«Порядок денний» - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
«Порядок денний» - сторінка №1/1

      1. «Порядок денний»

В студії працює Юрій Табаченко. Президент Віктор Янукович перебуває з офіційним візитом на Кіпрі, і основна подія цього візиту – це підписання конвенції із Кіпром, яка несе зміни, оскільки вона вже підписана, у систему оподаткування між нашими двома країнами. Кіпр, як відомо, найбільший інвестор в економіку України – з одного боку, з іншого боку – це найбільша офшорна зона відома в Україні, хоча офіційно, вона такою не вважається. Власне, сьогодні ми і говоримо про Кіпр, про економічні відносини між нашими двома країнами. Ярослав Солтіс – екс-заступник голови Національного банку України в студії Українського радіо. Для початку давайте розберемося з термінологією, що таке офшорна зона по відношенню до України, зокрема, як вона працює?

СОЛТІС: Офшорна зона – це зона, де податки є мінімальними для бізнесу і для доходів, де люди і фірми на прибутки не платять великі податки. Офшорну зону, якщо ми хочемо щоб у нашої держави хтось міг, м”яко кажучи, красти, створити на Троєщині. Обгородити забором, поставити там банк і зробити офшорну зону. Можна в якомусь регіоні зробити цю зону і туди класти гроші.

ВЕД: Є держави, їх доволі відомий перелік, десь близько 4 десятків у світі, як мінімум, у яких законодавство побудовано таким чином, що всі практично країни, які працюють із ними, вони це роблять на доволі вигідних умовах. Так виходить?

СОЛТІС: Суспільство домовилось, що в них немає реальних ресурсів, вони не хочуть багато працювати, створювати промисловість, якийсь бізнес... Ви любите відпочинок, любите там відпочивати і ваші гроші поряд. Це світова фінансова спільнота, думаючи про це, створила такі спеціальні зони, де тікають з кожної держави якісь гроші.

ВЕД: До речі, а чому саме Кіпр полюбився нашим бізнесменам, адже є багато інших країн ще більш екзотичних, де відпочити можна не гірше і де не гірші умови фінансові.

СОЛТІС: Це так склалось. Там люди мають давно свій бізнес, мають свої квартири, офіси...

ВЕД: Кажуть, що законодавство до сьогоднішнього дня не змінювалось ще із самих радянських часів.

СОЛТІС: Законодавство не має великого значення для того, хто хоче вивезти гроші. Є ж непрямий вивіз грошей. Ви продаєте цій країні свій товар за ціною нижчою собівартості. Потім ця фірма продає цей товар за реальною ціною і прибуток залишається на Кіпрі. Вся українська економіка була знищена шляхом продажі товарів, вироблених в Україні за ціною нижчою собівартості.

ВЕД: А чому це не виходить з іншими країнами? Чому так не можна вивезти в Німеччину, Францію, Англію?

СОЛТІС: В самій Німеччині немає офшорних зон. Кожна юридична особа, яка зареєстрована в Німеччині, платить німецькі податки.

ВЕД: Чим це вигідно Кіпру, який утримує таку офшорну зону?

СОЛТІС: Гроші йдуть на Кіпр...

ВЕД: Але ж виходить, що вони не беруть податки, чи беруть, але значно менші?

СОЛТІС: Вони беруть податки маленькі. 2 відсотки від мільйона, більше ніж 90 відсотків від тисячі.

ВЕД: Для таких маленьких країн офшорні зони, це, як правило, невеликі країни, якраз, напевно, це чи не єдиний спосіб наповнення бюджету саме такими надпільговими умовами. А тепер давайте перейдемо до суті - підписаних сьогодні угод. Їх анонсували, як перший крок до закриття цього офшорного вікна з України у Кіпр, але основна фраза, яка звучить в інформаційних стрічках і пояснює суть змін в угодах, каже про те, що відмінено подвійне оподаткування, але при цьому, певні чинники працюють щодо упередження, ухиляння від сплати податку на прибуток. Тут, я хочу, щоб ви роз”яснили детальніше. Ви щойно пояснювали, що податків, практично, немає між Україною і Кіпром. Виходить, що сьогодні якесь подвійне оподаткування відмінили.

СОЛТІС: Міждержавних податків немає. Ми в себе свої податки збираємо, вони в себе свої. Але коли ми, не сплативши податки, віддали товар за меншу ціну, то ми тут сплатимо менші податки. Цей протокол нам нічого не допомагає. Нічого такого, що б сприяло зменшенню витоку українських грошей не робить.

ВЕД: А щодо упередження від ухиляння від сплати податку на прибуток, треба буде платити податок на прибуток, отриманий українцями на Кіпрі?

СОЛТІС: Якщо ви, займаючись бізнесом, і маєте відношення до митниці, не кажучи вже про суди, прокуратуру і т.д. , то невиконання законів вас не рятує.

ВЕД: Ми говоримо про виконання законів. Якщо діяти за угодами, то ця конвенція повинна працювати, як запевняють джерела, на упередження ухиляння від сплати податку на прибуток...

СОЛТІС: Перед тим, як перерахувати гроші на Кіпр, ви повинні сплатити податок.

ВЕД: Тобто, десь трішечки додали, десь трішечки зняли, угода компромісна. Тут треба ще раз нагадати, що такі угоди, які були раніше між Кіпром і Україною, які є, і які частково залишаються зараз, вони вигідні обом сторонам, тобто, Кіпр також не поспішає їх розривати. Угода була компромісна з 97 року велись переговори, ще таку оцінку дав міністр фінансів, що інвесторам з Кіпру, які працюють в Україні буде зручно платити податки.

СОЛТІС: Усунення подвійного оподаткування. Якщо ви тут платите податки, то ви не платите на Кіпрі, і навпаки. Це треба дуже уважно читати ці угоди. Український бізнес вивіз на Кіпр 165 мільярдів доларів.

ВЕД: Україна займає 9-те місце у світі по вивезенню грошей за кордон.

СОЛТІС: А прийшло 14 мільярдів – це загальна сума інвестицій з Кіпру.

ВЕД: Давайте спробуємо уявити, що буде, якщо офшорні зони, відкриті для України, на один день взяти і закрити...

СОЛТІС: Значна частина товарів йде через офшорні зони, але офшорні зони – це вищий пілотаж бізнесу. Якщо в Україні не повертається експортеру ПДВ, про що говорять останні три роки. Ви робите експорт, експорт сприяє надходженню валюти, і у вас крадуть ваш ПДВ. Хто краде? Держава вам не повертає. Ви вже сплатили податок, а вам не повернули ПДВ – це мільярди доларів не повернені експортерам.

ВЕД: І це штовхає бізнесменів в офшори?

СОЛТІС: Звичайно. Одна із причин, чому працюють через офшори. Починати треба із повернення ПДВ. Держава не повертає між доданою вартістю і всією вартістю. Це також знищує внутрішній бізнес, який працює не тільки на експорт, а й всередині країни.

ВЕД: простіше кажучи, якщо спростити податкове законодавство України і зменшити податки, то в них не буде смислі і всі гроші залишаться у нас.

СОЛТІС: Хіба що, якщо приймуть закон про референдум, то населення проголосує про відміну всіх податків.

ВЕД: Тут я з вами не згоден абсолютно, тому, що населення розуміє, що всі соціальні виплати йдуть з податків. Хто проголосує, пенсіонери?

СОЛТІС: Всі проголосують за відміну податків. За зменшення робочого часу до 4 годин, за введення пенсійного віку із 45 років, як тільки ви поставите ці питання на референдум, люди за це проголосують.

ВЕД: Виходить така історія – народ не любить багатих...

СОЛТІС: Народ не любить злодіїв. Людина, яка заробляє, працює добре, то ви, навіть, дітям своїм будете показувати і казати “вчись”.

ВЕД: Запитайте на вулиці будь-кого, чи вважають вони злодіями тих, хто користується офшорами і вам скажуть “ так” 99 відсотків. А якщо цим людям, які користуються офшорами, зменшити податки, то, можливо, вони перестануть користуватися офшорами. І тут люди, навряд, чи погодяться зменшити податок для цієї категорії бізнесу.


СОЛТІС: Це не люди повинні погоджуватись, а спеціалісти, які знають тему.

ВЕД: Але ж, хто підпишеться під таким непопулярним рішенням?

СОЛТІС: Податки – це арифметика, яку повинні знати, чому ми робимо обмеження вивозу.

ВЕД: Знову ж таки, логіка є, як з одного боку, так і з іншого. Давайте повернемось до розмови про Кіпр. Як нам далі встановлювати відносини з цією дружньою країною, аби усім було вигідно, аби всі заробляли, щоб народи обох країн процвітали, і для того, щоб товарооборот реальний а не фіктивний відбувався і гроші наповнювали бюджети країн. Які наступні кроки повинні бути?СОЛТІС: Ми робимо експорт на Кіпр нашого зерна. Реальна ціна нашого зерна 500 доларів, якщо хтось робить експорт цього зерна по 400 доларів, антидемпінговий комітет повинен це бачити. Всі контракти митниця бачить. Зробивши експорт на 500 ти з цієї суми заплатиш податок, держава тобі ще й поверне 20 відсотків, теоретично. Якщо ти зробив експорт по 400 – це є злочин. Ти вкрав у нашої держави 100 доларів. Повинні працювати внутрішні контрольні органи.

ВЕД: Дякую вам за розмову. Ярослав Солтіс – екс-заступник голови Національного банку України був в студії Українського радіо. Провів програму Юрій Табаченко.