Тема. Що таке байка і хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець». Мета - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Тема. Що таке байка і хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець». - сторінка №1/1
Тема. Що таке байка і хто такий байкар? Л. Глібов « Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець».

Мета. Ознайомити дітей із жанром байки; розширити знання про Л.Глібова; удосконалювати вміння читати діалоги, розвивати способи і види читання байки, образність мовлення, уміння визначати повчальний висновок, висловлювати оцінні судження; формувати комунікативну компетентність, виховувати моральні якості.

Обладнання: портрет Л.Глібова, предметні малюнки лебедя, щуки, рака, чижа, голуба та інших птахів; ілюстрації до байок, виставка книг поета.

Хід заняття

І. Організація класу

– Поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві.

– Щоб наш урок був гарним, цікавим змістовним, якими ви бажаєте бути на уроці?

ІІ. Визначення теми і мети уроку

1. Мозковий штурм

– Згадайте з якими літературними жанрами ви вже знайомі?

– Сьогодні ми ознайомимося з новим жанром. Це – байка.

Вправа «Очікування»

– Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?



Знати: поняття «байка», «байкар»; жанрові особливості байки.

Вміти: передавати в інтонації характери дійових персонажів, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки; порівнювати байки, виразно читати, розкривати мораль байки, декламувати байку.

Цінувати: моральні якості, риси характеру, які допомагають стати справжніми людьми: почуття порядності, милосердя, співчуття, добра.

ІІІ План уроку

1 Довідкове бюро. Робота груп.

2. Презентація груп.

3 Розповідь про Л. Глібова.

4 Розгадування загадок.

5. Опрацювання байки «Лебідь, Щука і Рак».

6 Фізкультхвилинка

7 Опрацювання байки «Коник – стрибунець»



ІV Вивчення нового матеріалу.

Довідкове бюро

– Знайдіть і прочитайте у підручнику на с.129 тлумачення слів …



І група байка.

ІІ група байкар.

Презентація груп.

– Яка головна особливість байки?

– Хто створює байку?

Розповідь про Л, Глібова
– Леонід Глібов народився в 1827 р. у селі Веселий Поділ на Полтавщині. Батько і мати його були освіченими людьми. У дитинстві Льолик, як його звали, дуже любив квіти. Його так і прозвали: «Льолик, квітчастий королик». Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки, дуже ясно уявляючи собі риси вдачі і звички тварин. Ще в гімназії Л. Глібов почав писати ліричні вірші. Продовжував він писати і ставши вчителем.

Л. Глібов любив дітей. В його доробку багато загадок, віршів, байок. Свої твори для дітей Л. Глібов підписував псевдонімом «Дідусь Кенар» – так сусіди прозвали його батька, коли той купив співучу пташку.

Сам Л. Глібов так висловився про байку:

Здається, байка просто бреше,

А насправді ясну правду чеше.

Нікого в світі не мине,

Читайте, згадуйте мене.

– Тож сьогодні, як ви вже, мабуть, зрозуміли, ми ознайомимося з байками Л. Глібова.



Відгадування загадок

– А тепер давайте подивимось з якими героями байки Л. Глібова ми зустрінемось зараз.

Відгадайте загадки.

1.Швець – не швець, кравець - не кравець, тримає в роті щетинку, в руках ножиці. (Рак.)

2. Упіймав Івасик рибу,

Але витягати – мука!

Бо сердита і велика

На гачок зловилась…(щука).

3.Мов знак запитання став,

Повільно озером поплив.

Умить піднявся – летить у небі

Ширококрилий, білий … (лебідь).

– Де можна зустріти усіх цих героїв?

– А сьогодні ми зустрінемось з цими персонажами у байці Л. Глібова.



Опрацювання байки «Лебідь, Щука і Рак»

Вступне слово вчителя

– Всьому світу відомий сюжет цієї байки. Найпершим її використав ще давньогрецький байкар Езоп, пізніше байкарі багатьох народів. І наш український байкар не залишив без уваги цих тварин і написав байку про них.



Словникова робота
– Прочитайте слова в колонці (с.131 ).

– Знайдіть тлумачення цих слів в підручнику.



Робота над змістом ілюстрації до байки

– Розгляньте ілюстрацію на с.130. Скільки героїв байки зображено? Біля яких предметів вони трудяться?



Бесіда про поведінку тварин, що є дійовими особами. Робота в групах.

– Роздивіться, кого і як зобразив тут художник.



І група. Що ви можете сказати про особливості життя і поведінки Лебедя?

ІІ група. Яким намальовано Рака?Що ви знаєте про рака?

ІІІ група. Як зображено Щуку? Що знаєте про цю тварину?

Презентація груп

І група. Лебідь – гарний білосніжний птах, який розпростер чудові крила, хоче злетіти вгору. Ремінна упряж стримує його, не дає злетіти. Цей красивий птах живе переважно на воді, може жити і на суші. Перелітний.

ІІ група. Рак – величезний, вирячивши очі, повзе, «рачкує» назад, ніби хоче виплутатись з упряжі. Ця тварина живе у річках чи ставках, любить чисту й прозору воду, замулені заглибини біля берегів, незвично пересувається з одного місця на друге – «задом наперед».

ІІІ група. Щука – велика, темно – зелена, вся в напрузі, бо вона поспішає у воду, але її стримує упряж. Це хижа риба, живиться дрібною рибою, часто малими каченятами, гусенятами, живе у глибоких річках, озерах по кілька десятків років, велика за розміром і масою.

Мозкова атака

– Чи є щось спільне у всіх цих персонажів?



Слухання твору (виразне читання вчителя ).

– Ми детально розібралися у змісті ілюстрації, А тепер послухайте байку, де діють ці персонажі.

– Скажіть, що вам нагадує цей твір? ( Віршовану казку. ) Чому?

Робота над ідейним спрямуванням тексту

Мовчазне читання байки учнями

– Що вирішили тварини?



Аналіз змісту з елементами вибіркового читання

– Чи важким був багаж? Як діяли тварини? Прочитайте.

– Чи могли діяти тварини в одному напрямку? Чому?Чи випадково герої байки – птах, риба і рак?

– Що хотів цим підкреслити автор?

– Знайдіть у байці повчання. На що воно схоже? (На прислів’я ).

– Чого навчають нас ці слова?



Робота над вдосконаленням техніки читання

Гра «Дочитай»

Вчитель читає одне слово рядка, діти знаходять цей рядок і дочитують його.



Читання «Незнайком» (готують учні)

Виразне читання байки

– Підготуйтеся прочитати байку виразно. Подумайте, з якою інтонацією будете читати кожну строфу?



Фізкультхвилинка

Опрацювання байки «Коник – стрибунець»

– Герої наступної байки, на відміну від попередньої, мають спільну ознаку – вони комахи. А які – дізнаєтесь, відгадавши загадки.

Стрибає пружинка –

Зелена в неї спинка –

З трави на стеблинку,

З гілки на стежинку. (Коник – стрибунець )

На поляні в лісі

У високій хаті

Проживають дружно

Звірі рудуваті. ( Мурахи ).



Мозковий штурм

– Що ви знаєте про цих комах? Як вони поводять себе в природі?



Слухання байки

– Мураха і Коник – стрибунець є дійовими особами байки Л. Глібова. Прочитайте її назву.

– Послухайте байку і скажіть, з яким проханням звернувся Коник до Мурав’я.

– Хто був працьовитим? А хто – безтурботним?



Словникова робота

Вдатний – вмілий, гарний.

Не вгаваючи – не змовкаючи.

Гульк – раптом подивився.

Мліє – зупиняється, болить.

Небораче – звертання до невдахи.

Непереливки – дуже погано.

Небоже – племіннику.



мостійне читання учнями мовчки

– Простежте, як і чому змінювалась поведінка Коника.



Вибіркове читання

– Прочитайте зачин байки. Чи не нагадує він вам опис українського степу?

– Знайдіть слова, якими автор описує коника.

– Якими словами передається страх Коника?

– Що згадує Коник про своє літнє життя?

– В яких словах Мурав’я висловлена мораль байки?

– Що автор засуджує в них? Від яких рис характеру застерігає нас?

Робота над виразністю читання байки

– Знайдіть речення, в яких є звертання. Яким голосом їх треба читати?

– Чи однаковим тоном ви будете їх читати?

– Прочитайте питальні речення. Яким має бути темп і тон голосу?

– А як будете читати слова автора?

– Передайте голосом настрій Коника на початку байки і далі.

– Яким тоном повчав Муравей Коника?

Читання байки в особах. Робота в групах

Презентація груп. Конкурс на виразне читання байки

– Хто з груп сподобався вам найбільше? Чим?



ІІІ. Підсумок уроку

– З яким новим жанром познайомилися? Чим байка відрізняється від вірша? А казки?

– Які недоліки людського характеру засуджувались у байках, прочитаних сьогодні?

– Які ваші враження від уроку?



– Чи виправдались ваші очікування?

Домашнє завдання

– Підготуватися до декламування напам’ять байок 1 група «Лебідь, Щука і Рак», 2 група - «Коник – стрибунець» в особах.