Стрес і стресостійка поведінка Засідання творчої групи - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Стрес і стресостійка поведінка Засідання творчої групи - сторінка №1/1
Стрес

і стресостійка

поведінка

Засідання творчої групи

Пономаренко О.С.

За даними Науково-дослідного інституту медицини праці, до неврозів, викликаних професійною діяльністю, схильні близько

до 60% учителів.

Організація роботи зі збереження психічного здоров’я педагогів є одним із найактуальніших завдань сучасної системи освіти, а проблема емоційної саморегуляції – однією з найважливіших психолого-педагогічних проблем, важливих для особистого і професійного розвитку сучасного педагога.

Професійне вигорання – це синдром, що розвивається на фоні хронічного процесу та призводить до виснаження емоційно-енергетичних і особистих ресурсів працюючої людини.

Професійне вигорання виникає внаслідок внутрішнього накопичення негативних емоцій без відповідної «розрядки» або «звільнення» від них. По суті, професійне вигорання – це дистрес або третя стадія загального адаптаційного синдрому – стадія виснаження (за М.Селье). Б.Пелман та Є.Хартман, узагальнивши численні визначення зазначеного поняття, виокремили його основні симптоми: емоційне та фізичне знесилення, деперсоналізація, зниження робочої продуктивності.

Згодом, Е.Maher у своїй праці (1983р.) розширює перелік симптомів «емоційного вигорання»:


 • втома, стомлення, виснаження;

 • психосоматичні нездуження;

 • порушення сну;

 • негативне ставлення до людей;

 • негативне відношення своєї роботи;

 • зловживання тютюном, алкоголем, наркотиками, ліками тощо;

 • переїдання або відсутність апетиту;

 • негативна Я-концепція;

 • агресивні почуття (дратівливість, тривожність, напруженість, занепокоєння, схвильованість, гнів);

 • поганий настрій і пов’язані з ним емоції: цинізм, песимізм, почуття безнадійності, апатія, депресія;

 • переживання почуття провини.

Діяльність педагога пов’язана з потоком напружених ситуацій. Під час навчання діти нерідко порушують дисципліну, між ними виникають непередбачувані конфлікти, вони можуть не розуміти пояснень учителя. Професійне спілкування з колегами та керівництво також часто супроводжується конфліктами через надмірне навантаження, контроль адміністрації, перенавантаженість різними дорученнями. Не завжди вдається знайти спільну мову і з батьками з приводу навчання дітей, їхньої поведінки. Багато педагогів, стикаючись із цими ситуаціями, постійно відчувають сильний стрес, пов»язаний з необхідністю швидко прийняти рішення. Відомо, яким руйнівним для людини є тривалий стрес...

Необхідність постійно стримувати спалахи гніву, роздратування, тривоги, віччаю підвищує внутрішнє емоційне напруження, згубно позначається на здоров»ї. Такі захворювання як гіпертонія, астма, виразка шлунка, стають професійними недугами вчителів. Не випадково останніми роками все частіше говорять про синдром емоційного вигорання педагога.

Емоційне вигорання педагогів є однією з серйозних проблем сучасної школи. У групу ризику потрапляють здебільшого фахівці, старші 35-40 років. Виходить, що до того часу, коли вони накопичать достатній педагогічний досвід, а власні діти вже підростуть і можна очікувати різкого підйому в професійній сфері, відбувається спад. Помітно знижується ентузіазм у роботі, зникає блиск в очах, наростає негативізм і втома. Частішають ситуації, коли талановитий педагог стає профнепридатним. Інколи такі люди самі ідуть зі школи, змінюють професію і решту життя скучають за спілкування із дітьми.

Емоційне вигорання педагога обумовлено низкою чинників. Це і фактична відсутність права на помилку, що призводить до розширення трудового часу (робота вдома), і незадоволеність професійним статусом, і страх втратити роботу через скорочення робочих місць, і відсутність умов для самовираження та самореалізації, і низька зарплата.

Не секрет, що професія шкільного вчителя частіше, ніж більшість інших спеціальностей, приводить людину до ситуації надмірного стресу, тобто стресу, що перевищує «повсякденний» психічний потенціал людини. У цій ситуації найбільшу небезпеку для психіки становлять почуття невідомості, невизначенності і безпорадності, такі характерні для сучасних учителів. Наслідком підвищеної напруженості праці вчителя нерідко стає пригніченість, апатія, відчуття постійної втоми, а інколи і грубість, нестриманість, образи на адресу учнів. Такі емоційні вибухи не приносять полегшення, змушують переживати почуття провини, тому, що професійний обов’язок педагога передбачає вміння опанувати себе в будь-якій ситуації. Байдужість учителя, так само як і його агресивні реакції, стає однією із причин шкільного стресу дітей.

Учителі, які потрапили у вир реформи освіти, постійно стикаються з різними, не завжди продуманими нововведеннями, часто змінюваними вимогами, нескінченими перевірками. Це порушує звичний плин шкільного життя, створює додаткове напруження.

Саме тому важливо навчитися справлятися з ним, керувати своїми емоціями, розслаблятися.


ВПРАВИ НА ЗННЯТТЯ СТРЕСУ

Протистресове дихання

Повільно виконуйте глибокий вдих через ніс; на вдиху на мить затримайте дихання, після чого зробіть через ніс видих якомога повільніше. Це заспокійливе дихання. Уявіть, що з кожним глибоким вдихом і тривалим видихом ви частково позбавляєтеся від стресового напруження. Не забувайте, що протистресове дихання – головна складова психосоматичної рівноваги.


ХВИЛИННА РЕЛАКСАЦІЯ

Розслабте кутики рота, зволожте губи (язик нехай вільно лежить у роті). Розслабте плечі. Зосередьтеся на виразі свого обличчя і положенні свого тіла: пам’ятайте, що вони відображають ваші емоції, думки, внутрішній стан. У цьому випадку ви можете змінити «мову обличчя і тіла» шляхом розслаблення м’язів та глибокого дихання (з особливо тривалим видихом).


ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ

Озирніться навколо й уважно огляньте приміщення, в якому ви пeреребуваєте. Повільно, не кваплячись, подумки знайдіть поглядом 7 червоних предметів, «переберіть» їх один за одним. Повністю зосередьтеся на «інвентаризації». Говоріть подумки самому собі: «Червона обкладинка зошита, червоні штори, червона ваза для квітів...». Зосередившись на кожному окремому предметі, ви відволічетесь від внутрішнього стресового напруження.
АРИФМЕТИКА

Візьміть калькулятор або папір і олявець та спробуйте підрахувати, скільки днів ви живете на світі (число повних років помножте на 365, додаючи по одному дню на кожен високосний рік, і додайте кількість днів, що минули з останнього дня народження). Така раціональна діяльність дозволить вам преключити свою увагу. Пригадайте якийсь день, що особливо позначився на вашому житті. Згадайте його в найдрібніших деталях, нічого не пропускаючи. Спробуйте підрахувати, яким за ліком був цей день вашого життя.


СПІЛКУВАННЯ

Поговоріть на абстрактну тему з будь-якою людиною поруч: сусідом, товаришем по роботі. Якщо ж поряд нікого немає, зателефонуйте своєму другові чи подрузі. Таке відволікання покликане витіснити з вашої свідомості внутрішній діалог, насичений стресом.


ДИХАННЯ

Виконайте декілька протистресових дихальних вправ. Тепер, опанувавши себе, можна спокійно продовжити перервану діяльність.

Кожна людина здатна до саморегуляції – потрібно лише вміти вчасно скористатися нею. Ми не безпорадні перед стресом!
ЗМІНА ОБСТАНОВКИ

Якщо дозволяють обставини, залиште приміщення, в якому у вас виник гострий стрес. Перейдіть у інше, де нікого немає, або вийдіть на вулицю, де зможете побути наодинці зі своїми думками. Розберіть подумки це приміщення (якщо ви вийшли на вулицю, то навколишні будинки, природу) «по кольорах».


РОЗСЛАБЛЕННЯ

Станьте ноги на ширині плечей, нахиліться і розслабтеся. Дихання вільне. Фіксуйте це положення 1-2 хвилини, після чого повільно підіймайте голову (так, щоб вона не закрутилася).


Відволікання

Займіться якоюсь діяльністю. Секрет цього способу простий: будь-яка діяльність, особливо фізична праця, у стресовій ситуації виконує роль громовідводу – допомагає відволікатися від внутрішнього напруження, «випустити пару».


Музика

Увімкніть заспокійливу музику, ту, яку ви любите. Постарайтеся вслухатися в неї, сконцентруватися на ній і тільки на ній(локальна конценртація). Пам’ятайте, що концентрація на чомусь одному сприяє повній релаксації.


Перша допомога при гострому стресі

Ще з давнини у всіх народів існували свої способи лікування нервової системи.

На Русі в усі часи вважали за краще лікуватися за допомогою трав. На них настоювали чай і готували настойку, ними розтиралися і прикладали до хворих місць.

У народів Сходу ввадається, що необхідно одночасно впливати на нюх і дотик. Тому вони обирають масаж і ароматерапію. Ці процедури можна проволити і вдома. Зараз у продажу з’явилося чимало всіляких пахощів, свічок, ароматичних паличок і масажних олій. Йога – теж, спосіб розслабитися.

У французів, напевно, найоригінальніший спосіб впливу на нервову систему – вино. Існує ціла наука, як лікуватися за допомогою вина. Адже якщо ви просто нап’єтеся, то результат буде прямо протилежним. Вважається, що для зміцнення нервової системи бажано щодня за обідом випивати фужер вина, але не більше. Для лікування рекомендують використовувати ті сорти червоних вин, в яких міститься більше цукру.

Англійці прославилися своїм спокоєм і незворушністю. Вважається, що справжня леді ніколи не повинна демонструвати своїх почуттів. Тому й спосіб зміцнення нервової системи у них, напевно, найспокійніший – сно. Адже уві сні оганізм розслаблюється і відпочіває. Тільки якщо ви таким чином збираєтеся лікувати свою психіку, то необхідно спати не менше десяти годин на добу.

Американці звикли в усьому довіряти професіоналам. Саме тому в них так багато психоаналітиків. Інколи людині просто необхідно виговоритися – й одразу стає легше. Зараз в Америці особливо популярно зміцнювати нервову систему криком.

Можно кричати в самоті, проті фахівці стверджують, що для швидкого одужання необхідно ходити на спеціальні курси, де збирається невелика група людей, і всі дружно, за командою, кричать.

В Японії дуже популярними є ляльки для биття. Це чудовий спосіб виплеснути негативну енергію. Причому можна бити якусь абстрактну ігрушка, а можна замовити ляльку, скожу на чоловіка, начальника чи відомого політика. Погодьтеся, що якщо після догани відгамселити іграшкового шефа, то стане значно легше.

У Фінляндії та Чехії вважається, що сауна здатна вилікувати багато хвороб, а особливо ті, які від нервів. Під час відвідування сауни людина відпочиває і душею, і тілом. До того ж, це зручний спосіб подбати про зовнішність, що завжди піднімає настрій.

У деяких стародавніх народів Африки існувало повір’я, що якщо дитині при народженні проколоти вухо в певних точках, то вона виросте спокійною, сильною та врівноваженою людиною.

Сучасні астрологи вважають, що якщо постійно носити на грудях кулон з каменем, відповідним вашому знаку кулон з каменем, відповідним вашому знаку, то цим ви захистите себе від стресів і нервового виснаження.Історія для роздумів «Притча про двох мандрівників»

Двох мандрівників мучила спрага, і нарешті, діставшись до поселення, вони отримали по півсклянки води.

Один із подоржніх сприйняв, що склянка наполовину повна, подякував і залишився задоволений.

Інший же сприйняв, що склянка наполовину порожня, й образився, що йому не налили повну склянку.

Дивилися двоє в одне вікно:

Один угледів саме багно.

А інший – листя, дощем умите,

Блакитне небо і перві квіти.

Побачив дригий – весна давно!..

Дивилися двоє в одне вікно.
Підсумок: кожній людині важко навчатися звертати увагу на позитивні моменти життя і вміти бути вдячними за них.

Негативне запитання «За що?» бажано перетворювати на позитивне «Для чого?». • Для чого у моєму житті з’явились та чи інше неприємна ситуація?

 • Які висновки я маю з неї зробити?

 • Чого повинен у цій ситуації навчитися?Список літератури

1.Водопьянова Н.Е., Старченкова Е.С. Синдром выгорания: диагностика и профилактика. –СПб.: Питер, 2005. – 178 с.

2.Синдром «професійного вигорания» та професійна кар’єра працівників освітніх організацій: гендерні аспекти / За ред.С.Д.Максименка, Л.М.Карамшуки, Т.В. Зайчикової. – К.,2006. – 365с.

3. Кссенія Назаренко, психолог ЗОШ№294, м.Київ.

4.Людмила Стреж, практичний психолог ДНЗ(ясла – садок) комбінованого типу «Центр розвитку дитини», м.Славутич, Київська обл.