Вплив на здоров’я тютюнового диму - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Вплив на здоров’я тютюнового диму - сторінка №1/1
Урок №11

(Основи здоров’я 6 клас)

Підготувала: Лозінська О.Т.Тема: Вплив на здоров’я тютюнового диму

Мета: сформувати в учнів поняття про вплив на здоров’я тютюнового диму та про шкоду куріння. Виховувати прагнення до здорового способу життя.

Обладнання: підручник «Основи здоров’я», наочність.

Терміни: тютюнокуріння, шкідливі звички.

Тип уроку: комбінований.

Хід урокуI. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

Обговорення проблемної ситуації

Чому люди, знаючи про шкоду куріння, усе-таки палять?

III. Вивчення нового матеріалу.

Як з’явилася шкідлива звичка — куріння тютюну.

Звичка курити тютюн зародилася в американських індіанців за декілька століть до нашої ери. Американські індіанці подарували тютюн матросам екіпажу Колумба, а ті привезли його до Європи. Сувора іспанська інквізиція відразу ж заборонила куріння й посадила перших курців за ґрати.

Іншу свою назву — «нікотин» — тютюн отримав від імені французького посла в Португалії Жана Ніко. Саме він відправив тютюн французькій королеві Катерині Медічі в подарунок як цілющий засіб. Неосвічені люди думали, що він здатен виліковувати головний біль, застуду й навіть інфекції. Його використовували як компреси та нюхальний порошок.

Оскільки непомірне споживання тютюну викликало випадки отруєння, то влада багатьох держав почала переслідувати курців: їх катували, а при повторному викритті в курінні та споживанні тютюну справа могла закінчитися навіть стратою.

Але заборони не допоможуть. Кожен сам обирає собі звички й сам відповідає за своє здоров’я.

Паління негативно впливає в першу чергу на центральну нервову систему, а також на кишково-шлунковий тракт, органи дихання, серцево-судинну систему і т.д. Підлітки, що часто курять, як правило, погано вчаться, часто хворіють простудними захворюваннями, у них порушується апетит, вони стають конфліктними і роздратованими.

Перша стадія. Зникнення навіть при частому палінні різних неприємних відчуттів в організмі і поява непереборного бажання курити. Переносливість нікотину на цій стадії висока й доходить до 10-15 сигарет в день. У курця з'являється відчуття ніби-то підвищується працездатність при палінні, покращується самопочуття.

Тривалість першої стадії різна і залежить від індивідуальних особливостей організму і центральної нервової системи. Найчастіше у підлітків ця стадія триває 2-3 роки і випадає на вік 14-16 років.

Друга стадія. Потяг до паління набуває нав'язливого характеру. При перерві в палінні з'являється відчуття психічного дискомфорту, внутрішнього незадоволення, може з'явитися відчуття необгрунтованої тривоги і т.д. Виносливість до нікотину підвищується і підліток може викурити до 20-25 сигарет в день. Встановлюється своєрідна “норма” куріння - щоденне викурювання визначеної кількості сигарет, межа “наркоманістичного насичення”. На цій стадії з'являються ознаки хворобливих порушень внутрішніх органів: бронхіти, печія, гастрити, зміни в пульсі, коливання артеріального тиску. З'являються розлади центральної нервової системи у вигляді порушення сну, роздратованості.

Другий період випадає на старші класи, а завершальні роки - навчання в середніх спеціальних навчальних закладах, професійно-технічних училищ та ін., що ускладнює процес засвоєння матеріалу, знижує активність.

Тривалість другої стадії від 5 до 15 років, після чого настає третя, найбільш важка стадія нікотиноманії. Але до цієї стадії ще далеко і підліток не враховує тих неприємних наслідків, які може викликати нікотинова токсикоманія. Коли йому вказують на хворобливі розлади, він пояснює їх дією інших причин, не пов'язаних з палінням. “Усі палять, а я палю не більше”, “Я не злісний курець, захочу і завтра кину” - ось традиційна формула такого курця. Але на цьому етапі кинути курити вже досить важко. Багато хто намагається це зробити, та скоро знову починає курити під впливом різних причин: вмовляння компанії що курить, неприємності і т.д.

Чому ж люди курять?

На основі статистичних даних різних країн можна зробити висновок, що в даний час до 60% чоловіків і 20% жінок - жителів Землі - систематично курять, інакше 40% дорослого населення нашої планети є курцями.

Основною з причин початку паління є цікавість. За даними опитування учнів старших класів шкіл, ПТУ і студентів молодших курсів вузів, палити з цікавості розпочали до 25%. Друга причина початку куріння в молодому віці - наслідування дорослих. В сім'ях, де не курять, курцями стають 25% дітей, а там де курять число курців перевищує 50%. У багатьох паління пояснюється наслідуванням товаришів, що курять або кіногероїв.

В розповсюдженні цієї шкідливої звички має значення своєрідне спонукання дітей до паління з боку курців. В школах курці рахують некурців боягузами, “маминими синками”, що не вийшли з-під опіки батьків, несамостійними. Бажання звільнитися від такої думки товаришів, стати на один рівень з курцями досягається за допомогою першої викуреної сигарети.

Отож, якщо причинами початку куріння у чоловіків є бажання наслідувати дорослих, ототожнення куріння з уявленнями про самостійність, силу, мужність, то у дівчат початок куріння часто пов'язаний з кокетством, прагненням до оригінальності, бажанням подобатись юнакам.

Але є ще один важливий фактор, що обумовлює звичку до куріння. До складу тютюну входить багато речовин, серед яких є звичайні, що властиві для всіх рослин, і притаманні лише тютюновим листкам. Серед першої групи речовин можна назвати білки (біля 10%), вуглеводи (до 20%), органічні кислоти (біля 10%). При спалюванні тютюну утворюються смоли (7-14%) і випаровуються ефірні масла (біля 1% від маси тютюну). Основною діючою речовиною тютюну є нікотин (біля 1-8%). В одній сигареті масою 1г міститься зазвичай 10-15мг нікотину.

Нікотин - це дуже сильний яд (фактично нікотин токсичний в такій же мірі, як і синильна кислота), що діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну і серцево-судинну системи.

Іноді кажуть, що одна крапля нікотину вбиває коня. Так, для смерті тварини досить дуже малих доз нікотину, точніше, то краплі чистого нікотину вистачає, щоб знищити трійку дорослих коней масою до пів тони кожний. Така дійсна сила нікотинової отрути. Чому ж людина витримує в процесі хронічного вживання тютюну великі його дози? По-перше, тому, що в кожній окремій сигареті доза нікотину далека від смертельної і тільки при викурюванні декількох сигарет підряд може настати шоковий стан, що веде до смерті. По-друге, до нікотинової отрути з'являється швидше звикання. Але навіть одна сигарета шкідлива для живого організму. Підраховано, що летальна доза нікотину для людини складає 1мг на 1кг маси тіла, тобто біля 50-70мг для підлітка. При цьому потрібно враховувати, що організм який росте приблизно в два рази чутливіший до нікотину, ніж дорослий. Отже, смерть може настати, якщо підліток однозначно викурить пів коробки сигатер, так як в цілій коробці якраз і міститься одна смертельна для дорослого доза. Але при швидкому поглинанні сигаретного диму, як правило, настає відчуття огиди, нудоти, і це веде до припинення паління, та, відомі випадки смерті від викурювання навіть двох-трьох цигарок: смерть настає в результаті рефлекторної зупинки роботи серця і органів дихання (внаслідок токсичного “удару” на відповідні нервові центри).

Паління - суха термічна перегонка тютюну (і паперу) під дією високої температури, яка на кінці цигарки що горить досягає 300 градусів С. Тютюновий дим - це гаряча суміш шкідливих газів, парів, рідин і твердих речовин, що утворюються під час згорання тютюнового листя.

Хімічний вміст тютюнового диму дуже складний. Залежно від якості, сортності та складу тютюну в ньому міститься до 1200 компонентів.

До шкідливих газоподібних компонентів тютюнового диму належать: оксид вуглецю (чадний газ), вуглекислий газ, аміак, сірководень, формальдегід, метан, етан, оксид азоту та ін. Серед численних кислот тютюнового диму особливо сильними отрутами є синильна, мурашина і масляна кислота. Синильна кислота - смертельна отрута. Однієї її краплі досить, щоб миттєво вбити людину: вона паралізує клітини і тканини дихання. Хоча вміст синильної кислоти в димі невеликий, вона посилює кисневе голодування і порушує обмін речовин в мозковій, серцевій і м'язовій тканинах.

Кислоти сильно подразнюють слизову оболонку дихальних шляхів і альвеол, що призводить до проникнення в кров тютюнової отрути і викликає запалення гортані, глотки, верхніх дихальних шляхів. Тютюнові смоли легко прилипають до тонких внутрішніх оболонок легеневих шляхів і альвеол, і це утруднює газообмін між легенями і кров'ю.

Дим, що втягують курці, вигорілий нікотин з листків тютюну. Нікотин швидко розчиняється у воді, тому легко всмоктується через слизові оболонки роту, носа, бронхів, потрапляє зі слиною в шлунок і шлунково-кишковий тракт.

Діючи на вегетативні функції організму, нікотин змінює секрецію ниркової залози, посилюючи виділення гормону адреналіну і його дію на серце і судини. Тому під час паління різко збільшується частота серцевих скорочень. За хвилину вона підвищується на 20-30 ударів, а спазми судин різко підвищують кров'яний тиск, порушуючи живлення тканин і м'язів, мозку, нирок, печінки, шкіри. Нікотин є отрутою, яка припиняє проведення збуджень через нервові вузли. Встановлено, що нікотин заважає засвоєнню організмом вітаміну С, знищуючи його, викликає посилене відкладання у стінках кровоносних судин вапняку і холестерину, що призводить до склеротичних змін.

Вчені знайшли в тютюновому димі радіоактивний полоній (210 Ро) з періодом розпаду 138 днів. Під час паління тютюну в дим переходить 80% полонію. Він випромінює альфа-частинки. Випаливши дві пачки сигарет, людина отримує опромінення в 36 рад, а допустима доза, встановлена Міжнародним комітетом захисту від радіації, становить 6 рад. Якщо врахувати, що в тютюновому димі містяться ще й радіоактивний свинець (120Pb), бісмут (210Ві), калій (40К), які випромінюють бета-частинки, то загалом радіаційне випромінювання при випалюванні пачки сигарет досягає 50 рад. Тому в тих, хто тривалий час палить тютюн, виникають рак гортані, глотки, легень, інших органів. В легенях курців виявлено в 7 разів більше радіоактивного полонію, ніж у людей, які не палять; в печінці - в 3 рази; в серці - в 2 рази; в нирках - в 1,5 рази. Більшість вчених вважають, що присутність цих речовин більш шкідлива, ніж дія інших речовин тютюнового диму.

Таким чином, при палінні на організм діє багато речовин у гарячій суміші газів, парів і пилу. Вони легко проникають у кров, а через стінки капілярів - в усі клітини, тканини і органи.

Пасивним курінням називають стан, коли люди, що не палять вимушені дихати тютюновим димом від курців. Тому курці приносять шкоду не тільки своєму здоров'ю, але здоров'ю оточуючих людей. З цим ми зустрічаємось в багатьох громадських місцях (в службових приміщеннях, на вулицях, в поїздах, ресторані, кафе).

При палінні в оточуючому повітрі утворюються інколи такі рівні вмісту оксиду вуглецю, які перевищують допустимі концентрації його на робочих місцях в промисловості, повітря інколи в 6 разів більш забруднене ніж повітря на автостраді. Це позначається на здоров'ї людей. Діти батьків-курців в більшій мірі піддаються захворюванням органів дихання, а саме в цих дітей подвоюються частота бронхів і запалень легень. Розлади сну і апетиту, порушення діяльності шлунка і кишечника, підвищена роздратованість, погана успішність і навіть відставання в фізичному розвитку - ось список явищ, причина яких в коробці цигарок.

Масове куріння сприяє виникненню, розвитку і погіршенню протікання ряду захворювань майже у 1/3 населення Землі і зменшує середню тривалість життя людини. Одна з кожних 8 смертей, спричинених палінням - наслідок пасивного паління.

А головне - разом з тютюновим димом щороку в атмосферу Землі виділяються такі токсичні речовини:

- Оксид вуглецю (чадний газ) - 550 тис.т

- Синильна кислота - 720 т

- Нікотин - 107 тис.т

- Аміак - 380 тис.т

- Смоли - 600 тис.т

Загальна маса недопалків, що викидаються де прийдеться, досягає 2520000т .

Кожна людина, яка випалює за день 20 сигарет, за рік перетворює на дим і попіл 117 тис. кв.см паперу. Підраховано, що кожної хвилини на Земній кулі випалюється більше 300 тисяч сигарет, сигар. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, населення планети щорічно викурює понад 12 більйонів сигарет.

Десять способів, як кинути палити.  1. Думайте про правильну спонуку. Майже грунтовні причини кинути палити, а саме: задля поваги до себе, турбота як про теперішнє так і про майбутнє здоров'я, турбота про те, як ваша небезпечна звичка впливатиме на близьких, бажання бути фізично й морально чистим перед собою.

  2. Визначте час, коли кинути палити, й дотримуйтесь його. Кидайте палити відразу, такий метод болісний, але людина швидко одужує.

  3. Робіть позитивні кроки, аби покінчити із звичкою. Поламайте всі цигарки вдома і полийте їх водою. Почистіть весь свій прокурений одяг. Дайте життю новий початок.

  4. Уникайте приміщень, насичених тютюновим димом, і друзів, які палять, якщо бажаєте повністю кинути палити. Відвідуйте місця, де палити заборонено, як наприклад, музей, бібліотеки.

  5. Відкладайте гроші, які витрачали б на тютюн, і підраховуйте їх при кінці місяця. Купуйте собі щось справді потрібне. Або купіть подарунок тому, кого любите і хто теж тішиться вашою перемогою.

  6. Тримайте себе й свої руки зайнятими в той час, коли звичайно палили б. Якщо вам дуже хочеться палити, жуйте жувальну гумку (без нікотину) або ж смокчіть м'ятний цукерок. Після їжі, замість палити, чистіть зуби. Прогуляйтесь, пишіть листи, шийте, працюйте в саду, ремонтуйте.

  7. Під час стресу або напруження дихайте глибоко й повільно. Замість палити, пийте багато води і фруктових соків. Рідина очищає.

  8. Займайтеся фізичними вправами, але робіть це помірковано. Насамперед порадьтеся з лікарем щодо вправ. Поліпшений фізичний стан підбадьорить вас.

  9. Пийте менше алкогольних напоїв. Алкоголь часто йде “рука в руку” із цигарками, тому може збудити бажання палити. Не ходіть на розваги, під час яких це може трапитись. Критично дивіться на рекламування тютюнових виробів - проаналізуйте їх поверховність і лицемірність. Не дайте себе знову обманути.

Боротьбу з палінням і пропаганду про шкідливість паління необхідно починати з молодшого шкільного віку, використовуючи для цього всі методи (бесіди, лекції, кінофільми, плакати і т.п.), щоб виробити у школярів негативне ставлення до паління. До цієї роботи необхідно широко залучати батьків і громадські організації.

Тютюновий дим містить більше 90 видів органічних речовин. Вони про-являють сильну токсичну дію на живі організми. Наприклад, вміст ацетону в тютюновому димі перевищує допустимі норми в 1037 раз, 2-метил-пропаналю - в 513 раз. Серед речовин, які виділяються при згортанні тютюну є і етилен.


ДОСЛІД
ВПЛИВ ТЮТЮНОВОГО ДИМУ НА РОСЛИНИ
Мета: Вивчити вплив забруднення повітря на рослинні організми.

Завдання: Проаналізувати вплив на рослинні організми тютюнового диму.

Об”єкти: Насіння гороху, пагони карагани деревовидної.

Обладнання і матеріали: Скляні ковпаки, чашки Петрі, пластинки з скла, хімічні стакани, чашки для спалювання тютюну.


МЕТОДИКА ВИКОНАННЯ ДОСЛІДУ

1. Розділити групи на ланки по 2-3 чол.

2. Відібрати типове насіння гороху, підготувати на кожну ланку по три чашки Петрі.

3. В чашки Петрі на фільтрувальний папір рівномірно розкласти по 10 насінин гороху, зволожити його і поставити в термостат для пророщування.

4. Після проростання насіння помістити під скляні ковпаки.

5. Проростки в першій чашці контрольні, в другій - обкурити тютюновим димом один раз, третій 2-3 рази з інтервалом 1-2 дні. Для обкурювання потріб-но запалити в чашечці для спалювання тютюн.

6. Слід перевірити герметичність закриття ковпаками чашок з пророст-ками (бажано краї замастити вазеліном).

7. Прослідкувати за зміною зафарбування листків, особливостями росту контрольних рослин і рослин, які піддавалися дії тютюнового диму. Результати записати в зошит.

8. В стакани з водою поставити по 1-2 пагони карагани деревовидної. На них повинні бути не тільки молоді (верхівкові), але й більш старі листки серед-нього і нижнього ярусів.

9. Накрити стаканами скляними ковпаками.

10. Під одним із них спаліть частину тютюну. Повітря під ковпаком на-повниться димом. Для герметичності бажано поставити ковпак на скляну пластинку.

11. Через декілька днів перевірити стан контрольних і дослідних рослин.

12. Результати спостережень записати в зошит. Звернути увагу на те, які листки обпадають першими (молоді чи старі), що пов”язано з наявністю етиле-ну, який діє на клітини черешків листків, викликаючи передчасне формування віддільного шару і обпадання листків.
IV. Узагальнення та систематизація

Дискусія.

Чому підлітки починають палити?

Уважно вислухайте думки дітей, спробуйте узагальнити їхні погляди та порівняти їх із загальноприйнятими.V. Домашнє завдання

§


Л І Т Е Р А Т У Р А:
1.Матвеев В.Ф., Гройсман А.Л. Профилактика вредных привычек шко-льников. - М.:”Просвещение” , 1987г.

2. Мириам Стоппард. Бросим курить. - М.:”Физкультура и спорт”, 1986г.

3. Педагогічні основи організації здорового способу життя учнівсько. молоді. (За ред. Войтенка В.І.). Посібник. - Хмельницький: НВП”Евріка”, 1997р.

4. Ягодинский В.Н. Школьнику о вреде никотина і алкоголю. - М.:”Прос-вещение”, 1985г.5. Ягодинский В.Н. Школьнику о вреде никотина и алкоголя. - М.:”Прос-вещение”, Издание ІІ, переработаное, 1986г.

6. Журнал “Паросток” №1, 2000р.