Закарпаття в роки Першої світової війни - nadoest.com ))
Головна
Пошук за ключовими словами:
сторінка 1
Схожі роботи
Закарпаття в роки Першої світової війни - сторінка №1/1
Тема: Закарпаття в роки Першої світової війни
Мета: Охарактеризувати розвиток Закарпаття в 1914-1918 роках; акцентувати увагу учнів на піднесенні національно-визвольного руху в краї в роки Першої світової війни; розвивати в учнів вміння працювати в групах з документами, історичними картами; вчити їх готувати та презентувати „історичні портрети” відомих діячів; виховувати старшокласників в дусі патріотизму, цікавості до минувшини свого села, району, області.
Тип уроку: урок застосування ЗУН
Форма проведення: урок-дослідження
Обладнання: карта Закарпаття, матеріали для роботи в групах „Наш край у роки Першої світової війни”; І. Підкова . Довідник з історії України. – К., 2001 р.; Г.Павленко. Діячі історії, науки і культури Закарпаття. – Уж., 1999 р.; газетні статті: „Правда про Гуцульську республіку” // „Новини Закарпаття” №17-18 від 26.01.2004 р.; „Сторінки історії села В.Водяне” // „Краяни Рахівщини” №2 , березень 2006 р.
Основні поняття: Гуцульська республіка; Гуцульська сотня; Гуцульська Народна Рада; „Руська крайна”.
Основні дати: 27 жовтня 1916 року – формування Гуцульської сотні; 31 жовтня 1918 року – включення Закарпаття – „Руської крайни” до складу Угорської республіки на правах автономії; 18 грудня 1918 року – з’їзд делегатів Мараморощини у м. Сігет; січень 1918- червень 1919 року – Гуцульська республіка; 10 вересня 1919 року – приєднання Підкарпатської Русі до складу Чехословаччини.
Епіграф уроку:

Вивчайте історію рідного краю – Закарпаття, будьте гідними нащадками своїх славних предків, любіть свій рідний край!
А. Олашин

Зміст уроку

І. Організаційний момент

Бесіда

 • Над яким проектом ми працюємо?( Наш край в 1900- 1939 р.р.)

 • Які питання ми досліджуємо?

 • Чи маємо результати?

Можемо їх продемонструвати?
1. Становище Закарпаття у складі Австро-Угорщини на початку XX століття.

На початку XX століття Закарпаття перебувало у складі Австро-Угорщини. Наш край безпосередньо підпорядковувався Пожонському намісництву Угорського королівства.

Територія Закарпаття поділялася на 4 повіти (жупи) : Ужанський, Угочанський, Бережський та Мараморошський.

Австро-угорські можновладці здійснювали в краї колоніальну політику : більшість населення не мало виборчих прав, закривалися українські школи, змінювалися на угорські назви міст та сіл.

Економіка краю підпорядковувалася інтересам імперії. Найбільшими промисловими підприємствами були: перший на території краю та в Угорщині лісохімкомбінат «Клотильда» у Великому Бичкові, Свалявський лісохімкомбінат «Сольва». Працювали металообробні підприємства у Кобилецькій Поляні, Діловому, Довгому, Ужгородська меблева фабрика «Мундус», Мукачівська тютюнова фабрика. Важливе економічне значення мали видобуток солі у Солотвино та Берегівське виноробство.

85% населення краю було зайняте в сільському господарстві. Проте половина найкращих земель краю перебувала в руках іноземних землевласників та промисловців: графів Шенборнів, Текелі, барона Перені. Безземелля, податки, злидні зумовили трудову еміграцію закарпатців до Канади, США, Аргентини (170 тисяч чол..).

10% заможних селян мали достатньо землі, розводили багато худоби, сільськогосподарську продукцію реалізовували на ярмарках та базарах.- Чи має доповнення експерт, що разом з Ольгою досліджув питання?

- Село Верхнє Водяне належало до Мараморошського комітату.- У 1908 році з Верхньводянського урочища Тьовшаг до лісо- хімкомбінату «Клотильда» у Великому Бичкові була збудована вузькоколійка, якою звозили спилену деревину.

- Найзаможнішим верхньводянським господарем на початку XX століття був Тернущак Степан.

-З якими матеріалами працювала Тафій Ганна?


 • Який висновок можемо зробити з почутого?-Закарпаття напередодні Першої світової війни було внутрішньою колонією Австро-Угорщини.


ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бліц опитування (Учням задаються по три запитання на які вони відразу дають точні, короткі відповіді)

 1. Визначте термін «світова війна»

 2. Визначте хронологічні рамки Першої світової війни.

 3. Яким був характер Першої світової війни для українців?

 4. Назвіть найбільшу битву Першої світової війни, що відбулася на західноукраїнських землях?

Слово вчителя

Перша світова війна – одна з найдраматичніших війн світової історії, що забрала життя понад 10 млн. чол. і опалила своїм полум’ям 38 держав світу, не оминула багатостраждальної України. Українські землі, що перебували у складі Російської та Австро-Угорської імперій були втягнуті у вир братовбивчого для української нації протистояння.

Однак в ході війни українці здійснили спробу побудувати власну державу.


 • Яким був перебіг подій Першої світової війни на території нашого краю?

 • Яка роль Закарпаття в національно-визвольних змаганнях української нації?
 • Яка доля Закарпаття після завершення Першої світової війни?

На ці питання ми спробуємо відповісти сьогодні.
Тема нашого уроку -дослідження: Закарпаття в роки Першої світової війни

Наша мета сьогодні :
-Охарактеризувати Закарпаття в роки Першої світової війни;

-акцентувати увагу на піднесенні національно-визвольного руху в краї в роки Першої світової війни, зокрема на подіях пов’язаних з проголошенням Гуцульської республіки;


- ви продемонструєте свої вміння працювати з різними документами та джерелами, роботу в групах;
-презентуєте власні історичні портрети діячів, які залишили помітний слід в житті краю?
ІІI. Мотивація навчальної діяльності
Єпіграфом до нашого уроку будуть слова закарпатського історика А. Олашина
Вивчайте історію рідного краю – Закарпаття, будьте гідними нащадками своїх славних предків, любіть свій рідний край!

IV. Вивчення нового матеріалу

План


 1. Перебіг подій в 1914-1918 роках та Закарпаття.

 2. Закарпатці – вояки легіону УСС.

 3. „Гуцульська республіка”на Рахівщині у 1918-1919 роках.

 4. Включення Закарпаття до складу Чехословачини.

 5. Історична галерея: відомі діячі краю на початку XX століття.


1. Події в 1914 -1918 роках та Закарпаття.

Початок Першої світової війни приніс нові випробовування краянам. Австро-Угорський уряд відводив Закарпаттю роль виробника промислової і сільськогосподарської продукції, яка мала забезпечити потреби армії. Тому репресії, реквізиції, примусові роботи, мобілізаційні заходи, стали нормою життя.

(Варга О.)

Після завершення найбільшої на українських землях за роки Першої світової війни Галицької битви, восени 1914 року, російські війська зайняли Галичину та прийнялися за штурм Карпатських перевалів. Перейшовши Карпати російська армія вступила на територію Великоберезнянського, Воловецького, Міжгірського та Рахівського районів. До речі, через територію Рахівського району лінія фронту за роки Першої світової війни проходила чотири рази. (Варга В.)


 • Маємо історичні та літературні довідки, що стосуються початку Першої світової війни в краї. Записували свідчення очевидців та працювали з документами : Варга В., Гамор Г., Халус Д., Варга О., Ткач М.,

Історична довідка 1

В селі В. Водяному відразу, як бубнар повідомив про початок війни з окремих родин Халусів та Варгів на фронт забрали всіх дорослих чоловіків.( Тафій Г.)
Історична довідка 2 Згідно свідчень старожилів с. В.Водяне, в жовтні 1914 року, зі сторони Ясіня, через Великий Бичків у Вишну Апшу увірвався загін російських козаків на конях. Вони прийнялися громити єврейські магазини заохочуючи до участі в грабунках верхньоводянців. Коли фронт відійшов і в селі було відновлено австро-угорську владу євреї („жиди”), що мали зв’язки у Сігетському суді вирішили відшкодувати собі завдані збитки за рахунок апшанських господарів, а також покарати учасників погромів. Власті вдалися до допитів і тортур. Павлюка Юрія звинуватили в тому, що він вказав на місце перебування австрійського загону в урочищі Циклу і привселюдно повісили серед села. (Гамор Г.)


Історична довідка 3
Я хочу додати, що на початку Першої світової війни особливо активно переслідувалися ті закарпатці , які підозрювалися у симпатіях до росіян. Для арешту достатньо було виявити під час обшуку книгу російською мовою.

Так, понад 800 наших земляків були звинувачені у зраді та опинилися за залізними ґратами австро-угорських в’язниць. Майже всі вони загинули. (Ткач М.)


Літературна довідка 4

Про ставлення властей до західних українців та їх долю в австрійських в’язницях у І.Я. Франка знаходимо такі рядки:

Чи ти чув про ту адську

Страшну тюрму „австріяцьку”

Повну лютих катастроф

Тюрму гірку і криваву

І тернисту і слезаву -

А ім’я їй Талергоф. ( Варга О.)
 • Який висновок можемо зробити?
 • Зібрані свідчення підтверджують факт репресій, що здійснювалися австрійськими властями на Закарпатті вході Першої світової війни. (Гамор Г.)


-Продовжимо.

У 1916 році Німеччина вдалася до нового наступу на Західному фронті. Криваві бої точилися за фортецю Верден, яка відкривала шлях на Париж. Щоб полегшити становище французів російська армія під командуванням генерала Олексія Брусилова перейшла в наступ на Південно-Західному відрізку Східного фронту. В ході Брусиловського прориву в усіх селех Рахівського району побували російські війська, що прорвалися через Яблунецький перевал і дійшли до села Грушово Тячівського району. Австро-угорська армія в ході наступу росіян зазнала жорстоких втрат. У полон потрапило понад 400 тис. солдат.

Розуміючи, що війна набула затяжного характеру та є братовбивчою для українців, масовим явищем стає братання російських та австро-угорських солдат на фронтах. Серед них було багато наших краян. (Халус Д.)


 • Над наступним питанням «Закарпатці – вояки легіону УСС» працювали Лакатиш В., Демян Ю., та Медвідь А. Презентуйте свої доробки, будь-ласка .


Українські січові стрільці –військове формування, згодом боєздатна одиниця австро-угорської армії , що була створена за ініціативою Головної Української Ради у Львові 1 серпня 1914 року.

Основу полку становили вихованці молодіжних військово-патріотичних організацій «Січ», «Сокіл», «Пласт», що діяли в Східній Галичині напередодні Першої світової війни. Легіон налічував дві з половиною тисячі бійців, хоча воювати виявило бажання більше 10 тисяч юнаків. Австрійський уряд з недовірою ставився до патріотично налаштованого з’єднання та навіть виношував план його знищення („усусів ” розбивали на невеликі загони- стежі, що мали воювати в тилу ворога). Після невдач на фронтах австрійське командування кинуло полк в оборону. „Усуси ” довели свою відданість та героїзм.

Мали свою символіку, однострої. Складали дві присяги одну - на вірність імператору та таємну – на вірність Україні.

Першими командантами полку були Теодор Рожанковський, Михайло Галущинський , Дмитро Вітовський.

(Лакатиш В.)
2.Закарпатці – вояки легіону УСС.

Славний бойовий шлях легіону Українські січові стрільців в роки Першої світової війни пролягав і через Закарпаття. Тут під командуванням Михайла Волошина та Григорія Коссака воювали два курені „усусів”.


В Карпатах, у боях за Ужоцький перевал восени 1914 року, вояки легіону отримали своє перше бойове хрещення.

Саме в Карпатах воюючи га гору Маківка у квітні-травні 1915 року „усусам” випало стати головною ударною силою австро-угорської армії.

Крім того, січові стрільці витримали ряд боїв неподалік Великого Березного, Сянок, Воловця, Верб’яжа, на Верецькому перевалі.

(Демян Ю.)

Зрозуміло , що закарпатці не стояли осторонь формування легіону УСС. Так, у його складі діяла навіть Гуцульська сотня, що була сформована в жовтні 1916 року. Близько 200 вояків сотні 27 жовтня 1916 року виступили в район Великого Бичкова, а згодом взяли участь в боях на території Румунії.

Весною 1917 року навпроти позицій Гуцульської сотні стояв російський полк. „Усуси” передавали бійцям полку українські газети і журнали, пропагували патріотичні гасла, що фактично привело до перемир’я між бійцями. Австрійське командування змушене було перекинуло січовиків на іншу ділянку фронту .

На мою думку, підтвердженням бойового шляху «усусів» в Карпатах є і місця їх поховань, що збереглися в Мукачеві, Сваляві, Воловці. (Ткач А.)


 • Які робимо висновки?
 • Західноукраїнські землі були театром бойових дій в роки Першої світової війни. (Демян Ю.)

-Закарпатці брали участь у формуванні та були вояками легіону Українських Січових Стрільців.( Лакатиш В. )

3. „Гуцульська республіка”.

13 жовтня 1918 року, припинила своє існування Австро- Угорська. Її частина – Угорщина стала республікою, до складу якої під назвою „Руська крайна” було включено Закарпаття .

Проте закарпатці усвідомлювали себе невід’ємною частиною української нації, тому активно влилися в український національно-визвольний рух. Особливо широкого розмаху боротьба за возз’єднання з Україною набрала на Рахівщині, де в 1918-1919 роках була утворена і існувала Гуцульська республіка. Її центром стало с.Ясіня. (Скіталінська А.)
ФІЛЬМ „Гуцульська республіка”.

Історична довідка 5
Делегатами Всекарпатського з’їзду, який відбувся 21 січня 1919 року у м. Хуст були присутніми верхньоводянці Іван Дерда, Федір Гудз та дяк Тиводар. Зїзд висловив бажання закарпатців жити разом з українським народом (Пукман І.)
Історична довідка 6

Я хочу додати, що після перемоги пролетарської революції 21 березня 1919 року в Угорщині радянська влада була встановлена і на Закарпатті та протрималася вона всього 40 днів.

Вже в квітні 1919 року Румунія окупувала не тільки Мараморощину, а й села на правому березі Тиси в тому числі Вишну Апшу. Сільського голову („берова”) Івана Дерду було побито, щоб підписав документ згідно якого жителі села просяться до Румунської держави. (Марін)
-Чи хвилювали події, які пов’язані із втратою Мараморощини сучасних українських поетів?
Літературна довідка 7

-Так, я хочу прочитати уривок з вірша рахівського поета Василя Кухти „Сигіт».
Злих років колюча таємниця –

Ці стовпи смугасті, ці дроти...

Ти – в неволі давній. Із темниці

Тисі поталанило втекти..

Ти мовчиш, сердешний, не говориш,

Сни чужі румиджеш, голубі...

Мой, Сеготе! Став ти Марамореш,

Навіть мову змінено тобі.
Ми таки змирилися потрохи

З долею, якій уже під сто:

Ти мовчиш, запроданий волохам,

Ну, а я – запряжений в авто.
Як пече ця клята таємниця

На шосе... В недолі на краю!

Я тобі посічену правицю

Через дріт гарячий подаю.(Демян Ю.)

-Яка подальша доля краю , району , села?
10 вересня 1919 року згодом , згідно Сен-Жерменського договору Закарпаття під назвою „Підкарпатська Русь”, було передано Чехословаччині.
4. Включення Закарпаття до складу Чехословаччини.

Питання про майбутнє українців Закарпаття постало після розпаду Австро-Угорської імперії. Складно і неоднозначно вирішувалося воно хвилюючи різні політичні сили в самому краї, а також 420 тис. карпатоукраїнців, яких доля розкидала по всьому світу.

На думку самих закарпатців, наш край мав був приєднатися до Української держави. Та на превеликий жаль, несприятлива зовнішньополітична ситуація не дозволила втілити в життя рішення про об’єднання Закарпаття з УНР. Адже ЗУНР перебувала у стані війни з Польщею, а в Угорщині на деякий час прийшли до влади комуністи, що мали свій вплив на Закарпаття.

В умовах, що склалися орган, який виражав інтереси краян-Центральна руська рада-вибираючи „менше зло”, прийняла рішення про входження Закарпаття до складу Чехословаччини на правах автономії.

Це рішення, так само, як і назва - „Підкарпатська Русь” - підтверджувалися рішенням Паризької конференції, яке фіксував Сен- Жерменський договір від 10 вересня 1919р. І хоча чехословацька Конституція 1920 р. гарантувала автономний статус краю-введення його відбулося тільки 11 жовтня 1938 року.

5. Історична галерея (Учні презентують підготовлені „історичні портрети” С.Клочурака, Д.Климпуша , М. Кабалюк-Тисянської, М. Божук, Й.Бокшая ).Йосип Бокшай – народний художник України, один з творців закарпатської школи живопису, педагог. Автор відомої картини «Бокораші», розписував закарпатські храми, зокрема кафедральний собор в Ужгороді.

Був учасником Першої світової війни.

Народився в селі Кобилецька Поляна на Рахівщині.
Миколая Божук – народна поетеса, справжнє прізвище – Божук Василина Миколаївна. Основна тема творчості – природа і краса Карпатського краю.

Народилася в Великому Бичкові.
Августин Волошин – Президент Карпатської України, визначний вчений, педагог, громадський, культурний і церковний діяч Закарпаття. Автор сорока двох книг та підручників, зокрема « Методичної граматики», « Педагогіки », « Азбуки», «Читанки»; двох п’єс-мораліте: «Маруся Верховинка» та «Без Бога ні до порога», численних публікацій. Ініціатор створення товариства «Просвіта» на Закарпатті (1919р). Ректор вільного університету в Празі.

Народився у селі Келечин на Міжгірщині.

Марія Кабалюк-Тисянська - педагог, поетеса. Авторка збірок « Гірські квіти», «Дзвеніть співаночки», «Гуцульщина». Дружила з вчителями Верхньоводянської школи Зінчук Марією Юріївною та Павлюк Оленою Василівною та присвятила їм вірш «Доброта».

Народилася у селі Кваси на Рахівщині в жовтні 1911 року.

Дмитро Климпуш – полум’яний патріот, непересічна особистість, один з перших підприємців на Рахівщині, головнокомандувач Карпатської Січі, активний учасник подій пов’язаних із проголошенням Гуцульської Республіки. , був серед лідерів «Просвіти» на Закарпатті.

Народився в с. Ясіня на Рахівщині,
Степан Клочурак - Президент Гуцульської Республіки, засновник Підкарпатської соціал-демократичної партії, редактор чотирьох українських газет. Працював в уряді Карпатської України. В березні 1939 року втік до Праги. У 1945 - 1956 роках перебув у радянських в’язницях.

Народився в с.Ясіня на Рахівщині
V. Підсумок уроку

Гра „Мікрофон”.

Учні за бажанням висловлюються: „На цьому уроці я вперше дізнався...” і завершують речення власною думкою.VI. Домашнє завдання

 1. Допрацювати таблицю „Події на Закарпатті та фронтах Першої світової війни”.

Підготувати тези до уроку-конференції „Закарпаття в 20-30-х роках”.