовий чемпіон Світу та Європи, рекордсмен Світу, бронзовий призер ХХІV літніх Олімпійських ігор (Сеул, Південна Корея, 1988 рік) з кульової стрільби;

 • Валентина Цербе-Несіна – Заслужений майстер спорту України, чемпіонка Світу та Європи, бронзова призерка ХVІІ зимових Олімпійських ігор (Ліллехамер, Норвегія, 1994 рік) з біатлону;

 • Наталія Скакун – Заслужений майстер спорту України, рекордсменка Світу, золота призерка ХХVІІІ літніх Олімпійських ігор (Афіни, Греція, 2004 рік) з важкої атлетики ;

 • Олена Костевич – Заслужений майстер спорту України, чемпіонка світу та Європи, золота призерка ХХVІІІ літніх Олімпійських ігор (Афіни, Греція, 2004 рік) та бронзова призерка ХХХ літніх Олімпійських ігор (Лондон, Англія, 2012 рік) з кульової стрільби;

 • Наталія Давидова – Заслужений майстер спорту України, чемпіонка Світу та Європи, бронзова призерка ХХІХ літніх Олімпійських ігор (Пекін, Китай, 2008 рік) з важкої атлетики;

 • Ольга Коробко – Заслужений майстер спорту України, чемпіонка Європи, срібна призерка ХХІХ літніх Олімпійських ігор (Пекін, Китай, 2008 рік) з важкої атлетики;

 • Сергій Вакуленко – Заслужений майстер спорту України, золотий призер ХІІІ літніх Паралімпійських ігор (Пекін, Китай, 2008 рік) з футболу;

У період з 27 липня по 12 серпня 2012 року в Лондоні проводились Ігри ХХХ Олімпіади, у яких брали участь чотири представники Чернігівщини: Олена Костевич у стрільбі, Наталія Смаль у дзюдо, Ольга Скрипак у легкій атлетиці та Олександр Дідух у настільному тенісі. 

Урок Здоров'я зорієнтує не лише дітей, але і педагогів на більш зважену та активну позицію щодо проблем здоров'я (і власного також), допоможе розширити уявлення про способи відтворення та збереження своїх фізичних, інтелектуальних, психоемоційних, творчих ресурсів, спонукатиме турбуватися про здоров'я своїх вихованців, користуючись золотим правилом: «Даючи знання – не забирай здоров'я».

Звертаємо увагу заступників директорів шкіл з виховної роботи, педагогів-організаторів, класних керівників, вихователів на те, що запропонований матеріал є лише канвою для творчої роботи щодо змістового наповнення Уроку здоров’я. Упевнені, що кожен педагог знайде у своєму методичному арсеналі чимало прийомів, які допоможуть зробити Урок здоров’я цікавим та корисним для учнів.

ОРІЄНТОВНІ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ПЕРШОГО УРОКУ В 2012 - 2013 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ
ЦІКАВИМИ СТЕЖИНАМИ «КРАЇНИ МІЦНОГО ЗДОРОВ’Я»

(Урок-подорож для учнів початкової школи)
Мета та завдання: розвивати уявлення про здоровий спосіб життя, його складові; виховувати інтерес до фізичної культури, до сучасної науки про здоров’я.

Обладнання: назви стежин у вигляді промінців, конверти із завданнями, стікери, олівці, репродукції картин.

Хід уроку

І. Організаційний момент.


 1. Привітання вчителя.

Поглянь, дитино, все довкола

Так щиро посміхається тобі:

І сонце, й небо, ліс і поле –

Ти теж у відповідь їм посміхнись.Ти привітайся з днем чудовим,

Пташками, травами, струмочком голубим,

І знай: усе це є природа,

Її люби, примножуй, бережи!
2. Інтерактивна вправа «Привітайся з сусідом; із сонечком; із вітром…».

наступна сторінка >>