Молоді та спорту заводського району запорізька гімназія №46 запорізької міської ради запорізької області - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
Рішення № Про передачу саджанців з балансу виконавчого комітету Мелітопольської... 1 291.55kb.
Пояснювальна записка до проекту рішення Запорізької міської ради... 1 22.01kb.
Запорізька загальноосвітня школа I-III ступенів №75 Запорізької міської... 1 30.74kb.
Рішення Запорізької міської ради Про перейменування Запорізького... 1 10.53kb.
Інвестиційний паспорт чернігівського району Запорізької області Загальна... 3 492.7kb.
Розклад занять комунального закладу клубу науково-технічної творчості... 1 111.76kb.
Інвестиційний паспорт куйбишевського району Запорізької області Географічне... 2 379.23kb.
Розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради... 1 40.55kb.
Склад державної атестаційної комісії в Запорізькій гімназії №107... 1 31.04kb.
Про проведення XXХVІІ всеукраїнського огляду-конкурсу «юір-2013»... 1 85.03kb.
Загальна характеристика району Географічне положення 2 512.94kb.
Звітна Доповідь ректора нтуу "кпі" М. З. Згуровського на конференції... 1 194.05kb.
Таращанський 1 219.63kb.

Молоді та спорту заводського району запорізька гімназія №46 запорізької міської ради - сторінка №1/1


ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ВІДДІЛ ОСВІТИ

МОЛОДІ ТА СПОРТУ ЗАВОДСЬКОГО РАЙОНУ

ЗАПОРІЗЬКА ГІМНАЗІЯ № 46

ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВІДКРИТИЙ БІНАРНИЙ УРОК

( УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА – СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА)

ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ

У ТВОРЧОСТІ КЛАСИКІВ

УКРАЇНСЬКОЇ ТА РОСІЙСЬКОЇ ЛІТЕРАТУР ХIХ ст.

Провели:


Михайленко Ірина Володимирівна - учитель української літератури, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист.

Пахомова Світлана Миколаївна - учитель світової літератури, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист.

Мета: познайомити учнів із поняттям гендерна рівність, дослідити особливості розкриття тематики жіночої долі у творчості українських і російських класиків за часів кріпаччини, розвивати культуру зв̕язного мовлення, вміння робити ґрунтовні і виважені висновки; виховувати шанобливе ставлення до жінки в усіх її іпостасях (жінка-мати, жінка--кохана), риси чуйності, доброти, людяності.

Тип уроку: бінарний, комбінований.

Засоби навчання: мультимедійні презентації «Гендерна рівність», «Доля жінки у творчості Т.Г Шевченка», «Женщины – музы в жизни поэтов»; мультимедійна дошка (таблиці з назвами творів, фотогалерея); музичний супровід для мелодекламування (аудіозаписи творів Вівальді, Бетховена, Шуберта, Равеля) аудіозаписи декламування поезій (В.Лановой, І.Смоктуновський), аудіозаписи романсів - «Я встретил вас» (І. Козловський) , «На заре ты ее не буди» (невідома співачка).

Обладнання: тексти творів, учительська та учнівські презентації,

мультимедійна дошка,

проектор, ноутбук, музичний центр.

ПЕРЕБІГ УРОКУ



І. Ознайомлення з поняттям «гендерна рівність»

Учитель української літератури (учительська презентація) ( додається)

Всі люди народжуються рівними – це гарантують їм Конституція та численні закони.

А ще всі люди народжуються хлопчиками або дівчатками. І виправити таку нерівність значно важче, ніж будь-яку іншу. Гендерна політикаЩо це?
d:\ириша\гендерна політика\gender_091010_5-150x150.jpg Це поняття з’явилось в Україні нещодавно. А саме, що ж таке гендер?

Слайд 1. Гендер – це поняття, що визначає соціальну стать людини на відміну від біологічної статі, соціально-рольовий статус, який визначає соціальні можливості людини – чоловіка і жінки в усіх сферах життєдіяльності.

Зараз під цим терміном розуміють розподіл між економічним, політичним, соціальним, культурним і психологічним.

Слайд 2. Таким чином, гендерна політика – це утвердження політики партнерства статей у визначенні та втіленні політичних цілей і завдань, методів їх досягнення в діяльності політики держави, політичних партій, громадсько-політичних об’єднань.

Слайд 3. Гендерна культура – це сукупність статево – рольових цінностей у суспільних сферах буття. Це поняття є суспільно – необхідним, бо культура між жінкою і чоловіком є важливою.

Слайд 4. Боротьба між правами жінки та чоловіка велася давно. І все почалося від жіночої емансипації. Жінка з давніх-давен не мала прав, а якщо мала, - то лише обов’язки, які повинна була виконувати.

Можна назвати багато жінок, що зробили свій вагомий внесок у становленні рівноправ’я.

Найвідоміші з них (фотопрезентація)
Маргарет Тетчер d:\ириша\гендерна політика\431px-margaret_thatcher.png Хіларі Клінтон d:\ириша\гендерна політика\479px-hillary_clinton_official_secretary_of_state_portrait_crop.jpg

Жанна Д’Арк d:\ириша\гендерна політика\1547.jpg Леся Українка d:\ириша\гендерна політика\lesya_ukrainka_portrait.jpg

І зараз ще існує поняття дискримінації жінок в буденному житті:
їй зраджують, її забувають, б’ють і ґвалтують, витісняють і висміюють.

Слайд 5. З’явились жінки з пріоритетами в політичному, економічному, соціальному житті країни.


І в Україні є впливові, сильні жінки-лідери (фотопрезентація).

d:\ириша\гендерна політика\364306.jpg d:\ириша\гендерна політика\383397840.jpg d:\ириша\гендерна політика\0fe54a26d3_102610.jpg

І раніше теж були жінки-політики, і вони нікуди не зникали! Жінки з сильним характером були, є і будуть. Але, як таке, поняття «гендер», «гендерна політика», «гендерна демократія», «гендерна культура» не існувало.

Українські жінки працюють нарівні з чоловіками, заробляють значно менше і часто не мають доступу до влади.

Слайд 6. В Україні загострилися проблеми з дотриманням прав жінок і зберігається гендерна нерівність: - жінки працюють за тими ж умовами, що і чоловіки, а отримують на 30% менше, - українські жінки не мають доступу до влади,


- тільки 8% жінок представлено в українському парламенті,
- жодної жінки не має у складі Кабміну. Слайд 7. Дуже часто в Україні жінок змальовують стереотипно, що жінки тут є предметом естетичної насолоди, краси, задоволення, або як машини - d:\ириша\гендерна політика\4dedff6bf0803.jpg для виконання хатніх обов'язків. Це принижує

Отже, для встановлення єдиної, правової, демократичної держави суспільство в Україні повинно бути рівноправним. Жінка заслужила право бути рівною з чоловіком!



ІІ. Тема жіночої долі у творчості Т. Г. Шевченка.

  1. Вступне слово учителя української літератури

Не можна говорити, що гендерне питання надто гостро стоїть сьогодні в Україні. Але за часів кріпацтва доля жінки була не просто складною - трагічною: - саме вона була найбільш пригнобленою і скривдженою; - поневірялась на панщині; - зносила тяжкі кари; - нерідко змушена була стати жертвою тваринної похоті поміщиків. Наскільки нестерпним було становище жінки, свідчить хоч би той факт, що в Київській губернії, наприклад, за один тільки 1839рік покінчили самогубством життя 37 дівчат-покриток.

Тема знеславленої паном селянської дівчини розроблялася багатьма письменниками (демонстраційна мультимедійна дошка):

Т. Шевченко «Катерина» Є. Баратинський «Еда» Г. Квітка-Основ'яненко «Сердешна Оксана» М. Карамзін «Сердешна Ліза»

2. Учнівська пошуково-дослідницька презентація ( додається) «Доля жінки у творчості Т.Г Шевченка» з мелодекламуванням напам̕ять поезій:

Слайд 1. Від перших до останніх сторінок “Кобзаря”, який починається поемою “Причинна” і аж до останніх сторінок, писаних слабкою рукою поета на порозі вічності, – невпинні роздуми про роль жінки в людському суспільстві. (вірш «У нашім раї на землі…») Слайд 2. Для Т.Г. Шевченка жiноча недоля була згустком болю, що запiкся в його серцi.


  • Хлопчик-кріпак не бачив біля себе взірця жіночого щастя.

  • Крiпацька неволя - це доля рiдної матерi, яку передчасно "у могилу нужда та праця положила" . (вірш «Сон» (На панщині пшеницю жала)

Слайд 3. Жорстоко повелася доля і з сестрами поета:«Сестри! Горе вам, мої голубки молодії, Для кого в світі живете? Ви в наймах виросли чужії, У наймах, сестри, й умрете!» (вірш «Сестрі»)

Слайд 4. Т.Г. Шевченко гнiвно виступав проти жiночого безправ'я. Вiн нiби зiбрав воєдино у своєму зболеному серцi страждання поневолених жiнок усiх епох i схвильовано розповiв про них цiлому свiтовi. (вірш «Думка» (Нащо мені …) Слайд 5. Творча особистість Т.Г.Шевченка формувалася в епоху, коли жінка перебувала під подвійним тиском: з боку родинних традицій, громадських звичаїв, економічних умов, правових нормативів, церковної моралі, влади монархічної держави. (балада «Тополя» ) Слайд 6. Головним “полем бою” жінки за свою людську гідність і суверенність для Шевченка, як і для багатьох його сучасників, були інтимні стосунки. Навколо права на вільне щасливе кохання і розгортаються колізії переважної більшості балад, поем, ліричних творів на сторінках “Біблії українського народу” – “Кобзаря” .

Слайд 7. Не піддаючи жодному сумніву цього права, автор радить дівчатам: “Кохайтеся, любітеся, як серденько знає!”, хоча і сам поки що не може вказати позитивного виходу з любовної колізії.

Кохання у кращому випадку приводить героїнь до трагічних фольклорних символів (“Лілея”, “Тополя”), а частіше закінчується реальною трагедією їх життя й загибеллю (“Причинна”, “Катерина”). (уривок із поеми «Причинна»)

Слайд 8. Зазначимо, що материнство виступає у творах Шевченка як закономірний і навіть бажаний елемент повноцінного особистого життя жінки. Навіть на фоні нелюдських страждань матерів-покриток ще сумнішою вважає поет долю самотньої жінки, позбавленої світла материнства. (вірш «Лілея») Ще одна iз сторiнок Шевченкiвських вiршiв - це удовине горе, коли єдиного сина забирають у солдати. (вірш «Сова» )

Слайд 9. Тарас Григорович бачив у жiнцi, передусiм, духовну красу, обожнював материнство, уславлював вiрнiсть i щирiсть, але не прощає аморальностi й жорстокостi.

Слайд 10. Висновки.

Шевченко зробив ставлення до жінки мірилом справедливості, морального здоров’я, соціальної розвиненості людської спільноти, поставив її у центр обертання всього суспільного життя.

Неоціненний внесок Кобзаря в розробку жіночої теми у світовій літературі наблизив нас до ствердження майбутнього паритету в стосунках двох статей в людській спільноті.

III. Жіноча доля у творах російських класиків.


  1. Вчитель світової літератури.

Тема жіночої долі характерна не тільки для української літератури, а й російської (та й світової взагалі). Не залишала вона байдужими не тільки поетів, але й композиторів, співців, акторів. Ми пропонуємо вам послухати розповідь про жінок, які надихали митців на створення шедеврів мистецтва. Ви почуєте романс на вірші Тютчева у виконанні Козловського, а також поезію у виконанні Інокентія Смоктуновського, Василя Ланового та інших російських акторів.

2.Учнівська презентація «Женщины-музы» (додається)

Слайд 1. Розповідь про жіночу тему у Миколи Некрасова



Вчитель. Важка доля жінок. Але немає жодного поета, який би залишався байдужим до жіночої краси. Немає ні одного поета, який би не писав про кохання. Все минає, лише кохання вічне.

Слайд 2. Розповідь про жінок-муз Федора Тютчева і Афанасія Фета.

Мелодекламування поезії Ф. Тютчева під музику Мусоргського - читає В.Лановой.

Аудіозапис поезії А. Фета - читає І.Смоктуновський.

Слайд 3-4. Прослуховування аудіозаписів романсів:

«Я встретил вас» - виконує І. Козловський

«На заре ты ее не буди» - романс у виконанні невідомої співачки

IV. Висновки-узагальнення.

Заключне слово учителя.

Жінка – це одвічна загадка природи. Вона одночасно може бути мрією, радістю і сумом, вона може перетворити життя і на рай, і на пекло.



Але замислюючись над долею наших героїнь, хочеться побажати всім тільки щасливої долі і щасливого кохання. Хай кохання окриляє вас і надихає на створення таких же шедеврів, які ви сьогодні почули.