Ольга Петрова вчитель – методист нвк д/З – зош №2 м. Нова Каховка Херсонська область. Технологія «Навчання як дослідження» - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Назва роботи кіл. стор. розмір
Метаморфози, або давайте ми уявимо, що … 1 65.56kb.
Розпорядження міського голови 02. 07. 2012 №228-р Про підготовку... 1 81.72kb.
Рішення від 28. 02. 2012 20 р. №7 7 м. Нова Каховка Про дозвіл на... 1 60.32kb.
Наказ №512 Про підсумки проведення І та ІІ етапів Всеукраїнських... 1 101.51kb.
Положення про проведення відкритого шахового турніру, присвяченого... 1 28.35kb.
Технологія токарної обробки деревини Пояснювальна записка 1 57.91kb.
Діяльнісний підхід як технологія опрацювання статей підручника 1 95.89kb.
Укладач: Рафальська О. Д., вчитель математики Новобузької зош І –... 6 1476.45kb.
Укладач: Рафальська О. Д., вчитель математики Новобузької зош І –... 6 1466.97kb.
Віртуальний музей Героя Радянського Союзу В. З. Вайсера (проект) 1 163.67kb.
Методичні рекомендації Райгородок 2011-2012 нав рік 2 496.83kb.
Програма фахових вступних випробувань 3 491.51kb.
Таращанський 1 219.63kb.

Ольга Петрова вчитель – методист нвк д/З – зош №2 м. Нова Каховка Херсонська область. - сторінка №1/1
Ольга Петрова вчитель – методист НВК Д/З – ЗОШ №2 м. Нова Каховка Херсонська область.

Технологія «Навчання як дослідження» - важливий засіб формування самоосвітньої компетентності учня.

Сьогодні якість шкільної освітивизначається тим, наскільки випускники підготовлені до життя. Сучасна компетентна особистість повинна не лише мати необхідні знання, професіоналізм, високі моральні якості, вміти взяти адекватно в складних ситуаціях застосовуючи знання й беручи відповідальність за певну діяльність, але й забезпечити собі належне місце на ринку праці, бути конкуретно – спроможною, мобільною.

На сьогоднішній день актуальною вважаю технологію «Навчання як дослідження», яка змушує учня самостійно здобувати знання, тобто формує самоосвітню компетентність. Адже завдання школи – підготовка підростаючих поколінь до активної життєвої діяльності; формування в них здатності орієнтуватися в життєвих проблемах і знаходити способи їх розв’язання.

Виходячи з цього, я намагаюсь на уроках української мови та літератури поставити учня в умови дослідження. Звичайно, він (учень) є лише суб’єктивно самостійним дослідником, фактично ж учень нічого, з погляду суспільного знання, не відкриває, та й праця його, хоч непомітно, скеровується вчителем.

У дітей дуже виразно розвинуте прагнення до пошуку, експеременту. Інакше, чому б так часто вони у дитнстві ламали свої іграшки? Прагнення пізнавати невідоме притаманне дітям, але якщо його не підтримувати, воно з часом зникає. Тому основним завданням дослідження на уроці є розвиток інтелектуальних здібностей учнів, а не відкриття об’єктивно нового знання.

При підготовці до уроків я виходжу з того, що за педагогом Г. Ващенком, складовими елементами дослідження, є:


 • Спостереження та постановка завдання;

 • Визначення можливих відповідей (розв’язків);

 • Вибір одної з них як найімовірнішої;

 • Формування висновків.

На уроках – дослідженнях я пропоную використовувати міні – підручники, в яких сконцентровую найважливіший та найнеобхідніший для учнів матеріал з теми.

Виходячи сьогодення, не можна обійтися без використання, зокрема комп’ютерної технології навчання, комп’ютер – це засіб унаочнення, перевірки знань, представлення учнівських самостійних досліджень у вигляді репрезентацій, перегляд фільмів навчального та виховного значення, засіб мотивації до здобуття знань.

На мою думку, використання ІКТ дає можливість учителю й учню займатися самоосвітою, формувати компетентність. Тому я намагаюсь застосовувати комп’ютер на уроках мови та літератури.

Хочу поділитися своїми наробками, тому пропоную розробки двох уроків з використанням технології «Навчання як дослідження» та ІКТ.


Тема: Українська еміграційна література XX ст. І.Багряний. «Тигролови – авантюрно-пригодницький роман».

Мета:

Навчальна: ознайомити учнів з розвитком української літератури за кордоном;

назвати прізвища й твори українських письменників-емігрантів, даючи їм відповідну характеристику;

зацікавити твором «Тигролови» І.Багряного;

Розвиваюча: розвивати цікавість до української літератури діаспори і конкретно до твору «Тигролови»;

Виховна: виховувати повагу до митців Розстріляного Відродження
Хід уроку
І. Оголошення теми, мети уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Виклад нового матеріалу.
План


 1. Три хвилі еміграції українців. Розвиток літератури діаспори.

 2. І.Багряний та його роман «Тигролови»:

  1. історія написання твору;

  2. жанр твору;

  3. І. Багряний – Григорій Многогрішний. Тотожність чи прототип?

Термін «література української діаспори» український читач почув років 20 тому. Діаспора в перекладі «розсіювання». Це література, яка розвивалася і розвивається за межами України.

Послухаємо інформацію про три хвилі еміграції та літературу діаспори, а з основними представниками літератури діаспори ви детальніше познайомитеся в 10-11 класах. Сьогодні варто назвати прізвища: Євген Маланюк, Улас Самчук, Тодось Осмачка, Василь Барка та Іван Багряний, з твором «Тигролови» якого ми познайомимося цього року.


 • Зараз слухаємо розповідь про життя й творчість Івана Багряного.


Багряний Іван Павлович
Іва́н Па́влович Багря́ний (справжнє прізвище: Лозов'яга; 2 жовтня 1906, Куземин на Полтавщині, нині Сумської області — 25 серпня 1963, Новий Ульм, ФРН) — український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч.

Майбутній письменник народився 2 жовтня 1906 року в місті Охтирка в сім'ї маляра Павла Петровича Лозов'яги. Мати майбутнього письменника — Євдокія Іванівна Кривуша — походила із заможного селянського роду із села Куземин біля Охтирки. В сім'ї, крім Івана, виховувалися також син Федір і дочка Єлизавета.

1922 року починається період трудової діяльності і активного громадсько-політичного життя: він то окружний політінспектор в Охтирській міліції, то вчитель малювання в колонії для безпритульних і сиріт. 1925 року вийшов із комсомолу. Щоб «збагатитись враженнями» (вислів Івана Багряного), побував на Донбасі, в Криму, на Кубані.

16 квітня 1932 року його заарештували в Харкові й звинуватили «в проведенні контрреволюційної агітації» за допомогою його літературних творів, таких як поема «Ave Maria», історичний роман «Скелька», поеми «Тінь», «Вандея», «Гутенберг», соціальна сатира «Батіг».

Автобіографічні подробиці про ці п'ять років життя — арешт, тортури, втечу із заслання й повернення на батьківщину — письменник використав у романі «Сад Гетсиманський».

1945 року Багряний емігрував до Німеччини. Як свідчить у «Листах до приятелів» Юрій Лавріненко, „в еміграції теж не було свободи. Не менш, ніж заборонами, перешкоджала гітлерівська Німеччина сформуванню політичної еміграції усілякими «розенбергівськими штабами», в яких псувалися та компромітувалися і дуже пристойні люди. Багряний пішов на Захід і в еміграцію через оунівське підпілля“.

Іван Багряний написав брошуру — програмний для нього памфлет «Чому я не хочу повертатися до СРСР?», де виклав політичну декларацію національної гідності й прав людини, яка пережила примусову репатріацію, насильство, тортури, приниження як колишній в'язень, остарбайтер, полонений, позбавлений власного імені. Він логічно обґрунтував закономірність еміграції з Радянського Союзу — батьківщини-мачухи, котра пішла на геноцид проти власного народу. 1948 року Багряний заснував Українську революційно-демократичну партію (УРДП) і відтоді цілих 15 років — до самої смерті редагував газету «Українські вісті». Письменник був головою Виконавчого органу Української Національної Ради і заступником президента УНР.

Помер Іван Багряний 25 серпня 1963 року. Похований у місті Новий Ульм (Німеччина) на цвинтарі, при вулиці Ройттір (Neu-Ulmer Friedhof, an der Reuttier Str.). Могила Івана Багряного — перша могила ліворуч від входу на цвинтар, що навпроти вул. Фіннінгер (Finninger Str.).

Роман «Тигролови» за жанром авантюрно-пригодницький.


 • Чому саме такий жанр обрав автор, як писався цей роман.

Ці питання досліджувала Антоніна Капустіна.

Роман «Тигролови» складається з 12розділів. Важлива роль належить експозиції. Поїзд-дракон летить у небуття. Це символ смерті. • Зачитати уривок (ст..26 від «Шістдесят коробок вагонів.. до ..етапний ешелон ОРПУ-НКВД»)

А далі інтригуюча зав’язка: небезпечний в’язень утік

Дивимось фрагмент фільму. • Чому жоден в’язень не зрадив втікача?


ІV. Закріплення вивченого.

 • Чому «Тигролови» мали надзвичайний успіх серед молоді західного світу, зокрема німецької? (захоплення сильною особистістю).

V. Домашнє завдання.

Знати зміст роману, визначити тематичні пласти твору.Тема: Двокрапка між частинами складного безсполучникового речення.

Мета: Пояснити правила висловлювання двокрапки між частинами безсполучникового складного речення; формувати вміння визначати відповідну пунктограму та обґрунтувати вибір ви­словлювання розділового знака; удосконалювати орфографічну та пунктуаційну грамот­ність, повторити вивчене з розділів "Лексика", "Словотвір", поглиблювати навички прави­льного інтонування складних безсполучникових речень; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення- виховувати повагу до таланту майстрів художнього слова та бажання захистити природу, прекрасне.

Урок дослідження.

І. Актуалізація опорних знань.

1. Клоуз-тест: (демонстрація на моніторі комп’ютера)

 1. речення, в якому два або більше граматичних основ, називається ... (складним),

 2. складне речення, в якому прості речення об'єднані за змістом та інтонацією без допомоги сполучників і сполучних слів, називається ...(безсполучниковим).

 3. Складне речення, в якому прості речення об'єднані за змістом, інтонацією, в яких вживаються сполучники чи сполучні слова, називається ...(сполучниковими).

 4. Сполучникові речення поділяються на ...(складнопідрядні та складносурядні).

 5. Кома між простими реченнями у безсполучниковому складному реченні ставиться, коли вони вказують на ...(одночасність або часову послідовність подій, явищ і вимовляються з інтонацією переліку).

 6. Крапка з комою ставиться між простими реченнями, коли вони ... (дуже поширені, менш зв'язані між собою за змістом або коли в середині їх уже є розділові знаки).

2. Індивідуальна робота учнів (картки)

 1. завдання: поставити розділові знаки, вставити пропущені букви.

 2. презентація на тему "Складні безсполучникові речення".

II. Мотивація навчального матеріалу.

Сьогодні ми продовжило вивчати тему "Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні". Наша мета - вивчити, коли ставиться двокрапка в безсполучниковому складному реченні, навчитися інтонувати ці речення, вміти їх перебудовувати; сьогодні ми працюватимемо з текстом.

У вас на столах лежать міні-підручники: текст та план, за яким проводитиметься урок.

III. Вивчення нового матеріалу. Дослідження.


 1. Прочитайте текст, доведіть, що це саме текст. (демонстрація на моніторі комп’ютера).

В народі кажуть: краса врятує світ. А хто врятує світ від жорстокості та бездушності? Недавно я випадково став свідком розстрілу п'ятьма браконьєрами лебедів, що, втомив­шись в далекій дорозі, сіли перепочити на ставку поблизу села Вільшани. Так, це було не полювання, а саме розстріл. Лебеді, полювання на яких забороняється, звикли до добро­го ставлення до них людей і зовсім їх не бояться. Не злякалися вони, коли на греблю виїхав автобус "КаВЗ", не злякалися, коли з автобуса вийшло п'ять "мисливців"; не зляка­лися навіть тоді, коли почалася стрілянина. І лише коли двоє птахів були вже мертві, третій здійнявся в небо, але, зробивши велике коло, слідуючи лебединій вірності, повернувся назад, де його й настиг постріл.

Лебідь завжди був символом вірності та любові, родинного щастя та материнства, і дуже боляче бачити, як для декого він перетворився всього лише на шматок м'яса.

А один мій товариш розповів, що в селі Дворічний Кут якийсь "мисливець" розстрі­ляв лелек: вони гніздилися на водонапірній башті. І навіть не забрав забитих птахів. Воі­стину справедливим ствердження: жорстокість не має меж.

(В. Степовий) 1. Завдання:

 • визначте тему та головну думку тексту, дайте назву;

 • яке враження справив на вас текст;

 • визначте стиль та тип мовлення;

 • яке слово є ключовим, розкрийте його зміст, знайдіть спільнокореневі слова (постріл - розстріл, стрілянина - розстріляв);

 • які звуки в словах постріл, розстріл переважають (голосні чи приголосні)?

 • які слова в тексті мають негативне забарвлення? (жорстокість, бездушність, мертві, забитих, браконьєр);

 • поясніть лексичне значення іншомовного слова "браконьєр" (франц.) - особа, що займається полюванням і рибгюю ловлею в недозволених місцях, у заборонений час, відстрілом і ви-ловлюванням тих видів тварин, птахів, риб, що їх за законодавством заборонено здобувати.

 • Знайдіть у тексті слово "настиг".

Поясніть його лексичне значення, доберіть синоніми,

настигати - наздоганяти когось;

доганяти переслідуючи;

захоплювати зненацька,

синоніми: догнав, влучив, потрапив.


 1. Робота з орфограмами.

Словниковий диктант:

(назвати частини мови та пояснити орфограми).

Нещодавно, розстріл, п'ятьма, браконьєр, поблизу, село, полювання, не боятись, родинний, щастя, водонапірна, воістину.

4. А. Чехов в одному з листів назвав розділові знаки "нотами при читанні". Мовби доповнюючи його, К. Паустовський устами одного з персонажів повісті "Золота троянда" зауважив: "Розділові знаки - це як нотні знаки. Вони міцно тримають текст і не дають йому розсипатись". Отже, працюємо над пунктуацією.

- випишіть перше речення тексту, підкресліть граматичні основи, визначити види простих речень, намалювати схему.

Що?

4. Яке це речення (безсполучникове)

інтонація.

Експеримент: реконструкція речення на складне складнопідрядне. У народі кажуть, що краса врятує світ.

вид підрядного - з'ясувальне.

- Яка роль з'ясувального речення по відношенні до головного? (уточнює зміст).

Отже, який ви можете зробити висновок щодо постановки двокрапки у безсполучниковому реченні.

- Перепишіть останнє речення тексту.(підрядне означальне, друге речення доповнює зміст першого).

Експеримент: перебудуйте речення в складнопідрядне.

- випишітьперше речення останнього абзацу

Експеримент: реконструкція речення на складнопідрядне, (підрядне причини).

Отже, зробимо висновок щодо другого правила.

Звернемося до підручника.

IV. Закріплення.

Дайте відповіді на запитання: • що ви дізнались;

 • чого навчились;

на уроці ми працювали з текстом, в якому розповідалось про людську бездушність та жорстокість, а також про красу вірності. Адже лебеді - це символ краси, вірності, материнства. Тому і говорять "лебедина вірність". А хто знає, що означає вислів "лебедина пісня"? А ще порівнюють дівчину з лебідкою. Тут відбита і краса, і постава, і навіть характер.

У В. Симоненка є вірш "Лебеді материнства" (учениця читає вірш). • Які почуття передав автор?

Скільки ніжності материнської любові, водночас тривоги за майбутнє дитини, а в ньому - Батьківщина, отчий край.

Зверніть увагу на малюнок. На ньому зображено материнську ніжність, красу життя. Текст ніби закликає нас берегти красу, бо вона, як стверджує автор, збереже світ.V. Домашнє завдання: § 12.

Високий і достатній рівень: написати твір - мініатюру "Чим мені запам'ятався урок", викорис­тати одне - два речення на вивчену тему.

Середній рівень: вправа 195.

Список використаної літератури:


 1. Ващенко Г. Загальні методи навчання. К. Українська Видавнича Спілки. 1997р.

 2. Копах С., Корсун І., Харченко Н., Джерело партнерства в країні дитинства. Х., Школа, №5. 2010.

 3. Прокоф’єва Т., Упровадження сучасних освітніх технологій у навчально-виховний процес.. х., Школа, №5 2010. ст. 18-22.

 4. Крикунова О. Формування інформаційно-комунікаційної компетентності вчителя та учня. Х. Управління школою, №29 2010, ст. 23-27.